Okulary na topie. Moda i styl

Czasy, kiedy okulary pełniły wyłącznie funkcję korekcyjną, będąc protezą poprawiającą widzenie, dawno odeszły w niepamięć. Obecnie okulary cieszą się statusem modowego dodatku typu „must have”, podobnie jak biżuteria, torebka, buty. Subtelne, eleganckie, klasyczne czy fantazyjne, nowoczesne oprawy budują wizerunek, dodają szyku.

Okulary nadal spełniają funkcję zdrowotną, ale równie ważna, a niekiedy nawet ważniejsza, wydaje się rola wizerunkowa. Odpowiednio dobrane oprawy okularowe są mocnym akcentem, który zdobi twarz. Pokuszę się o stwierdzenie, że są najważniejszym dodatkiem skupiającym uwagę rozmówcy. Usytuowane na twarzy, przez większość część dnia eksponują oczy, zatem są niczym makijaż podkreślający walory urody.

Jak cię widzą…

Czy okulary dodają inteligencji? W praktyce oczywiście nie, ale rzeczywiście osoby noszące okulary od dawien dawna postrzegane są jako te „mądrzejsze”. Ponadto w okularach wygląda się zazwyczaj bardziej prestiżowo, szykownie i elegancko.

Służyć pomocą

Optycy pełnią niezwykle ważną rolę, pomagając klientom dobrać odpowiednie oprawki, w których będą wyglądać korzystnie. Trzeba zawęzić wybór opraw do trzech najlepszych zaproponować klientowi te najbardziej twarzowe. Warto postawić na szkolenia w tym zakresie, by służyć jak najszerszą pomocą naszym klientom.

Z doświadczenia wiem, że klienci wchodzący do salonu nierzadko są onieśmieleni, gubią się w gąszczu opraw, a dobierając samodzielnie oprawy, często popełniają błędy. Wybierają więc oprawy za małe, za duże, za wąskie, w nieodpowiednich kształtach, kolorach etc. Bierze się to stąd, że zdejmują z półek oprawki, które zwyczajnie im się podobają same w sobie. Często takie wybory są chybione, ponieważ wielu klientów nie zwraca uwagi na geometrię swojej twarzy, typ urody oraz inne „parametry techniczne”.

Jakie powinny być oprawki?

Okulary, zarówno te noszone stale, jak i te użytkowane doraźnie, powinny być przede wszystkim wygodne, odpowiednio dopasowane do twarzy i, co najważniejsze, tak dobrane, aby ich właściciel czuł się w nich atrakcyjnie wyjątkowo. A jeśli dzięki okularom uda się osiągnąć młodszy wygląd, bardziej profesjonalny bądź stylowy, to czego chcieć więcej?

Każdy ma indywidualny gust, sprecyzowane preferencje estetyczne oraz oczekiwania względem okularów. Bardzo dobrze, jeśli klient odwiedzający salon optyczny wie, czego chce. Jest to tak zwany klient świadomy, śledzący aktualne trendy zarówno w ubiorze, jak i modzie okularowej. Taki klient ukierunkowany jest na daną stylistykę opraw, ale nawet on popełnia błędy w poszukiwaniu najlepszej dla siebie oprawki, zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna przygodę z okularami.

Zasady doboru

Najważniejsze jest, aby dobierać oprawki kształtem kontrastujące z geometrią twarzy. Oprawki powinny być dobrze dobrane rozmiarowo, zarówno szerokością oprawy, jak wysokością tarczy, a także rozmiarem mostka oraz długością zausznika. Ważne jest także, by okulary były odpowiednio usytuowane na nosie, tak, aby przy pochylaniu głowy się nie zsuwały. Nie powinny również uciskać skroni, nachodzić powyżej linii brwi górną krawędzią oraz opierać się na policzkach dolną. Dobrze, jeśli wielkość oraz kształt tarczy jest proporcjonalny do budowy twarzy. Wtedy okulary nie sprawiają wrażenia za dużych, chyba że świadomie chodzi o taki efekt, ale to już zupełnie inna sprawa.

Kocie, okrągłe, czy kwadratowe?

Odpowiedni dobór okularów to sztuka sama w sobie. Dzięki kilku podstawowym, teoretycznym zasadom można je dobrać umiejętnie do każdego kształtu twarzy. I to właśnie budowa twarzy jest w głównej mierze czynnikiem decydującym o tym, jaki model oprawki będzie najlepszy dla konkretnego typu urody. Mało komu pasują wszystkie typy oprawek, choć istnieje twarz najbardziej zbliżona do ideału ze względu na proporcje i symetrię.

Tą twarzą jest buzia owalna. Daje ona najwięcej możliwości, bowiem pasuje do niej większość opraw dostępnych na rynku. Inne typy twarzy są bardziej wymagające.

Okrągła twarz wymaga na przykład optycznego wysmuklenia. Wąskie i niskie oprawki sprawią, że twarz wyda się bardziej pociągła szczupła. Prostokątne, kanciaste i lekko uniesione ku górze oprawy, najlepiej grubymi zausznikami, to najlepszy model opraw do tego kształtu.

