Okiem stylistki

Coraz większą grupę klientów salonów optycznych stanowią osoby, które potrzebują szkieł progresywnych. Jak właściwie dobrać im okulary? Jakie parametry powinniśmy uwzględnić, by klient otrzymał okulary idealnie dopasowane?

Dobierając spersonalizowane soczewki progresywne, oprócz uwzględnienia parametrów związanych z optyką i stylem życia klienta, należy również pamiętać o geometrii oraz odpowiednim ułożeniu oprawy okularowej na twarzy.

Droga doboru idealnej oprawki powinna być uwarunkowana codzienną aktywnością oraz wykonywaną pracą osoby noszącej okulary. Nauczyciel potrzebuje innych okularów niż dentysta, kierowca samochodu ciężarowego czy księgowy. Dzięki odpowiednim oprawkom możemy wyrazić swój charakter i osobowość. Właśnie dlatego powinny być wyjątkowe, niepowtarzalne i indywidualnie dopasowane do ich właściciela.
Pierwszym i podstawowym wyznacznikiem jest zasada doboru opraw do kształtu twarzy. To stosowana od lat powszechna i najczęstsza metoda. Kefalometria jako nauka (kefalometria to dział antropometrii zajmujący się pomiarami głowy człowieka) dopuszcza 7 kształtów twarzy: kwadrat, prostokąt, owal, koło, trójkąt odwrócony, pięciokąt oraz sześciokąt.

Najważniejsza podczas doboru opraw jest zasada przeciwieństw.
Twarz kwadratowa = oprawa okularowa obła, która złagodzi rysy twarzy.
Twarz okrągła = oprawa kanciasta z ostrą linią kwadratową. Jeśli zdecydujesz się na oprawę okrągłą, wybierz tą z dużą tarczą wystającą poza rysy twarzy. Pamiętajmy, że im oprawa ciemniejsza, tym buzia wydaje się smuklejsza.
Twarz trójkątna o odwróconym kształcie = oprawa okularowa o kształcie trójkąta, najlepiej zaokrąglona na dole, dzięki czemu twarz nabierze łagodniejszych rysów; doskonale sprawdzi się oprawa typu awiator.

Analiza kolorystyczna

Podczas wyboru opraw możemy również pokierować się analizą kolorystyczną. Pozwala ona określić i dopasować najbardziej odpowiednie barwy, ale też wykluczyć barwy negatywnie wpływające na kolorystykę własną. Poprawne wykonanie takiej analizy wymaga wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu, m.in. ram testowych, które umożliwiają określenie pigmentacji skóry. Najważniejsza w ocenie jest właśnie skóra, ale nie jej rodzaj czy kolor, tylko odcień i jego nasycenie. Bardzo dużo o typie urody mówi też kolor białka oka. Wbrew nazwie, rzadko jest ono białe, zwykle błękitne lub kremowe. Błękitne i szarawe informuje o chłodnym typie urody, natomiast odcień kremowy o ciepłym.

Profil boczny twarzy

Kolejnym i bardzo ważnym aspektem podczas doboru opraw do zindywidualizowanych soczewek progresywnych jest tzw. profil boczny twarzy. W tym konkretnym punkcie zarówno atrybuty stylistyczne, jak i optyczne łączą się ze sobą. Mowa oczywiście o kącie pantoskopowym.

Profil boczny jest bardzo często pomijany, ponieważ, przymierzając oprawy okularowe, klient widziany jest na wprost, a na siebie patrzy w odbiciu lustrzanym. Często nieodpowiednio dobrana oprawa może skutkować złym widzeniem nawet w spersonalizowanej soczewce progresywnej. Niewątpliwie w niektórych oprawach można zmienić ustawienie poprzez regulację zauszników lub nanośników, jednak nie zawsze jest to możliwe, a oprawa ma swoje ograniczenia.

Odpowiednie dopasowanie

Dobór właściwych opraw oraz soczewek okularowych pod względem estetycznym jest kluczowy. Ważne jest, aby oprawa okularowa od samego początku była odpowiednio dopasowana do kształtu twarzy klienta, nie pomijając w tym profilu bocznego oraz odpowiednio dobranej kolorystyki. W dzisiejszych czasach okulary stanowią rodzaj biżuterii, są dodatkiem modowym, wspaniale uzupełniającym stylizację i kreującym wizerunek. Dobrze dobrane oprawki potrafią korygować lub maskować niedoskonałości twarzy, jak również odmienić jej wygląd, a nawet całą sylwetkę.


Karolina Maciejczyk
optyk, stylistka, stylistka opraw okularowych,
właścicielka salonu optycznego Optyk Warszawski, prowadząca blog: www.optykwarszawski.pl/blog

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.