Okulary ekskluzywne

Powstają w limitowanych seriach, przy użyciu najwyższej jakości materiałów. Z reguły robione są ręcznie, nierzadko wysadzane drogimi kamieniami. Luksusowe okulary to propozycja dla najbardziej wymagających klientów, których, co ciekawe, jest w Polsce coraz więcej.

Coraz więcej osób interesuje się markami typu premium. Wynika to przede wszystkim z rosnącej zamożności Polaków. Z najnowszego raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wynika, że w Polsce żyje 43 tys. osób, które można zaliczyć do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals), posiadających płynne aktywa o wartości przekraczającej 1 mln dolarów. Rośnie też liczba zamożnych i bogatych Polaków. W 2014 r. w Polsce mieszkało 910 tys. osób, których roczny dochód przekraczał 85 tys. zł.
Wśród produktów luksusowych, po które sięgają zamożni Polacy, coraz większe znaczenie odgrywają okulary, nie tylko jako akcesorium służące ochronie oczu, ale także jako modny dodatek, dopełniający całości wizerunku. Okulary marek premium wybierane są przede wszystkim ze względu na jakość i ekskluzywność oraz elitarność. Im mniej dostępne, tym lepiej. Luksusowe okulary projektowane są z najwyższą starannością przez zespół utalentowanych projektantów, każda para przygotowywana jest indywidualnie, nierzadko ręcznie wykonywana przez rzemieślników. Produkcja jednej pary okularów premium trwa nawet kilka miesięcy.

Marki na licencjach

Producentów ekskluzywnych okularów można podzielić na dwie grupy: są to firmy specjalizujące się w produkcji luksusowych dodatków – oprócz okularów, np. biżuterii czy zegarków, albo firmy, które swoją główną działalność opierają na zupełnie innej dziedzinie, np. produkcji samochodów, ale decydują się na wypuszczenie linii okularów, udzielając licencji na swoją markę firmom specjalizującym się w ich produkcji. Dzięki temu pod znaną marką powstają wysokiej jakości okulary, dostosowane designem do produktów firmy udzielającej licencji. W związku z tym, że do współpracy przystępują dwie firmy klasy premium, klienci uzyskują najwyższej jakości produkt, który stanowi dopełnienie ich wizerunku.

Tytan, złoto, platyna

Okulary premium to przede wszystkim najwyższa jakość materiałów, stosowanych do ich produkcji. Producenci wykorzystują przy ich tworzeniu coraz nowsze materiały wysokiej jakości, np. tytan, karbon, wysokiej klasy stal. Jednym z popularniejszych materiałów jest acetat. Wymyślił go John Wesley Hyatt na potrzeby konkursu, którego celem było znalezienie alternatywy dla kości słoniowej. Acetat jest wytwarzany z celulozy. Jest lekki, dość twardy, wytrzymały i bardzo łatwo daje się ukształtować. Równie wytrzymały jest tytan. Jest hipoalergiczny, co oznacza, że osoby z alergią mogą nosić tego typu okulary bez uczucia podrażnienia lub innych reakcji alergicznych. Wśród okularów premium popularnymi materiałami są także srebro i złoto (białe, różowe) czy platyna. Najczęściej ich stopy dodawane są do innych materiałów – same nie są łatwe w obróbce.

Ekologia na topie

Z roku na rok na popularności zyskują okulary ekologiczne. Nie mają negatywnego wpływu na skórę, nie wywołują alergii i podrażnień, a przy tym są lekkie, wygodne i modne. Takie okulary najczęściej wykonuje się z drewna czy też rogu bawołu. Okulary wykonane z rogu bawołu nie tylko wyróżniają się estetyką, ale także dopasowują do temperatury ciała użytkownika. Dzięki temu, że materiał ma niejednolitą strukturę, uzyskuje się gwarancję niepowtarzalnego akcesorium. To powoduje też wzrost cen. Okulary wykonywane są ręcznie przez rzemieślników. Najczęściej to pojedyncze egzemplarze.

Męski punkt widzenia

Okulary marek premium wyróżniają się wyszukanymi zdobieniami. Doceniają to szczególnie klientki. Na oprawkach umieszcza się ozdoby z metali półszlachetnych i szlachetnych jak onyks, turkus, kryształki Swarovskiego, a nawet diamenty. Do klientów płci męskiej swoją ofertę kierują natomiast producenci luksusowych samochodów. Wielu z nich decyduje się na produkcję ekskluzywnych dodatków, i coraz częściej są to właśnie okulary. Wypuszczając dodatki, najczęściej producenci samochodów podejmują współpracę ze znanymi markami biżuterii. Efektem takiej współpracy są wysokiej klasy produkty, wykonywane ze srebra, palladu, platyny, skóry, rogu bawołu, 18-karatowego czy 24-karatowego złota. Na okularach można wygrawerować imię, nazwisko, a także nazwę samochodu. Okulary wyróżnia sportowa stylistyka, niebanalny design i ponadprzeciętna jakość. Wiele z nich posiada indywidualną numerację, co dodatkowo podkreśla ich unikalny charakter.

