Okulary dla kierowców, cz. 2

Co warto zalecać klientom salonów optycznych, by zapewnić im komfort, bezpieczeństwo i doskonałą widoczność na drodze?

Magdalena Moczulska
optyczka, optometrystka, trenerka sprzedaży, autorka największego w Polsce optycznego kanału na YouTube

W poprzedniej części cyklu poświęconego okularom dla osób kierujących pojazdami omówiłam znaczenie właściwej korekcji wzroku oraz przepisy prawne regulujące te kwestie. Teraz przenosimy naszą uwagę na aspekt, który ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy – soczewki okularowe zaprojektowane specjalnie do prowadzenia pojazdów.

Choć klienci naszych salonów są różnorodni i mają odmienne oczekiwania czy przyzwyczajenia, istnieją pewne rekomendacje i wytyczne, z których możemy skorzystać, aby pomóc im wybrać soczewki okularowe odpowiadające indywidualnym potrzebom i jednocześnie poprawiające jakość codziennych podróży.

Badanie to podstawa

Najczęstsze problemy zgłaszane przez kierowców podczas jazdy to: zmęczenie oczu, trudności z widzeniem w nocy, problemy z ostrością widzenia, odblaski i refleksy świetlne. W pierwszej kolejności ważne jest, aby zachęcać kierowców do regularnych badań wzroku. Jest to szczególnie istotne, dlatego że większość z doświadczanych podczas jazdy niedogodności można zniwelować właściwą korekcją. Badanie wzroku nie tylko pozwala wykryć i skorygować ewentualne wady wzroku, ale jest wręcz nieodzowne, jeśli chcemy poprawić komfort kierowcy i zadbać o bezpieczeństwo jazdy.

Nie wszyscy nasi klienci posiadają jednak wadę wzroku. Dla tych, którzy nie potrzebują korekcji okularowej, a jednocześnie pragną doskonałej ochrony oczu przed słońcem, doskonałym wyborem będą okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją.

Recepta na słońce

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją skutecznie redukują uciążliwe odblaski, które mogą występować podczas jazdy w słoneczne dni. To szczególnie ważne na drogach, gdzie słońce odbija się od mokrej nawierzchni lub szyb innych pojazdów. Redukcja odblasków poprawia widoczność i komfort jazdy. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją nie tylko chronią przed odblaskiem słonecznym,
ale także blokują szkodliwe promieniowanie UV. To istotne dla długotrwałego zdrowia oczu naszych klientów oraz ochrony skóry wokół oczu. Warto przy tym pamiętać, że okulary z polaryzacją możemy wykonać także dla klienta posiadającego wadę wzroku – każdy z obecnych na polskim rynku producentów soczewek okularowych posiada w swojej ofercie takie rozwiązanie.

Koniec z refleksami

Dla każdego użytkownika okularów używanych podczas prowadzenia pojazdów powłoka antyrefleksyjna jest absolutną podstawą. Dlaczego zdecydowanie warto rekomendować ją naszym klientom?

Podczas prowadzenia samochodu, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych, odblaski i flary mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne. Powłoka antyrefleksyjna efektywnie eliminuje te negatywne zjawiska, pozwalając kierowcom utrzymać doskonałą widoczność na drodze, nawet w obecności silnych źródeł światła, takich jak reflektory samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka.

Powłoka antyrefleksyjna nie tylko redukuje odblaski, ale także poprawia ostrość widzenia i kontrast. To szczególnie istotne przy rozpoznawaniu znaków drogowych, oznaczeń na drodze oraz innych pojazdów. Lepsza percepcja kontrastu może pomóc kierowcom reagować szybciej na zmienne warunki na drodze.Odbłyski mogą powodować zmęczenie oczu i dyskomfort podczas długotrwałej jazdy. Powłoka antyrefleksyjna eliminuje te negatywne efekty, co sprawia, że kierowcy czują się bardziej komfortowo podczas podróży. Długotrwały komfort to kluczowy czynnik w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Jeśli przedstawimy te argumenty klientom, z pewnością bez trudu przekonamy ich do zakupu soczewek z powłoką antyrefleksyjną.

Specjalnie dla kierowców

Czołowi producenci soczewek posiadają w swoich ofertach powłoki antyrefleksyjne wytwarzane specjalnie z myślą o kierowcach. Te rozwiązania pozwalają na wyeliminowanie promieni wysokoenergetycznego światła widzialnego, emitowanego przez reflektory LED i ksenonowe lampy nadjeżdżających pojazdów oraz oświetlenie uliczne. Jednocześnie minimalizują rozproszone refleksy świetlne, przez co wzrasta kontrast, a kierowcy łatwiej mogą rozróżnić szczegóły nawet przy słabym oświetleniu.

Kierowcy mogą zdecydować się także na zakup specjalnych soczewek progresywnych, których konstrukcja pozwala uwzględnić odległości do deski rozdzielczej i lusterek.

Fotochromy z polaryzacją

Wybierając odpowiednie rozwiązanie dla kierowców, warto także pamiętać o dedykowanych im soczewkach okularowych będący połączeniem fotochromu i polaryzacji. Filtr polaryzacyjny, który działa skutecznie w różnych warunkach oświetleniowych, gwarantuje maksymalny komfort widzenia oraz eliminuje odblaski pochodzące od płaskich powierzchni (takich jak np. mokra jezdnia czy pokryte śniegiem pobocze). Z kolei warstwa fotochromowa, reagująca na światło widzialne, sprawia, że soczewka ciemnieje w słoneczne dni nie tylko w trakcie przebywania na zewnątrz,
ale także wewnątrz pojazdu.

Warto dodać, że te soczewki oferują pełną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. W połączeniu z wysokiej jakości powłoką antyrefleksyjną dają one ogromny komfort prowadzenia pojazdu w dzień.

Właściwe doradztwo

Dla optyków, którzy pełnią kluczową rolę w zapewnianiu klientom najlepszej opieki optycznej, rekomendowanie odpowiednich soczewek i okularów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego kierowcy, staje się niezmiernie istotne. Pełna opieka nad klientami obejmuje także edukację kierowców na temat znaczenia regularnych badań i właściwego doboru soczewek lub okularów. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możemy wspierać klientów w utrzymaniu dobrego widzenia na drodze, co przekłada się na większe bezpieczeństwo podróży.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,582
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.