Twarz kwadratowa, najbardziej kanciasta, której rysy wydają się bardziej ostre surowe niż większości. Charakteryzuje się mocno rozbudowaną szczęką, szerokim czołem, krótkim podbródkiem i mocno zaznaczonymi kośćmi policzkowymi. Jako że twarz o kwadratowym kształcie ma w sobie najwięcej linii i kątów prostych, trzeba je łagodzić i zmiękczyć oprawkami o lekkich konturach, najlepiej w zaokrąglonym lub owalnym kształcie. Dobrym rozwiązaniem okażą się również modele zaokrąglone z dołu lub o kocim kształcie. Unikajmy natomiast przy takiej twarzy opraw typowo prostokątnych i wszystkich opraw o kanciastych kształtach.

Twarz podłużna, inaczej zwana prostokątną, podobnie jak twarz kwadratowa cechuje się wyrazistością, jednak jest bardziej podłużna. Zrównoważenie proporcji przy takiej twarzy polega na skróceniu jej długości oraz na dobraniu oprawek o kontrastowym kształcie – okrągłych lub owalnych. Osoby o takiej twarzy świetnie też prezentują się w okularach typu aviatory. Najważniejsza zasada: im wyższe szkła, tym lepiej!

Twarz w kształcie trójkąta jest szeroka na dole i wąska u góry. Aby odpowiednio zbalansować proporcje, dobrze jest wybierać oprawki „mocniejsze” w swojej górnej części, mocno wystylizowane i najlepiej w jaskrawym kolorze. Idealnymi oprawami będą oprawki prostokątne, kocie, a także te mocnymi zdobieniami np. na zausznikach.

Szerokie czoło, wyraźnie zarysowane kości policzkowe i wąski podbródek cechują typową

twarz kształcie serca, nazywaną także często „odwróconym trójkątem”. Przy tego rodzaju twarzy najlepiej sprawdzą się oprawki posiadające zaokrągloną dolną krawędź. Ponadto dobrym wyborem będą również oprawki o zaokrąglonych i owalnych kształtach, a także kocie.

Ukryć defekty

Nierzadko okulary są też świetnym rozwiązaniem tuszującym drobne defekty urody, takie jak: worki czy sińce pod oczami, cera naczynkowa, za długi nos. A to tylko niektóre problemów, z jakimi borykają się klienci. Oprawki pod żyłkę lub patentki nie rozwiążą problemu np. sińcami lub workami pod powiekami. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest zaproponowanie pełnej oprawy zarysowaną dolną krawędzią. Osobom z różowawą cerą lub skórą naczynkową odradzajmy zakup oprawek w kolorze czerwonym. Ta barwa jeszcze bardziej podbije kolor karnacji. Za długi nos? Polecajmy oprawki z nisko osadzonymi noskami.

Do koloru

Kolor opraw jest oczywiście kwestią osobistych preferencji, ale doradzając klientom, warto pamiętać podstawowych zasadach. Dobrze, jeśli kolor oprawek będzie korespondował z typem urody. Zwróćmy więc uwagę na kolor włosów, odcień skóry oraz kolor tęczówki oka. Osoby o cieplejszym typie urody, posiadające włosy w kolorze złocistego blondu oraz rudowłose, fantastycznie będą wyglądać w brązach, czerwieniach, zieleniach, oranżach, a także złocie. Raczej nie proponujmy tym osobom czarnych opraw. Wybierzmy za to głęboki brąz – barwę równie ciemną i klasyczną, jednakże bardziej spójną z urodą. Osoby o chłodnym typie urody, posiadacze kasztanowych, czarnych, platynowych lub siwych włosów, dobrze wyglądają szarościach, granatach, czerni, a także srebrze.

Wyraziste czy neutralne?

W dzisiejszych czasach osoby noszące stale okulary posiadają bardzo często co najmniej dwie pary: klasyczne, neutralne, w stonowanych kolorach, oraz casualowe, w swobodniejszym stylu, często kolorowe i bardziej wyraziste. To rozwiązanie jest bardzo przydatne, bowiem daje większą możliwość zabawy wizerunkiem.

Dla profesjonalisty

Osobom młodym, energicznym, lubiącym eksperymenty modowe polecajmy oprawy wyraziste, o fantazyjnych kształtach. Im więcej się dzieje, tym lepiej! To idealne rozwiązanie również dla osób wykonujących wolne bądź artystyczne zawody. Są jednak także stanowiska oparte o sztywny dress code, np. biznesmeni, bankowcy, politycy etc. W tych przypadkach okulary nie powinny być czynnikiem zakłócającym komunikację i rozpraszającym uwagę. Dla przedstawicieli takich zawodów wybierajmy jak najbardziej neutralne i stonowane modele.

 

Tekst: Kinga Żurowska – stylistka, specjalistka ds. wizerunku, stylistka opraw okularowych

www.kingazurowska.com

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.