Okulary przeciwsłoneczne – letnie „must have”

Okulary przeciwsłoneczne to z jednej strony akcesorium zdrowotne, a z drugiej modny dodatek.

Dobierając je klientom, należy przede wszystkim zapewnić maksymalną ochronę ich oczom, w dalszej kolejności zadbać o to, by pasowały do stylu i osobowości kupującego.

O szkodliwym działaniu promieni słonecznych na skórę całego ciała mówi się w ostatnich latach bardzo wiele, głównie w kontekście rosnącej zachorowalności na raka skóry. Mniej uwagi poświęca się oczom. Tymczasem narząd wzroku jest o wiele bardziej wrażliwy na światło niż skóra. To oznacza, że niezadbanie o oczy już od najmłodszych lat może być zgubne w skutkach w przyszłości. Klienci często nie zdają sobie sprawy z powagi tego zagrożenia, a okulary przeciwsłoneczne traktują raczej jako modny dodatek niż akcesorium zdrowotne. To właśnie do pracowników salonów optycznych należy uświadomienie im, na jakie zagrożenia mogą być narażeni i zapewnienie im pomocy w doborze odpowiedniej ochrony.

Groźne promienie

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne objawia się najczęściej pieczeniem i łzawieniem oczu. Często pojawiają się także objawy towarzyszące, jak zaczerwienione i bolące oko, a nierzadko także pogorszenie ostrości wzroku. Najczęściej do lekarzy pacjenci zgłaszają się z zapaleniem spojówek, ale nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych ma też bardziej dotkliwe i długofalowe skutki. Długie wpatrywanie się w słońce może skutkować uszkodzeniem siatkówki, tzw. retinopatią słoneczną, przyspiesza też rozwój zaćmy, prowadzi do nowotworów tęczówki oraz uszkodzeń plamki żółtej (zwyrodnienia). Jedyną ochroną, jaką można zagwarantować oczom przed szkodliwymi promieniami, są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, koniecznie potwierdzonym certyfikatami. Klienci bardzo często kupują okulary u przypadkowych sprzedawców, najczęściej na przyulicznych bazarach. Warto uświadomić im niebezpieczeństwo z tym związane. Okulary bez filtrów, ale z przyciemnionymi szkłami, powodują rozszerzanie się źrenicy, a to z kolei sprawia, że do oka wpada znacznie więcej szkodliwych promieni. Prowadzi to do uszkodzenia siatkówki i naturalnej soczewki, a tym samym wiąże się z poważnymi chorobami w przyszłości.

Odpowiednia kategoria

Inwestycja w okulary przeciwsłoneczne powinna być traktowana przez klientów jako długofalowa, a na pewno całoroczna. Promienie słoneczne są szkodliwe nie tylko latem. Dla oka równie niebezpieczne co promienie bezpośrednie, są te odbite. Śnieg odbija nawet 80 proc. promieni UV, woda – 30 proc., a piasek 25 proc. To oznacza, że oczy wymagają ochrony o każdej porze roku. Wybór okularów przeciwsłonecznych dla klientów powinien być uzależniony od ich przeznaczenia. Ze względu na ilość przepuszczanego światła widzialnego, okulary podzielono na cztery kategorie, a każda z nich ma przypisaną wartość przepuszczonego światła.

Kategoria Ilość przepuszczanego światła
0 80 – 100%
1 43 – 80%
2 18 – 43%
3 8 – 18%
4 3 – 8%

Okulary o najniższych kategoriach (0 i 1) warto polecić osobom, które będą nosić je w trudnych warunkach oświetleniowych. Najczęściej mają żółtawe lub pomarańczowe zabarwienie, by zwiększyć jakość widzenia, kontrast i postrzeganie głębi. Polecane są szczególnie kierowcom, rowerzystom i osobom uprawiającym sporty zimowe, ale tylko przy pochmurnej pogodzie. Okulary przypisane do kategorii 2 i 3 sprawdzą się u klientów, którzy szukają ochrony na co dzień, szczególnie latem, kiedy naświetlenie jest wysokie lub umiarkowane. Okulary kategorii 4 należy polecić osobom, które planują wakacje w górach. Sprawdzą się podczas wysokich wędrówek górskich oraz w trakcie uprawiania sportów: żeglarstwa czy narciarstwa.

