To klient łasy na kindermarketing – reklamowe gadżety, kolory i modę kreowaną przez filmowe produkcje. To nabywca impulsywny, niecierpliwy, wymagający i coraz częściej zorientowany w dziecięcych okularowych trendach, reprezentowanych przez rówieśniczych idoli.
Jak zachowuje się okularowa moda w odniesieniu do kilku-/kilkunastoletniego klienta? Jakich ciekawych środków warto użyć podczas dobierania okularów naszym pociechom? Jak zadbać, szczególnie podczas wakacji, aby okulary nie pełniły roli niechętnie noszonej protezy, lecz komfortowego i stylowego dodatku?
Bajkowe trendy
Nie jest prawdą, że producenci dziecięcych opraw zachowawczo podchodzą do kwestii mody, designu i nowych trendów. Wymagania rynku dały wyraźny sygnał, aby z równą precyzją i fantazją, wykazywaną przy projektowaniu opraw dla dorosłych, zmierzyć się z produktami przeznaczonymi dla dzieci. One również są świadomymi i wrażliwymi na estetykę konsumentami, którzy przed wejściem do salonu optycznego dość często mają mocno sprecyzowane oczekiwania dotyczące kształtu, koloru, materiału, a nawet marki okularów. Wspomniany wcześniej kindermarketing stworzył potrzebę posiadania przez najmłodszego klienta produktu z konkretną nazwą i logotypem. I tak bohaterowie kreskówek, seriali i filmów stali się wyznacznikami modowych trendów, które – obok przemysłu odzieżowego – objęły również oftalmikę okularową. Tym sposobem dziecięcą okularową modę zaczęli reprezentować bohaterowie z produkcji Disneya czy Marvella, a wprowadzenie do dziecięcej strefy salonu optycznego produktów sygnowanych przez Minionki, Hello Kitty czy Frozen w ostatnich latach stało się nie tylko potrzebne, lecz wręcz konieczne. W wielu przypadkach to skuteczne rozwiązanie na uprzedzenia dzieci do okularów, a zachęcający kolorem i kształtem produkt z bajkową grafiką wyzwala pozytywne emocje i zmniejsza ich obawę przed opiniami rówieśników. Prowadząc salon optyczny, w którym częstym gościem jest dziecko, warto także zadbać o szereg przyciągających wzrok akcesoriów, jak np. kolorowe, wymyślne etui, będące niejednokrotnie silnym argumentem sprzedażowym.
Dla tych, co wyrośli z bajek
Nieco inaczej jest ze starszymi, kilkunastoletnimi dziećmi, w których ocenie kolorowi bohaterowie z kreskówek odeszli dawno w niepamięć, a górę wzięły modowe trendy kreowane przez starszą młodzież i dorosłych. Producentom okularów nie pozostało nic innego jak wprowadzenie na rynek identycznych w formie, materiale i kolorze (jak te dla dorosłych) oprawek i okularów przeciwsłonecznych, rozmiarowo dostosowanych dla młodszego użytkownika. I tak wiele kultowych modeli okularów, w tym te charakterystyczne dla znanych, modowych marek, doczekało się wersji dla dzieci. Aviatory, wielokąty, owale, oprawy z metalu, acetatu, oprawy z przeciwsłonecznymi nakładkami i w gruncie rzeczy wszystko to, co może w dzisiejszych czasach zaoferować optyka okularowa, stało się dostępne w wersjach dedykowanych młodszym klientom. Taki stan rzeczy pozwala nieco starszym dzieciom zasmakować w stylistycznej dorosłości i wyglądać poważniej dzięki odcięciu się od cukierkowych kolorów i postaci z filmów animowanych.
Dobór stylistyczny to także wyzwanie
Wybór odpowiednich okularów dla dziecka nie może obejść się bez ich właściwego dopasowania do kształtu twarzy, jej proporcji i cech antropometrycznych. Niejednokrotnie w przypadku dzieci optyk podczas doboru opraw zmaga się z płytką i wąską nasadą nosa (która jest przyczyną zsuwania się okularów) czy problemem odstających małżowin usznych. Czynniki te skutecznie utrudniają dopasowanie okularów naszym milusińskim. Dlatego warto skrupulatniej niż w przypadku dorosłych podejść tutaj do takich cech opraw jak: lekkość, komfort, ergonomia oraz łatwość modelowania. Dbałość o te kwestie zapewni dzieciom łatwość użytkowania okularów w codziennych aktywnościach. Nie zapominajmy też o niezawodnych pomocach, takich jak antypoślizgowe końcówki zauszników (tzw. stopery), łańcuszki czy silikonowe sznurki chroniące okulary przez zsunięciem, upadkiem i uszkodzeniem. Właściwe dopasowanie oprawek i okularów przeciwsłonecznych, szczególnie podczas wakacji, jest gwarancją dobrej i bezpiecznej zabawy. A wszędzie tam, gdzie wada wzroku dzieci uniemożliwia czerpanie pełnej satysfakcji z aktywności fizycznej, doskonale sprawdzą się oprawki sportowe oraz te z możliwością montażu wkładki korekcyjnej. Dzięki takim rozwiązaniom dziecięcy użytkownicy okularów mogą w pełni oddawać się ulubionym dyscyplinom sportowym, takim jak: pływanie, kolarstwo czy gry zespołowe.
Radek Wiktorowicz aka Ghosteye
bloger na www.ghosteye.pl, szkoleniowiec, certyfikowany stylista opraw okularowych i kolorysta