Oprogramowanie składową sukcesu

W XXI wieku życie stało się prostsze pod pewnymi względami. Do codzienności w znacznym stopniu wkroczyła technika, a co za tym idzie, wiele różnorakich urządzeń. W kieszeniach znajdują się smartfony, a na biurkach tablety i komputery, które są wykorzystywane również do spraw biznesowych. Dzięki różnorakim systemom umożliwiają one korzystanie z wyspecjalizowanego oprogramowania, które znacząco ułatwia realizowanie codziennych zadań we własnym biznesie – również w salonie optycznym.

Firmy regularnie monitorują rynek oprogramowania, by cały czas być na bieżąco z pojawiającymi się nowościami, bo nie mogą pozwolić sobie na to, by zostać w tyle. Dlatego też niezwykle ważne jest, by dokonać starannego wyboru oprogramowania, które pozwoli wynieść firmę na wyższy poziom świadczonych usług.

Jeden czy kilka?

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się oprogramowanie do kompleksowej obsługi gabinetów oraz salonów optycznych. Nad ich rozwojem pracują setki osób, implementując w nich nowe opcje i możliwości, które ułatwiają prowadzenie dokumentacji w przedsiębiorstwie, jak i sam proces planowania wizyt. To jednak nie wszystko, ponieważ mają one o wiele więcej ułatwień, przygotowanych między innymi dla właścicieli gabinetów optycznych. Zaimplementowano w nich listę leków na poszczególne schorzenia, jak i wzory recept, dzięki czemu pomoc klientowi jest bardzo prosta – sprowadza się do kilku kliknięć. Gdy wsparcie jest potrzebne na wielu etapach, a brak czasu staje się problemem, kompleksowo napisane oprogramowanie jest niczym lek na całe zło. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakuje oprogramowania, skoncentrowanego wyłącznie na konkretnych zadaniach. Często oferują one większą funkcjonalność na danym polu, aniżeli wielozadaniowy program. Kosztem większej funkcjonalności jest jednak wyższa cena. Na zakup modułowego oprogramowania trzeba poświęcić większą ilość środków, ponieważ konieczny będzie zakup kilku licencji, dla każdego modułu z osobna.

Zadbaj o swoich klientów

W ostatnich kilkunastu miesiącach wiele zmieniło się w kontekście ochrony danych osobowych. Wprowadzenie RODO znacząco zmieniło podejście do danych poufnych, co odczuły niemalże wszystkie przedsiębiorstwa. Odgrywa to również dużą rolę w kontekście tworzonego obecnie oprogramowania, które musi być bezpieczne i oferować najwyższy z możliwych stopień ich ochrony. Ewentualny wyciek danych mógłby narazić firmę na spadek renomy, co przerodziłoby się w mniejsze zainteresowanie klientów. Oczywiste jest, że taka sytuacja nie jest pożądana, ponieważ grozi widmem upadku. To jest najgorszy możliwy scenariusz, jednakże wybierając oprogramowanie od sprawdzonych producentów, można oszczędzić sobie takich sytuacji. Przed zakupem warto więc skontaktować się z twórcami oprogramowania, by zapytać o to, w jaki sposób zatroszczono się o tę kwestię.

Bądź na czasie

Oprogramowanie szybko się starzeje, ponieważ programiści chcą nadążyć za oczekiwaniami konsumentów, raz za razem pracując nad nowymi funkcjami, które mogłyby zostać wdrożone do następnej wersji programu. Zanim podjęta zostanie decyzja, warto dowiedzieć się czegoś o polityce aktualizacyjnej dotyczącej danego oprogramowania. Niektóre firmy informatyczne udostępniają je za darmo, niektóre za opłatą, a jeszcze inne kończą wsparcie dla produktu wraz z wyjściem nowej wersji programu, za którą należy ponownie zapłacić. Informacja na temat okresu wsparcia może więc być kluczową, pomocną w podjęciu ostatecznej decyzji. Starsze oprogramowanie to nie tylko mniejsze bezpieczeństwo i mniej funkcji, lecz również niezgodność z nowszymi urządzeniami, nieaktualna baza danych. Jeden problem w postaci niezaktualizowanego oprogramowania rodzi kolejne, warto więc dbać o to, by zawsze być na czasie.

Przetestuj przed zakupem

Przed wydaniem swoich pieniędzy należy przeprowadzić analizę własnych potrzeb. Satysfakcja jest możliwa wyłącznie w sytuacji, kiedy wiadomo, jakie są oczekiwania względem danego produktu, także co do oprogramowania. Programiści zawsze dokładają starań, aby przygotowany przez nich kod był kompletny i zadowalający klientów, jednakże najpierw należy być świadomym własnych potrzeb. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy dane oprogramowanie jest wystarczające. W tym celu warto zapytać o wersję demonstracyjną bądź licencję na wersję próbną. Umożliwiają one przetestowanie oprogramowania, by upewnić się, czy spełnia ono nasze oczekiwania. Kupując pełną licencję na kilka stanowisk, wydatek można liczyć w tysiącach, a czasem dziesiątkach tysięcy złotych. Nie warto więc kupować niezweryfikowanych produktów, ponieważ można narazić się na brak satysfakcji. Takiego scenariusza warto uniknąć, ponieważ wtedy może nie być już odwrotu. Podczas testów warto zwrócić uwagę na stabilność programu, prędkość jego działania oraz przejrzystość interfejsu graficznego. Zdarza się, że twórcy oprogramowania skupiają się przede wszystkim na możliwościach, zapominając o warstwie graficznej. W konsekwencji programy bywają nieintuicyjne w obsłudze, a to potrafi irytować. Dobry deweloper nie boi się swojego produktu, warto mieć to na uwadze.

Nie idź na skróty

Napisanie odpowiedniego programu to żmudny proces, który niejednokrotnie przeradza się w wyzwanie, nawet dla doświadczonego zespołu programistów. To między innego z tego faktu wynika ich z pozoru wysoka cena, którą często trzeba zapłacić, by cieszyć się najnowszym oprogramowaniem wraz z licencją na kolejne aktualizacje. Z tego powodu nie brakuje osób, które chcą obejść stosowane zabezpieczenia i pozyskać program z nielegalnych źródeł. Kradzież pracy innych osób jest nie tylko nieetyczna, ale również niebezpieczna z punktu widzenia funkcjonowania biznesu i obowiązującego prawa. Korzystanie z programu na nielegalnej licencji jest czynem zabronionym, w wyniku czego można narazić się na kłopoty natury prawnej. Co więcej, korzystając z przerobionego oprogramowania, bardzo łatwo stać się ofiarą złośliwego kodu, który może doprowadzić nawet do usunięcia bazy danych bądź jej kradzieży. Należy się tego wystrzegać, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo korzystne sposoby finansowania nowych zakupów, oferowanych przez poszczególnych dystrybutorów. Pamiętajmy, że tylko legalnie kupione oprogramowanie może otrzymywać ewentualne poprawki i uaktualnienia, które krok po kroku będą rozszerzać jego funkcjonalność. Warto być fair wobec programistów, bo długofalowo daje to znacznie więcej korzyści niż pozorna oszczędność.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.