Okulary sportowe

Sport jest w modzie. Coraz więcej ludzi uprawia jakąś dyscyplinę rekreacyjnie albo na granicy wyczynu. Są wśród nich osoby z wadą wzroku, które noszą okulary i nie mogą się bez nich obyć podczas treningu czy zawodów.

Szkła kontaktowe nie zawsze wchodzą w rachubę, trzeba więc pogodzić sport z okularami korekcyjnymi.

Można wyróżnić dwa specyficzne przypadki uprawiania sportu przez osoby noszące okulary korekcyjne. Pierwszy, to sytuacja, w której rola okularów sprowadza się do poprawy widzenia a dobrze widzący zawodnicy mogą trenować bez okularów. W takiej sytuacji odpowiednie oprawy i soczewki można wybrać stosunkowo łatwo. Trzeba tylko zadbać, żeby były lekkie, wytrzymałe, odporne na zarysowanie i zginanie, bezpieczne w przypadku uderzenia w twarz. Łamiąc się lub tłukąc nie powinny dawać ostrych, drobnych odłamków zagrażających oczom. Zauszniki powinny gwarantować, że oprawy będą solidnie trzymały się głowy.
Drugi przypadek, to dyscypliny sportu wymagające od zawodników ochrony oczu albo noszenia maski zakrywającej dużą część twarzy. Do tej grupy można zaliczyć nurkowanie, narciarstwo, jazdę na desce, paintball, niektóre odmiany strzelectwa sportowego (maski do nurkowania, ochrona twarzy i oczu przed zranieniem), wspinaczkę, szybownictwo, żeglarstwo (okulary przeciwsłoneczne). Same okulary przeciwsłoneczne nie stwarzają żadnego problemu, ale jeśli oprócz nich trzeba założyć maskę albo gogle, pojawiają się trudności. Okulary nie dość, że powinny być wytrzymałe, to jeszcze muszą się zmieścić pod maską, albo ją zastąpić, bo i takie rozwiązania można spotkać.
Ze względów bezpieczeństwa w sporcie należy wykluczyć „zwykłe” okulary przeznaczone do noszenia w domu, biurze i na ulicy. Podczas uprawiania takich sportów jak tenis ziemny, koszykówka, siatkówka, piłka nożna i ręczna itp. ryzyko uszkodzenia wzroku i poranienia twarzy ostrymi fragmentami zniszczonych okularów jest zbyt duże a sytuacje, w których dochodzi do uderzenia w twarz piłką lub ręką innego zawodnika nie należą do rzadkości. Są i takie dyscypliny, w których noszenie jakichkolwiek okularów jest zdecydowanie zabronione. Do tej grupy należy boks i większość wschodnich sportów walki, bez względu na to, cze ich reguły dopuszczają atakowanie twarzy.