Brak granicy cenowej

Ceny luksusowych okularów zaczynają się od 1000 zł. Górna granica jak dotąd nie została wyznaczona. Wszystko zależy od wyobraźni klientów. Warto wiedzieć, że luksusowe marki umożliwiają składanie indywidualnych zamówień. Klienci mogą wybrać materiał, z którego mają być wykonane oprawki, dobrać zdobienia. Jak dotąd jedna z najdroższych par okularów osiągnęła cenę 65 tys. dolarów. Okulary te są wykonane z 18-karatowego złota, a rączki z kości rogowej bawołu. W ramkach okularów zmieszczono 132 maleńkie, ręcznie szlifowane diamenty.
Czy warto angażować się w sprzedaż okularów marek premium? Bazując na danych, pokazujących wzrost liczby zamożnych klientów, warto. Dobrze jednak, by sprzedaż luksusowych okularów była specjalizacją danego salonu optycznego, współgrała z całą jego ofertą, image’em i wystrojem wnętrza. Tylko klient, który poczuje się w danym miejscu wyjątkowo i zostanie obsłużony przez wykwalifikowanych specjalistów, zdecyduje się na skorzystanie z oferty danego salonu.

 

LUKSUSOWE MARKI OKULARÓW:

 • Aston Martin – brytyjski producent luksusowych samochodów zdecydował się na wypuszczenie pod swoją marką linii ekskluzywnych okularów. Wykonane z wyjątkową starannością oprawki dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Uzupełniają je najwyższej klasy soczewki.
 • Hublot – marka luksusowych zegarków. Kolekcją okularów debiutowała w 2014 roku. Każda ich para jest ręcznie wykonywana w Szwajcarii oraz posiada indywidualną numerację, co dodatkowo podkreśla unikalny charakter.
 • Gold & Wood – to światowy lider w branży okularów luksusowych, produkowanych ręcznie w pojedynczych egzemplarzach. Okulary powstają w Luksemburgu.
 • Swarovski – marka, z siedzibą w Austrii, pod którą sprzedaje się produkty ze szkła ołowiowego zwanego szkłem kryształowym (lub potocznie kryształem), takie jak biżuteria, optyka myśliwska, akcesoria dekoracyjne, figurki zwierząt, a także dżety/cekiny. Swarovski tworzy również szkła kontaktowe.
 • Chopard – szwajcarska marka specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości zegarków biżuteryjnych. W swojej ofercie firma ma także okulary. Chopard jest też autorem jednej z najdroższych par okularów na świecie. Warte są 1,5 mln zł. W oprawkach okularów znajduje się aż 51 diamentów o całkowitej wadze 4 karatów, do przymocowania których zastosowano specjalną technikę, zapewniającą diamentom perfekcyjny połysk. Oprawki okularów Chopard są wykonane z 24-karatowego złota.
 • Boucheron – ekskluzywna marka produkująca biżuterię oraz zapachy, w swojej ofercie ma także okulary przeciwsłoneczne. Kolekcja okularów kontynuuje etos firmy, która szczyci się korzystaniem z wyłącznie najwyższej jakości materiałów, np. ze stali i macicy perłowej.
 • Bugatti – znana marka ekskluzywnych samochodów sportowych i wyścigowych z siedzibą w Molsheim we Francji. Jednym z dodatkowych produktów tej marki są ekskluzywne oprawki okularowe. Do ich produkcji używa się najlepszych materiałów przy zastosowaniu najnowszych technologii. Oprawy Bugatti to nowoczesny, niepowtarzalny kształt, charakterystyczny dla tej marki, połączony z klasyką w najwyższym jej wydaniu.
 • Cazal – firma specjalizująca się w produkcji okularów damskich i męskich z siedzibą w Niemczech.
 • Dita – okulary Dita są wykonane ręcznie w Japonii, z wielką dbałością o szczegóły. Produkcja jednej pary może potrwać nawet do ośmiu miesięcy. Do ich produkcji używa się 18-karatowego złota, tytanu, octanu.
 • Maybach – marka luksusowych samochodów. Maybach wypuścił także kolekcję okularów. Inspiracją dla wszystkich modeli był nie tylko logotyp marki, ale także luksusowe elementy wnętrza stosowane w pojazdach. Do ich produkcji użyto najwyższej jakości surowców: drewno (również pokryte błyszczącym lakierem piano black), skórę, naturalny róg, tytan, włókna węglowe, a także 18-karatowe złoto w odmianie białej, żółtej i jasnoróżowej, dobrane zależnie od jednej z dziewięciu wersji kolorystycznych.
 • Chrome Hearts –  ekskluzywna marka amerykańska. Kolekcje okularów Chrome Hearts są jednymi z najbardziej innowacyjnych na rynku, unikalnie zaprojektowane, wykończone, wykonane z egzotycznych materiałów, z niezwykłą dbałością o detale.
 • Cartier – francuska marka specjalizująca się w tworzeniu ekskluzywnej biżuterii i zegarków. W swojej ofercie marka ma także luksusowe okulary przeciwsłoneczne.

 

Justyna Sobolak

Foto: archiwum Vadim Eyewear

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.