Dla dzieci i kierowców

Chronić oczy przed słońcem powinni nie tylko dorośli, ale i dzieci. Należy zwrócić na to uwagę klientom, pojawiającym się w salonach z pociechami. Słońce jest najgroźniejsze w początkowych latach życia. Uważa się, że soczewka oka u dziecka do około 12 roku życia, ze względu na to, że nadal się rozwija, nie jest w stanie przefiltrować promieni UV. Nawet jeśli dzieci nie narzekają na ból czy pieczenie oczu, przebywając bezpośrednio na słońcu, objawy mogą nastąpić po kilku godzinach, a nawet dopiero w późniejszych latach życia. Okulary dobierane dzieciom, powinny być wykonane z trwałych materiałów, by zapewniać możliwie jak najdłuższe użytkowanie i bezpieczeństwo. Klientami, których oczy wymagają równie dużej uwagi latem, są kierowcy. Dobierając okulary zmotoryzowanym klientom, należy zwrócić szczególną uwagę na poziom przyciemnienia szkieł. Im wyższa kategoria, tym mniej światła przepuszcza soczewka. Kategorycznie odradza się prowadzenie samochodu w okularach oznaczonych kategorią 4. Przepuszczają one tylko 3-8 proc. światła. Kierowcom, do jazdy samochodem w słoneczne dni, najlepiej polecić okulary oznaczone kategorią 2 lub 3. Ważne jest także, by dobierając okulary zmotoryzowanym, zwrócić ich uwagę na soczewki polaryzacyjne. Szkła polaryzacyjne redukują odblaski, dzięki temu odbicie promieni od tafli wody, śniegu, szos czy szyb samochodowych, nie powodują oślepiania ich użytkowników. Dlatego poleca się je nie tylko kierowcom, ale także wędkarzom czy żeglarzom.

Filtr UV

Wszystkie okulary przeciwsłoneczne polecane klientom powinny zapewniać im 100-procentową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV: zarówno UVA, jak UVB i UVC. Filtr UVB chroni przed uszkodzeniami oka, natomiast UVA chroni okolice oczu przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Najlepsze okulary mają filtr UV o mocy 400, który pochłania 100 proc. szkodliwego promieniowania, zapewniając oczom najlepszą ochronę. Powinna być ona potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. Symbolami, które świadczą o przeprowadzonych atestach i potwierdzają zgodność ochrony z normami europejskimi są: EN 166:2001, CE, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009 i ISO 9001:2000.

Modny dodatek

Warto pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne, to nie tylko akcesorium zdrowotne, ale i modny dodatek, traktowany przez coraz liczniejszą grupę klientów nawet jako biżuteria. Są elementem wizerunku osoby, która je nosi, świadczą o podążaniu za trendami i uzupełniają stylizację. Dlatego przy dobieraniu okularów klientom, należy zwrócić uwagę na ich dopasowanie także do stylu i osobowości kupującego. Dobrze dobrane okulary potrafią optycznie zredukować niedoskonałości twarzy i nadać je wyrazistość. – Okulary przeciwsłoneczne podlegają znacznie mniej restrykcyjnym regułom niż korekcyjne. Jeżeli klienci obawiają się sięgnąć po oprawki z nutą szaleństwa, jeśli chodzi o okulary na co dzień, wybór okularów przeciwsłonecznych może być dobrym polem do popisu – mówi Ilona Niebał, wrocławska stylistka prowadząca firmę IN Style. – Ogólny kierunek wyznacza kształt twarzy, do którego dobieramy okulary o oprawkach w przeciwnym kształcie, co oznacza, że do okrągłej twarzy będą pasowały oprawki z kantami, a do kwadratowej – okrągłe. Wiele rozmaitych kształtów oprawek sprawdzi się natomiast przy twarzy owalnej. I tu naprawdę można poeksperymentować! – dodaje. W tym roku klientom warto polecić okulary w stylu awiator czy oprawki o kocim kształcie. – Warto zachęcić klientów do szaleństwa. W tym roku można pozwolić sobie na niesamowity kolor, ozdoby czy zaskakujący kształt, ale koniecznie pasujący do twarzy. Z mody nie wychodzi słynny styl Aviator, natomiast w najnowszych kolekcjach dla pań pojawia się wiele kształtów oprawek w „kocim” trendzie – potwierdza stylistka Ilona Niebał.

Komfort i trwałość

Dobierając okulary klientom, należy także zwrócić uwagę na to, czy idealnie pasują rozmiarem do twarzy. Tylko wtedy zapewnią komfort noszenia. Okulary powinny zasłaniać jak największą część oka, najlepiej gdy mają także osłony boczne. Zapewnią wtedy ochronę całego narządu wzroku. Przy wyborze okularów, warto zwrócić uwagę klientów także na jakość ich wykonania. Najczęściej soczewki okularów przeciwsłonecznych produkowane są przy użyciu plastiku, poliwęglanu i szkła. Ten ostatni materiał jest ograniczany ze względu na swoją wagę. Na popularności zyskują okulary wykonane z poliwęglanu. Polecane są zwłaszcza osobom, które uprawiają sport. Ten materiał, stosowany m.in. do produkcji szyb w samochodach Formuły 1, gwarantuje solidność i trwałość okularów, a także ich odporność na zarysowania. Z poliwęglanu powstają także oprawki, choć do ich produkcji używa się także plastiku i metalu. Ozdabiane są kryształkami Swarovskiego, ciekawymi wzorami i wymyślnymi kształtami. Ich wybór zależy od upodobań klientów. Niezależnie jednak od kształtu czy materiału, klienci powinni w okularach czuć się komfortowo, bez obawy o ich zsunięcie i zgubienie. I, co najważniejsze, wybrane okulary muszą zapewniać im ochronę przed słońcem. Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne zapobiegają oślepieniu, zapewniają komfort widzenia i dają optymalną ostrość widzenia.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,320
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.