Oprawy okularowe: Jakie materiały proponować klientom?

Gdy osoba szukająca nowych okularów trafia do salonu optycznego, zwykle zaczyna od przyglądania się kolorystyce i kształtom oprawek.

Dopytuje też o najnowsze trendy – te jednak nie zawsze są użytkowe i odpowiednie dla każdego. Często to, co modne, powinniśmy przesunąć na drugi plan, by dla dobra klienta skupić się na aspektach praktycznych. W ten sposób docieramy do sedna:
materiału, z jakiego wykonane są oprawki.

Najogólniej możemy podzielić oprawki okularowe na plastikowe metalowe. Taki też uproszczony podział istnieje świadomości naszych klientów. praktyce pod określeniem „plastik (tworzywo)” mogą kryć się różne komponenty. Podobnie wygląda
sprawa metalem.

Klient, wchodząc do salonu optycznego, na pierwszym miejscu stawia wygląd okularów wygodę ich noszenia, zaś niezwykle rzadko zainteresowany jest materiałem wykorzystanym do wykonania oprawki. To naszym zadaniem jest jego właściwy dobór rekomendowanie wartościowych rozwiązań.

Materiały opraw okularowych

Materiały wykorzystywane do produkcji oprawek plastikowych to: octan celulozy, propionian celulozy, żywice epoksydowe, poliamid, polichlorek winylu polimetakrylan metylu. Oprawy metalowe wykonane są tytanu, stopu tytanu innych metali, ze stali nierdzewnej, monelu metali szlachetnych. Rzadko spotykane materiały opraw okularowych to: drewno, bambus czy złoto. Jak widać, paleta możliwości jest bardzo szeroka, producenci cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami, trafiającymi gusta wymagających klientów.

Wybór materiału a wada wzroku

Pierwszym aspektem, który musimy brać pod uwagę, proponując rodzaj okularów, jest wada wzroku, jaką ma nasz klient. Wyższe wartości korekcyjne są bardziej wymagające, dlatego najczęściej przy większych minusach proponujemy oprawki masywniejszą ramką,
która wizualnie ukryje grubość soczewki minusowej. Przy oprawce metalowej cały brzeg soczewki okularowej będzie uwidoczniony. Zdarza mi się słyszeć, że to klientowi nie przeszkadza. moim mniemaniu najczęściej jest to spowodowane obawą, że cena nowych szkieł większej oprawce będzie wysoka.

Osobiście ostateczny wybór zawsze pozostawiam klientowi. Jeśli np. mimo znacznej grubości soczewki bardzo zależy mu na modnej oprawce metalowej, przedstawiam wszystkie argumenty za przeciw takiemu rozwiązaniu. takim przypadku zalecam wykonanie optymalizacji, aby firma produkująca soczewki podała nam dane grubości szkieł przy konkretnych parametrach (wadzie wzroku, wymiarach kształcie oprawki, PD klienta oraz indeksie, na jaki się decydujemy). Przedstawiając klientowi grubość szkieł, jesteśmy pewni, że dokonuje on świadomego wyboru. Zamykamy ten sposób możliwość reklamacji.

Sprawa proponowania soczewki wyższym indeksie jest tutaj oczywista. Moim zdaniem, bez względu na wybrany materiał oprawki, przy wartościach powyżej +/-3,0 dpt. zawsze powinniśmy proponować soczewki cieńsze.

Okulary dla alergika

salonach optycznych na co dzień spotykamy się również alergią na nikiel, przy czym klienci, którzy dotychczas nosili okulary tworzywa, mogą nawet swojej nadwrażliwości nie wiedzieć. czasie wywiadu zawsze należy zapytać klienta ewentualną alergię, być może także podpowiedzieć, jakie są jej objawy. kobiet może się ona przejawiać np. powstawaniem zaczerwienień od kolczyków, które nie są wykonane ze złota lub srebra, a u mężczyzn często elementem alergizującym okazują się metalowe sprzączki paska zegarka. Rozwiązań dla alergika na szczęście mamy co najmniej kilka. Pierwsze nich to okulary wykonane tworzywa.
To najprostsza opcja, która jako pierwsza, niejako naturalnie, przychodzi nam do głowy. Właściwości antyalergiczne mają także oprawki na bazie tytanu oraz metali szlachetnych. Tytan jest bardzo lekkim wytrzymałym materiałem, posiadanie ofercie kilku wykonanych niego modnych opraw pozwoli nam zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Rozwiązaniem bardziej budżetowym są oprawki metalowe dodatkową powłoką antyalergiczną.

Może się jednak zdarzyć, że klient istnieniu siebie alergii przekona się dopiero po zakupie metalowych okularów. Jak wybrnąć tej sytuacji? Na rynku znajdziemy koszulki termokurczliwe, które pomogą rozwiązać problem uczulenia. Należy zamontować je na zausznikach – dzięki temu metal nie będzie dotykał skóry twarzy przestanie wywoływać uczulenia.

Moda a materiały opraw

Rok 2022 modzie okularowej mojej opinii nie będzie już tak skupiony na metalu, stanie się raczej okresem przejściowym między nim innymi rozwiązaniami. Na rynku będzie pojawiać się coraz więcej mocnych wyrazistych oprawek tworzywa. Klienci, którzy wymieniali okulary dwa lata temu, być może będą chcieli powrócić do opraw plastikowych. Osoby pozytywnie nastawione do zmian chętnie sięgną po okulary bardzo masywnego tworzywa, stając się ikonami mody stylu. Klienci bardziej zachowawczy pozostaną przy modelach metalu.

Magda Moczulska
autorka największego w Polsce kanału YouTube dla okularników, optyczka,
która od kilkunastu lat kreuje wizerunek okularami, właścicielka salonów optycznych

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,396
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.