Okulary specjalnego przeznaczenia

Okulary dopasowane do indywidualnych wymagań klientów mogą być kartą przetargową salonu optycznego. Zindywidualizowana oferta pomoże wyróżnić się na rynku i odpowiedzieć na rosnące potrzeby klientów.


Klienci szukają na rynku oferty dopasowanej do swoich potrzeb. A te są zróżnicowane ze względu na rodzaj wykonywanej pracy czy też realizowanych pasji. Odpowiedzią na te wymagania są okulary specjalnego przeznaczenia.

Wśród nich najważniejszą grupę stanowią okulary ochronne. Przeznaczone są dla pracowników produkcji. Powinny być stosowane zawsze wtedy, gdy oczy narażone są na odpryski np. tworzyw sztucznych, metali czy drewna. Okulary ochronne muszą spełniać dwie funkcje: zapewniać oczom maksymalną ochronę oraz gwarantować komfort ich użytkownikom. Wybór okularów na rynku jest ogromny. Klientom najbardziej zależy na dobraniu okularów do rodzaju wykonywanej pracy. Należy jednak pamiętać, że to nie jedyne kryterium, które należy stosować. Równie ważną rolę pełni rodzaj materiału poddawanego obróbce podczas wykonywanej pracy oraz obszar narażenia (oczy czy cała twarz). Okulary ochronne polecane klientom powinny być wyposażone w osłonki boczne. Wskazane jest również, aby posiadały osłonki zabezpieczające przed dostaniem się ciał stałych od strony czoła. Przy wyborze okularów ochronnych należy zwrócić uwagę klientów na atesty. Są one bowiem gwarancją, że dany artykuł skutecznie będzie chronił ich oczy.

Okulary ochronne

Producenci okularów ochronnych przykładają dużo starań do rozwoju swoich produktów. Powstają okulary designerskie, które nie tylko chronią oczy, ale i świetnie wyglądają. Często przypominają okulary sportowe. Cały czas trwają prace nad zwiększeniem komfortu noszenia. Okulary ochronne wykonywane są z bardzo lekkich tworzyw, jednocześnie odpornych na zarysowania. Stosuje się w nich kanały wentylacyjne, które minimalizują powstawanie pary. Szczególnym rodzajem okularów ochronnych są okulary korekcyjne. To odpowiedź dla wszystkich klientów, którzy na co dzień noszą okulary i pracują w wymagającym środowisku, w którym konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do okularów ochronnych dobierane są wówczas soczewki w zależności od wady wzroku. Na rynku dostępne są także okulary ochronne, które można włożyć na korekcyjne oraz takie, do których wkłada się szkła korekcyjne.

Do zadań specjalnych

Osobną grupę okularów ochronnych stanowią okulary balistyczne przeznaczone dla wojska, służb mundurowych, straży pożarnej, służb medycznych i ratowniczych. Okulary balistyczne oferują nieograniczone pole widzenia, zapewniają bezpieczeństwo dla oczu w trudnych warunkach. Klientom, którzy często zmieniają środowisko pracy, można polecić okulary balistyczne z modułową konstrukcją, pozwalającą na wymianę koloru wizjera, w zależności od potrzeb. Okulary balistyczne wyposażone są w rozwiązania zapobiegające parowaniu soczewek oraz w powłoki chroniące przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wykonane są z lekkiego i wytrzymałego poliwęglanu, odpornego na uderzenia ciał stałych i wyginanie.

Sportowe wyzwania

Do grupy okularów specjalnego przeznaczenia należą też okulary dla sportowców. Niemal każdy sport naraża oczy klientów na różnego rodzaju urazy. Mogą być one spowodowane kontaktem z innymi zawodnikami lub ze sprzętem sportowym: piłkami, krążkami, kijami, itp. Standardowe okulary nie zapewnią wystarczającej ochrony. Pracownicy salonów optycznych powinni wychodzić naprzeciw oczekiwaniom sportowców i służyć pomocą w doborze okularów dopasowanych do ich potrzeb. Dzięki rozwojowi branży jest to możliwe. Narciarzom, którzy na co dzień noszą okulary korekcyjne, warto polecać gogle z możliwością zamontowania szkieł zgodnych z indywidualną wadą wzroku. Wkładki korekcyjne można umieszczać także w okularach do pływania czy nurkowania. Na rynku dostępne są także okulary do gry w golfa, a nawet do gier komputerowych. Producenci okularów dbają, by ich oferta była zindywidualizowana i dopasowana do potrzeb szerokiej grupy klientów. Warto śledzić trendy w okularach specjalnego przeznaczenia. Nie są to okulary, o które pyta duża grupa klientów, ale ich posiadanie w ofercie może pozwolić wyróżnić się na tle konkurencji.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,278
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów, najnowsze trendy, sprzęt, teksty ekspertów, relacje z wydarzeń branżowych