Wielu rodziców staje przed dylematem: jak wybrać odpowiednie soczewki okularowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie oprawek? Jak sprawić, by dziecko chętnie nosiło okulary? Patrząc na rosnącą liczbę przypadków wad wzroku w młodym pokoleniu, my – jako optycy – musimy mieć bogatą wiedzę i szeroką ofertę, aby sprostać wymaganiom najmłodszych klientów. Miejmy na uwadze, że proces widzenia jest jednym z najistotniejszych w procesach edukacji, nauki oraz poznawania świata.
Soczewki okularowe to jeden z kluczowych elementów okularów korekcyjnych. Powinny być dopasowane do wady wzroku dziecka i jednocześnie wygodne w codziennym użytkowaniu.
Najlepiej wyposażyć je w dobrej jakości, wielowarstwowy antyrefleks, który pozwoli na bezpieczne i łatwe czyszczenie. Powinna być to wersja wzmocniona, z dodatkowym utwardzeniem albo z użyciem materiałów takich jak poliwęglan, aby wydłużyć żywotność soczewek okularowych i zwiększyć ich odporność na zarysowania.
W uzasadnionych przypadkach u starszych dzieci można też zarekomendować soczewki z filtrem światła niebiesko-fioletowego, chroniące wzrok osób, które spędzają dużo czasu przed ekranami przy sztucznym oświetleniu.
Przy większych korekcjach wzroku istotna jest lekkość okularów – ten temat jest szczególnie ważny u dzieci, które są żywiołowe. Ponieważ cały dzień pozostają w ruchu, potrzebują właściwych rozwiązań do intensywnego poznawania świata. Warto rekomendować cieńsze i lżejsze soczewki, aby podnieść komfort użytkowania okularów. Dzieci oraz młodzież często zwracają uwagę na opinie innych, stąd ważne, aby rozwiązanie było estetyczne, atrakcyjne wizualnie i nie wpływało negatywnie na ich poczucie własnej wartości.
Krótkowzroczność u dzieci – dodatkowe rozwiązania
Krótkowzroczność u dzieci staje się coraz bardziej powszechna, co jest wynikiem między innymi nadmiernego korzystania z ekranów oraz ograniczonego czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Warto proponować soczewki spowalniające progresję krótkowzroczności, które pomagają skutecznie zredukować pogłębianie się wady wzroku.
Jako optycy powinniśmy również edukować rodziców w zakresie profilaktyki, podkreślając znaczenie:
- regularnych badań wzroku,
- ograniczania czasu przed ekranami,
- codziennego przebywania na świeżym powietrzu,
- odpowiedniego oświetlenia podczas czytania i nauki.
Jeśli jeszcze nie macie Państwo w swojej ofercie certyfikowanych soczewek do kontroli krótkowzroczności, warto się nimi zainteresować, by móc kompleksowo pomagać najmłodszym pacjentom.
Okulary muszą podobać się dziecku
Najważniejsza zasada – dziecko powinno lubić swoje okulary. Jeśli będzie czuło się w nich dobrze, chętnie je założy i nie będzie ich unikać. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim w rozmowie z rodzicem należy uwzględnić preferencje dziecka a potem pomóc wybrać idealny kształt i kolor oprawy, w którym dziecko będzie czuć się swobodnie. Drugą, równie istotną kwestią, jest wygoda. Dzieci są z natury bezkompromisowe i nie tolerują ograniczeń. W związku z tym oprawa, którą zakładają, powinna
być lekka, elastyczna, wygodna oraz idealnie dopasowana, do tego
z możliwością regulacji.
Najważniejsze cechy
W asortymencie salonów optycznych obsługujących dzieci powinny znaleźć się oprawy bezpieczne, elastyczne, z dobrych jakościowo i wytrzymałych materiałów, pozwalające na pełną swobodę ruchów. Powinniśmy zwracać uwagę, aby nie zawierały substancji potencjalnie alergicznych.
Rysy twarzy dziecka są inne niż u dorosłych, a anatomia nosa i uszu posiada swoją specyfikę zależną od wieku – ważne, aby oprawy, które rekomendujemy jako specjaliści, uwzględniały wszystkie istotne aspekty charakterystyczne dla dzieci.
Oprawa powinna być idealnie dopasowana do ergonomii twarzy, aby korekcja była na wysokości źrenicy. Stąd ważne, aby materiały były lekkie, ale zarazem stabilne, aby przy pomocy regulacji oprawy uzyskać optymalny efekt.
Na rynku znajdują się firmy produkujące oprawy dla dzieci, które biorą pod uwagę badania nad anatomią twarzy dzieci, również z uwzględnieniem wieku oraz poszczególnych ras.
Dodatkowo coraz więcej firm bierze pod uwagę rozwijający się problem krótkowzroczności u dzieci, a co za tym idzie większą liczbę pacjentów stosujących soczewki spowalniające rozwój krótkowzroczności. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników takich soczewek, producenci tworzą oprawy zaprojektowane tak, aby zapewniały optymalne dopasowanie zgodne z zaleceniami specjalistów, co czyni je właściwym wyborem.
Dobrze dobrane okulary to nie tylko lepsza jakość widzenia, ale także większa pewność siebie i komfort dziecka. Wspierając rodziców w wyborze najlepszych rozwiązań, pomagamy najmłodszym w ich rozwoju i codziennym funkcjonowaniu.
Jako optycy mamy realny wpływ na to, czy dzieci polubią swoje okulary – niech nasza wiedza i doświadczenie sprawią, że będą je nosić chętnie i z dumą.
Oprawy dla małych dzieci
W oprawach okularowych dla maluszków, najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo. Warto rozważyć oprawę jednoczęściową, wykonaną z gumy o różnych gęstościach, co zapewnia komfort i trwałość. Oprawy dla niemowlaków nie powinny mieć metalowych elementów. Budowa musi być dostosowana do ich rysów twarzy: nisko osadzony mostek, zauszniki obejmujące głowę i silikonowa opaska zapewniająca stabilne umiejscowienie. Ważne, aby spełniały unijne normy bezpieczeństwa zabawek (EN 71-3 i EN 71-9)i były przetestowane dermatologicznie. Warto rodzicom przekazać takie informacje, aby wiedzieli, że wybierają okulary bezpieczne dla najmłodszych.
Justyna Walicka
socjolożka i optyczka, która lubi łączyć ludzi i okulary w idealne duety; autorka profilu edukacyjnego o wzroku i okularach na Instagramie: @justynaookularach