Okulary sportowe na lato. Wakacyjny niezbędnik

Okulary latem pełnią nie tylko rolę modnego dodatku, ale przede wszystkim ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Na ich dodatkowe funkcje szczególnie będą zwracać uwagę osoby, które uprawiają sport. W zależności od dyscypliny, będą szukać dla siebie konkretnych rozwiązań. Warto wiedzieć, jak odpowiedzieć na ich potrzeby. 

Najważniejszą funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed szkodliwymi promieniami UV. Najgroźniejsze dla oka są promienie UVB, które mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia oka: prowadzić do rozwoju katarakty, do zmian rakowych w okolicach oczu oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Aby klienci mieli pewność, że produkt, który kupują, zapewni im ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, warto zwrócić ich uwagę na znaczek CE znajdujący się na wewnętrznej stronie zausznika. Oznacza on, że soczewki odpowiadają normom Unii Europejskiej i zapewniają oczom wystarczającą ochronę przed promieniami UV.

Dla rowerzystów

Okulary przeciwsłoneczne powinny być dobierane do aktywności, które uprawiają klienci. Specjalnych okularów wymagają rowerzyści. Dla nich wyzwaniem są zmienne warunki oświetleniowe, cząsteczki kurzu i pyłu, które mogą utrudniać jazdę. Okulary dla rowerzystów muszą więc nie tylko chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale i podmuchami powietrza, owadami, pyłem, a nawet kurzem i piaskiem. Powinny być przy tym lekkie i wygodne, zwłaszcza, że muszą znaleźć się pod kaskiem. Rowerzystom trzeba także dobrać oprawki z odpowiednim kątem krzywizny, aby chroniły całe oko. Warto polecić im soczewki o zabarwieniu bursztynowym i różowym – zwiększą ostrość widzenia. Szare barwienie soczewek, choć mniej skuteczne, także jest polecane do jazdy rowerem. Redukuje ono oślepiające światło, a kolory są widziane w swojej rzeczywistej postaci. Raczej odradzajmy ciemne zabarwienie. Podczas jazdy rowerem szybko zmieniają się miejsca z nasłonecznionych na zacienione – ciemne soczewki mogą utrudniać widzenie.

Do wody

Innych rozwiązań wymagają sporty wodne: żeglowanie, nurkowanie lub pływanie na desce. Okulary muszą poradzić sobie z kroplami spadającej wody i zmiennymi warunkami oświetlenia. Oprawki takich okularów powinny być trwałe i solidne, wykonane z mocnego, ale jednocześnie lekkiego materiału. Klientom uprawiającym sporty wodne warto polecać szkła o brązowym zabarwieniu. Sprawdzą się dobrze podczas żeglowania czy pływania na desce. Na rynku powstaje wiele nowoczesnych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby tej grupy sportowców. Dostępne są oprawki wyposażone w zdejmowaną wewnętrzną ramkę, zaprojektowaną do ochrony przed wiatrem, zazwyczaj wykonaną z wodoodpornej gumy piankowej. Niektóre z najnowszych modeli okularów do sportów wodnych dla surferów i żeglarzy są również wyposażone w pływak, dzięki któremu okulary pozostają zawsze na powierzchni wody. I nie toną. Inne wykonywane są z lekkich, unoszących się na wodzie materiałów. W niektórych modelach dostępny jest specjalny zaczep, umożliwiający zamianę gumowego paska na zauszniki, tylko za pomocą jednego naciśnięcia guzika, co jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie przekształcenie okularów do sportów wodnych w „normalne” okulary.

Klienci uprawiający sport, będą szukać okularów, które pomogą im bez przeszkód oddawać się aktywnościom. Muszą być wygodne i bezpieczne. Proponujmy im nowoczesne rozwiązania, które uczynią uprawianie sportu jeszcze bardziej przyjemnym.

Tekst: Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.