Specjalnie dla sportowców

Na rynku można spotkać produkty co najmniej kilku dużych, liczących się w skali światowej producentów okularów przeznaczonych dla sportowców. Są one wykonywane z materiałów do niedawna zarezerwowanych dla zastosowań specjalnych: poliwęglanów, włókien węglowych, kompozytów. Wygodę noszenia w każdych warunkach zapewniają solidne wkładki silikonowe zapobiegające powstawaniu otarć. Możliwość korekcji wzroku jest dość szeroka: typowo można stosować soczewki o sile od -6 do +6 Dioptrii, zwykłe lub cylindryczne, przyciemniane, fotochromy powlekane warstwami antyrefleksyjnymi, polaryzacyjnymi itp. Dostępne są różne rozmiary opraw, w tym najmniejsze, dziecięce. Ceny, nie są niskie: z łatwością można przekroczyć próg 500–600 zł.
Okulary sportowe różnią się sposobem wprowadzenia korekcji wzroku. Można spotkać modele, w których soczewka jest wykonana w całości w technologii bezpiecznej, i takie, w których soczewki korekcyjne montuje się w dodatkowych ramkach umieszczonych pod nakładkami przeciwsłonecznymi. Te pierwsze zapewniają zdecydowanie lepszy poziom ochrony.
„Niezniszczalne” okulary dla dzieci docenią rodzice, nawet jeśli ich pociechy nie uprawiają żadnego sportu. Aktywny i pomysłowy kilkulatek potrafi zamienić każdą, nawet z pozoru zupełnie niewinną zabawę na podwórku w ekstremalną konkurencję, w której zniszczeniu może ulec dowolne ubranie i każde „zwykłe” okulary.
Okularom sportowym towarzyszy szereg akcesoriów komponujących się z nimi pod względem stylu: taśmy i paski zabezpieczające przed spadnięciem, wymienne nakładki przyciemniane dostępne w wielu odcieniach, części zapasowe dostosowane do łatwego, samodzielnego montażu. Oprócz nich dodatki w rodzaju środków czyszczących, płynów zapobiegających zamgleniu, pokrowców twardych i miękkich. Pokrowce zasługują na szczególną uwagę, ponieważ dość drogie okulary wymagają ostrożnego traktowania i przechowywania. Nietypowy kształt i większe wymiary sprawiają, że nie można ich schować do zwykłych futerałów.
Dla właściciela salonu optycznego wprowadzenie do sprzedaży specjalistycznych okularów sportowych, masek do nurkowania albo gogli narciarskich wyposażonych w soczewki korekcyjne jest wyzwaniem. Wymaga nawiązania współpracy z producentem albo lokalnym dystrybutorem wybranej marki, umieszczenia w sklepie osobnego ekspozytora, zakupienia kilku – kilkunastu opraw z linii sportowej i akcesoriów do nich. Powstaje dodatkowe źródło kosztów, których zwrotu w rozsądnym terminie nikt nie może zagwarantować. Czy warto zaryzykować? Dużo zależy od lokalizacji zakładu i kampanii promocyjnej towarzyszącej poszerzeniu oferty. Większe szanse mają salony w miastach, w których działają liczne kluby sportowe, istnieją uczelnie kształcące trenerów i sportowców albo są organizowane zawody sportowe o ustalonej renomie. Klientów można poszukiwać współpracując ze sklepami sportowymi, reklamując się w akademikach, na siłowniach, w obiektach sportowych albo podczas zawodów. Najłatwiej zdobędzie dodatkowy segment rynku ten, kto zaryzykuje pierwszy i zrobi to na wystarczająco dużą skalę. Naśladowcy, podobnie jak w innych branżach, napotkają więcej przeszkód.
Za granicą dużą popularnością cieszy się sprzedaż korekcyjnych okularów i gogli sportowych przez internet. Zamawia się je podobnie, jak „zwyczajny” sprzęt sportowy z tym, że oprócz rozmiaru trzeba umieścić w zamówieniu parametry korekcji ustalone podczas ostatniej wizyty u optometrysty, albo lekarza okulisty. Gotowy sprzęt jest dostarczany pocztą albo za pośrednictwem firmy kurierskiej. Takie podejście pozwala dotrzeć do większej grupy potencjalnych klientów i zmniejsza ryzyko związane z inwestowaniem w nowy, nietypowy asortyment. Odpowiedzialność za skutki wynikające z ewentualnego błędnego wpisania parametrów korekcji spoczywa w całości na kliencie składającym zamówienie.
Każdy zwrot towaru obciąża sprzedawcę wysokimi kosztami: okulary przygotowane zgodnie z zaleceniami medycznymi mogą przez długi czas nie znaleźć nabywcy. Zwłaszcza w przypadku nietypowej wady wzroku może się okazać że nie uda się ich sprzedać osobie z identycznym problemem. Pozostaje pogodzić się ze stratą… Warto o tym pamiętać, ponieważ prawo obowiązujące w Polsce i w Unii Europejskiej daje klientom dokonującym zakupów przez internet dość dużą swobodę odstępowania od umowy sprzedaży zawartej przez Internet.

Sportowe na co dzień

Moda w sporcie i moda na sport, to temat rzeka i ulubione poletko doświadczalne specjalistów od marketingu. Każda dyscyplina ma swoją specyfikę, tworzy własny, unikalny styl. Moda na sport wpływa również na popularność „usportowionych” modeli zupełnie zwykłych opraw okularów korekcyjnych. Co najmniej kilka marek od lat podkreśla swój związek z lotnictwem, motoryzacją być może za jakiś czas równie popularne staną się fasony nawiązujące do jazdy na rowerze górskim, nartach albo do nurkowania swobodnego.

Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,319
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.