Okulary specjalnego przeznaczenia

Okulary dopasowane do indywidualnych wymagań klientów mogą być kartą przetargową salonu optycznego. Zindywidualizowana oferta pomoże wyróżnić się na rynku i odpowiedzieć na rosnące potrzeby klientów.

Producenci wychodzą naprzeciw tym wymaganiom.

Klienci szukają na rynku produktów dopasowanych do swoich potrzeb. A te są zróżnicowane ze względu na rodzaj wykonywanej pracy czy też realizowanych pasji. Odpowiedzią na te wymagania są okulary specjalnego przeznaczenia.

Sportowe wyzwania

Do grupy okularów specjalnego przeznaczenia należą sportowe okulary korekcyjne. Wiele sportów wymaga okularów w celach ochronnych, wielu zawodników z powodu wady wzroku nosi okulary. Standardowe okulary nie zapewnią klientom wystarczającej ochrony. Pracownicy salonów optycznych powinni wychodzić naprzeciw oczekiwaniom sportowców i służyć im pomocą w doborze okularów dopasowanych do ich potrzeb. Dzięki rozwojowi branży jest to możliwe. W tym segmencie pojawiają się coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania, umożliwiające połączenie mody i technologii, dające np. idealną ostrość obrazu we wszystkich kierunkach patrzenia, dzięki innowacyjnej konstrukcji soczewek okularowych, możliwość doboru kolorów i powłok lustrzanych oraz kształtu. Producenci okularów dbają, by ich oferta była zindywidualizowana i dopasowana do potrzeb szerokiej grupy klientów, tak by odbiorcy nie musieli wybierać między wyglądem, komfortem i jakością. Warto śledzić trendy w okularach specjalnego przeznaczenia. To okulary, o które pyta coraz więcej osób, a ich posiadanie w salonie może pozwolić wyróżnić się na tle konkurencji.

Sportowcy to wyjątkowo wymagająca grupa, potrzebująca soczewek o specjalnych parametrach. Z myślą o nich producenci oferują soczewki o wysokich krzywiznach bazowych, przeznaczone m.in. do opraw sportowych, które zazwyczaj bardziej przylegają do twarzy.
Efekt jest spektakularny – nieskazitelny obraz w soczewkach jednoogniskowych i progresywnych oraz naturalne widzenie podczas uprawiania aktywności. Specjalne parametry kosztują, ale zapaleni sportowcy skłonni są wydać więcej na swoje hobby, w tym m.in. na okulary.

Okulary ochronne

Okulary ochronne przeznaczone są dla pracowników produkcji. Powinny być stosowane zawsze wtedy, gdy oczy narażone są na odpryski, np. tworzyw sztucznych, metali czy drewna. Okulary ochronne muszą spełniać dwie funkcje: zapewniać oczom maksymalną ochronę oraz zapewniać komfort ich użytkownikom. Wybór okularów na rynku jest ogromny. Klientom najbardziej zależy na dobraniu okularów do rodzaju wykonywanej pracy. Należy jednak pamiętać, że to nie jedyne kryterium, które należy stosować. Równie ważną rolę pełni rodzaj materiału poddawanego obróbce podczas  pracy oraz obszar narażenia (oczy czy cała twarz). Okulary ochronne polecane klientom powinny być wyposażone w osłonki boczne. Wskazane jest również, aby posiadały osłonki zabezpieczające przed dostaniem się ciał stałych od strony czoła. Przy wyborze okularów ochronnych należy zwrócić uwagę klientów na atesty. Są one bowiem gwarancją tego, że dany artykuł skutecznie będzie chronił ich oczy.

Z wadą wzroku na produkcji

Producenci okularów ochronnych przykładają dużo starań do rozwoju swoich produktów. Powstają okulary designerskie, które nie tylko chronią oczy, ale i świetnie wyglądają. Często przypominają okulary sportowe. Cały czas pracuje się nad zwiększeniem komfortu noszenia. Okulary ochronne wykonywane są z bardzo lekkich tworzyw, jednocześnie odpornych na zarysowania. Stosuje się w nich kanały wentylacyjne, które minimalizują powstawanie pary. Szczególnym rodzajem okularów ochronnych są okulary korekcyjne. To odpowiedź dla wszystkich klientów, którzy na co dzień noszą okulary i pracują w wymagającym środowisku, gdzie wymagane jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym. Do okularów ochronnych dobierane są wówczas soczewki w zależności od wady wzroku. Na rynku dostępne są także okulary ochronne, które można włożyć na korekcyjne, oraz takie, do których wkłada się szkła korekcyjne.

Do zadań specjalnych

Osobną grupę okularów ochronnych stanowią okulary balistyczne przeznaczone dla wojska, służb mundurowych, straży pożarnej, służb medycznych i ratowniczych. Okulary balistyczne oferują nieograniczone pole widzenia, zapewniają bezpieczeństwo dla oczu w trudnych warunkach. Klientom, którzy często zmieniają środowisko pracy, można polecić okulary balistyczne z modułową konstrukcją, która pozwala na wymianę koloru wizjera, w zależności od potrzeb. Okulary balistyczne wyposażone są w rozwiązania zapobiegające parowaniu soczewek oraz w powłoki chroniące przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wykonane są z lekkiego i wytrzymałego poliwęglanu, odpornego na uderzenia ciał stałych i wyginanie.

 

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.