Oprawki dla dzieci i młodzieży (Cz. 1)

W pierwszej części cyklu o doborze okularów dla dzieci skupimy się na okularach dla najmniejszych, w przedziale wiekowym 0–3 lata.

Mały klient będzie wymagał od nas wykazania się odpowiednim podejściem i posiadaniem szerokiego asortymentu oprawek oraz akcesoriów okularowych. Wizyta dziecka w salonie optycznym jest dla rodzica zawsze dużym wydarzeniem, które wiąże się z niepewnościami i obawami. Często rodzice zastanawiają się, czy dziecko w ogóle będzie chciało nosić okulary. Czują się też zagubieni, jeśli sami nie noszą okularów. Wybór oprawek dla dziecka to dla nich przecież pierwszy kontakt z tematem.
Zadaniem optyka lub sprzedawcy w salonie jest nawiązanie dobrej relacji z rodzicami, przekazanie najbardziej istotnych informacji zarówno w kwestii doboru opraw i szkieł okularowych, jak i całej procedury zamawiania okularów. Sprawy wady wzroku oraz konieczności noszenia okularów powinny zostać wyjaśnione podczas wizyty w gabinecie lekarskim. I choć optyk musi posiadać chociaż elementarną wiedzę o wadach wzroku – osobiście rekomenduję, aby nie wypowiadał się w temacie badania wzroku.
Nie należy zapominać, że w całym procesie zakupu okularów najważniejsze jest dziecko. To ono będzie je nosić. Oczywiście gust dziecka może być zupełnie inny niż jego rodziców. Zadaniem optyka jest dopilnowanie, aby okulary były dopasowane odpowiednio pod względem technicznym.

Szkła okularowe dla dzieci

Raczkujące dzieci są bardzo ruchliwe i pełne energii. Dla takich klientów szkła okularowe muszą wykonane być z materiału lekkiego i bezpiecznego. Soczewki mineralne w żadnych przypadku nie nadają się do zastosowania w okularach dziecięcych. Najbardziej rekomendowanym dla dzieci materiałem soczewek okularowych jest trivex o indeksie 1,53. Trivex jest materiałem lekkim, przejrzystym i wytrzymałym na uderzenia. Ma także, w przeciwieństwie do poliwęglanu, wysoką liczbę Abbego, co daje dobre właściwości optyczne soczewki. Zapewnia również pełną absorbcję promieniowania UVA i UVB.
Powłoki uszlachetniające, np. utwardzenie czy warstwa antyrefleksyjna, powinny być zawsze rekomendowane dla dzieci bez względu na wiek. Antyrefleks zniweluje odbicia na soczewce okularowej, a dzięki temu widzenie w okularach będzie jeszcze wyraźniejsze. Dobre utwardzenie to standard, który pozwoli nosić okulary przez długi czas.
U najmłodszych dzieci będziemy mieli możliwość zamówienia małej średnicy soczewki, która często nawet przy dużym plusie pozwoli uzyskać dobre wyniki i estetyczny wygląd okularów. Pamiętajmy, że zawsze należy poinformować rodzica o tym, jak będą wyglądały grubości szkieł w okularach. Nigdy nie oceniajmy klienta i jego zasobności portfela, natomiast zawsze proponujmy najlepsze rozwiązanie. Ostateczny wybór należy do naszych klientów.

Oprawki dla dzieci

Okulary muszą podobać się dziecku – to podstawowa zasada. Jeśli to rodzice dokonają wyboru za dziecko, jest bardzo prawdopodobne, że nie będzie chciało nosić okularów. Starsze dzieci mogą w różny sposób komunikować, czy okulary im odpowiadają. Utarło się, że dla dziewczynki odpowiednie kolory oprawek to różowy i fioletowy, a dla chłopców niebieski lub zielony. Takim malutkim dzieciom nie zaproponujemy raczej oprawek w czarnym kolorze, co też w kolekcjach przeznaczonych dla maluchów jest rzadko spotykane. Dla dzieci w wieku do 3 lat przeznaczone są oprawki wykonane z giętkiego tworzywa. Jest to lepsze rozwiązanie niż metal i w tym przypadku nie możemy kierować się modą. Najlepiej,
aby oprawki dla maluchów miały gumkę z tyłu.
Dobór techniczny opraw opiera się na odpowiednim rozmiarze szkieł. Chodzi tutaj o szerokość tarczy oraz o jej odpowiednią głębokość. Ważne, aby okulary nie były płaskie. Stwarza to bowiem ryzyko, że dziecko będzie spoglądać sponad ich górnej krawędzi. Perfekcyjne dopasowanie mostka do nosa może być tutaj nie lada wyzwaniem – dzieci często nie mają do końca wykształconej kości nosowej. Postarajmy się znaleźć możliwie jak najlepszą oprawkę. Odpowiednie dopasowanie na mostku pozwoli na rozłożenie całego ciężaru okularów na nosie. Kolejną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest odpowiednia długość zausznika. Zbyt krótki nie pozwoli nam na dogięcie, zbyt długi może spowodować spadanie okularów. Jeśli dobrane przez nas oprawki nie mają gumeczek, warto, aby salon był zaopatrzony w gumki i sznurki do okularów dla dzieci, które dopasujemy do oprawek. W ofercie powinniśmy mieć także dziecięce futerały oraz chusteczki do czyszczenia z motywami atrakcyjnymi dla najmłodszych.

Odbiór okularów

Warto poinformować rodzica, aby nie odbierał nowych okularów bez swojej pociechy. Dziecko musi być przy tym obecne. Mamy wtedy możliwość odpowiednio dopasować oprawki. Jest to także niepowtarzalna okazja, aby zachęcić i zmotywować dziecko do noszenia okularów.
Niezwykle ważna jest również kwestia dbania o okulary. Informację o przechowywaniu oprawek w etui, zakładaniu i zdejmowaniu okularów oburącz oraz o sposobach na czyszczenie okularów muszą zostać przekazane zarówno rodzicom, jak i dziecku. Dobrym pomysłem jest danie dziecku możliwości wyboru etui i chusteczki. Z takim wyposażeniem milusiński na pewno z radością podejdzie do noszenia okularów i dbania o nie.

Magdalena Moczulska
Autorka bloga i kanału YouTube Trendy okulary

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,397
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.