Okulary dla kierowców, cz. 3

W poprzednich częściach tej tematycznej serii artykułów przyjrzeliśmy się regulacjom prawnym w zakresie wymagań dotyczących korekcji wzroku kierowców i omówiliśmy specyficzne typy soczewek okularowych,
które sprawdzą się u osób prowadzących pojazdy mechaniczne. Dziś skupimy się na równie istotnym elemencie – oprawkach. Dla kierowców to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ważny czynnik wpływający na komfort i bezpieczeństwo podróży.

Magdalena Moczulska
optyczka, optometrystka, trenerka sprzedaży, autorka największego w Polsce optycznego kanału na YouTube

Osoby odwiedzające salon optyczny poszukiwaniu okularów dla kierowców można roboczo podzielić na dwie grupy. Pierwsza będzie oczekiwać od okularów modnego wyglądu, natomiast druga zwróci uwagę przede wszystkim na funkcjonalność wybranych opraw. Jako fachowcy musimy być przygotowani na pytania od każdego rodzaju klienta.

Kwestie techniczne

Bez względu na to, czy dla naszego klienta najważniejsze są aspekty modowe, czy funkcjonalne, podczas wyboru opraw nie możemy zapominać istotnych aspektach technicznych, które wpływają zarówno na komfort noszenia, jak efektywność korekcji wzroku podczas jazdy.

Bezpośredni wpływ na stabilność oprawek na twarzy ma długość zausznika. Zbyt krótkie nauszniki mogą sprawić, że oprawki będą zsuwać się lub uciskać, co przełoży się na uczucie dyskomfortu użytkownika. Zbyt długie zauszniki mogą kolei powodować problemy widzeniem, gdyż nie będą one trzymać oprawek odpowiednim miejscu. Dlatego ważne jest jest dopasowanie długości zausznika do indywidualnych proporcji twarzy.

Szerokość mostka także wpływa na stabilność oprawek ich odpowiednie ułożenie na nosie. Jeśli ten element będzie zbyt szeroki, oprawy łatwiej będą się zsuwać. przeciwnym wypadku mogą nieprzyjemnie uciskać. Optymalna szerokość mostka gwarantuje stabilność oprawek, co jest istotne zwłaszcza podczas dynamicznej jazdy.

Warto też pamiętać, że sam kształt oprawki ma znaczenie nie tylko pod względem estetyki, ale funkcjonalności.
Właściwie dobrana oprawka powinna dostosować się do kształtu twarzy użytkownika okularów, zapewniając mu pełne pole widzenia, bez żadnych zakłóceń. Kierowcom warto dodatkowo polecać zwłaszcza te modele, które chronią oczy przed bocznym światłem 
odblaskami.

Cały artykuł dostępny na w e-wydaniu: https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/76/23/

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,558
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.