Optyka okularowa na Uniwersytecie Szczecińskim

Wady wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, są dzisiaj bardzo powszechnym zjawiskiem. Większość z nas korzysta z komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów czy smartfonów, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, co z pewnością spowoduje dalszy wzrost liczby osób z problemami ze wzrokiem.

 

Wady układu optycznego oka można skutecznie korygować przy pomocy okularów bądź soczewek kontaktowych. Jednak korekcja wzroku nie zawsze jest prosta, a same wady wzroku, z którymi zgłaszają się pacjenci, w bardzo dużym stopniu zależą od ich wieku. W związku z tym innym potrzebom należy sprostać w przypadku korekcji wad u osoby młodej, a innym u osoby w wieku średnim czy podeszłym.

Energiczny tryb życia ludzi związany ze szkołą, pracą, sportem, zainteresowaniami i różnorodnymi aktywnościami jest dla wielu z nich bardzo ważny i trudno się dziwić, że nie chcą z niego rezygnować. Toteż niezmiernie istotne jest, by pacjenci mieli oparcie w wysoko wykwalifikowanych specjalistach, którzy będą w stanie prawidłowo dobrać rodzaj soczewek okularowych do cech indywidualnych klienta oraz wybranej przez niego oprawy.

Współcześnie producenci soczewek okularowych prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach technologicznych, mających spełnić wszelkie potrzeby pacjentów. Produkowane są soczewki z najróżniejszych materiałów, a na nie napylane są rozmaite warstwy zwiększające komfort ich użytkowania. Statystyczny klient potrzebuje „przewodnika”, który wskaże mu najkorzystniejszy, najbardziej optymalny dla niego produkt, który będzie spełniał szereg konkretnych wymogów. Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzi studia kształcące właśnie tych specjalistów w zakresie optyki okularowej.

Zajęcia odbywają się m.in. w warsztacie okulistycznym wyposażonym w dwa automaty szlifierskie. Ponadto dysponujemy gabinetem okulistycznym z wygodnym unitem okulistycznym, foropterem, autorefraktometrem i lampą szczelinową. Studenci zgłębiają tajniki pracy optyka okularowego podczas takich zajęć: jak optyka geometryczna i falowa, optyka okularowa, materiały optyczne, anatomia i fizjologia oka, wady i korekcja wad wzroku czy podstawy optometrii. Organizujemy szkolenia i wykłady, prowadzone przez przedstawicieli firm współpracujących z Wydziałem, dotyczące najnowocześniejszych produktów i rozwiązań. W przebiegu studiów realizowane są praktyki zawodowe w salonach optycznych.

W realizacji procesu kształcenia Wydział współpracuje ściśle z licznymi, wiodącymi na rynku firmami, tj.: Essilor, JZO, Hoya, Rako Serwis, Optyk Trendy, Szajna Laboratorium Optyczne. Dzięki tej współpracy nasi studenci mają bezpośredni kontakt z najnowocześniejszymi produktami i technologiami, uczą się obsługiwać nowoczesny sprzęt niezbędny w pracy optyka okularowego, są wprowadzani w optyczny świat przez doświadczoną kadrę naukowo-dydaktyczną oraz przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego, w szczególności przez praktyków.
Niezwykle ważne jest, aby absolwent znał potrzeby każdego swojego klienta, a zwłaszcza tego najbardziej potrzebującego. Dzięki współdziałaniu z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Zachodniopomorski studenci mogą zapoznać się z szeroką ofertą pomocy dla osób niedowidzących, które potrzebują szczególnego wsparcia.

Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego współdziała z otoczeniem społeczno-gospodarczym również w celu podniesienia jakości kształcenia. W tym kontekście w roku 2018 realizowany był projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej „Na staż bez mrugnięcia okiem”. Studenci odbyli 6-tygodniowe staże, między innymi u producentów soczewek okularowych. Uważamy, iż jest niezmiernie istotne, by student miał możliwość zapoznania się z produktem, technologią wykonania oraz modelem sprzedaży, co wykorzysta w przyszłej pracy zawodowej. Dzięki temu pracodawca otrzyma pracownika z komplementarną wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną oraz doskonałą znajomością rynku.

 

Przygotowali: dr Marcin Ślęczka, dr Natalia Targosz-Ślęczka, Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.