Ochrona wzroku przed zdobyczami cywilizacji

Ponad dwie trzecie światowej populacji ma obecnie telefon komórkowy, a dostęp do internetu ma już 3,77 miliarda osób – wynika z najnowszych danych. Dużą część życia spędzamy przed urządzeniami uznanymi za zdobycze cywilizacji. Ale to, co ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, niszczy nasz wzrok.

Spędzamy długie godziny, pracując przy komputerach, ale nawet po pracy wzrok od świateł ekranów nie odpoczywa. Najnowsze dane pokazują, że przeciętny użytkownik internetu spędza obecnie od 8 do 10 godzin dziennie, korzystając z urządzeń i usług internetowych.

FOMO

Z analizy przeprowadzonej przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz panelu badawczego Ariadna, wynika, że 16 proc. polskich internautów, czyli ponad 4 mln osób, przejawia objawy tzw. syndromu FOMO – czyli lęku przed odłączeniem od internetu i mediów społecznościowych (z ang. fear of missing out). Jak podkreślają badacze, osoby z wysokim poziomem FOMO korzystają ze smartfonów w okolicznościach, które zdają się temu nie sprzyjać: 20 proc. z nich przyznało się do korzystania z serwisów społecznościowych podczas mszy lub nabożeństw (w grupie ogólnej było to 8 proc.).

Zmęczone oczy

Godziny spędzane przed ekranami komputerów i telefonów są niebezpieczne dla oczu. Jednym z najczęstszych problemów jest krótkowzroczność. Na początku pojawia się tzw. skurcz akomodacyjny. To sytuacja, w której oko przystosowane do patrzenia z bardzo bliskiej odległości nie potrafi płynnie dostosować się do patrzenia w dal. Im więcej czasu spędza się przed ekranem telefonu, tym bardziej ten problem się nasila, a w konsekwencji prowadzi do krótkowzroczności. Kolejna sprawa to tzw. suche oko. Im dłużej skupiamy wzrok na ekranie telefonu, tym rzadziej mrugamy, więc oczom brakuje nawilżenia. Zespół suchego oka objawia się pieczeniem, uczuciem suchości, może pojawić się nadwrażliwość na światło oraz zaczerwienienie.

Wyzwanie dla producentów

Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, które mają wspomóc w korzystaniu z nowych technologii. Warto je śledzić, by wiedzieć, jak odpowiedzieć na nowe potrzeby klientów.

Okulary dla osób, które spędzają dużo czasu przed ekranami telefonów i komputerów, są wyposażone w specjalne powłoki, które zapewniają komfortowe widzenie w bliży w połączeniu z wyjątkową ostrością widzenia w dali. Redukują symptomy zmęczonego oka, zapewniając lepsze, bardziej komfortowe widzenie. Dostępne są też soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi, które niwelują odblaski i wyostrzają widzenie. Nowoczesne szkła eliminują fałszywe obrazy, odbicia, a także poprawiają kontrast obrazu.

Klientom warto polecać szkła z powłokami antyelektromagnetycznymi, które zabezpieczają przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez monitor, czy powłokami AR, które zatrzymują prawie w całości (do 94 proc.) promieniowanie gamma, emitowane z komputerów.

Z bliży do dali

Rozwiązaniem, które sprosta oczekiwaniom klientów spędzających dużo czasu przed ekranami urządzeń, są soczewki progresywne. Gwarantują one ostre widzenie podczas przenoszenia wzroku z dali do bliży i sprawiają, że przechodzenie to jest bardzo płynne, niezauważalne dla oka. Ma to istotne znaczenie, bowiem pracując przy komputerze czy korzystając z telefonów komórkowych, bardzo często przenosimy wzrok na różne odległości. Z komputera na klawiaturę, z telefonu komórkowego na otoczenie. Podobne rozwiązanie zapewniają soczewki wieloogniskowe. Gwarantują one wyraźne widzenie wszystkiego, co znajduje się w pobliżu wzroku. Dzięki specjalnej asferycznej konstrukcji soczewki zapewnią swobodę przenoszenia wzroku, odprężą oczy i odciążą kark i barki.

Warto także wiedzieć, że istnieje szereg rozwiązań, utrzymujących takie okulary w czystości. Wyposażone są one w powłoki hydrofobowe – ułatwiające czyszczenie i zmniejszające efekt parowania soczewek – czy powłoki antystatyczne, dzięki którym powierzchnia soczewki nie przyciąga kurzu i pyłków. Warto więc pytać klientów, czy w okularach, które chcą kupić, będą pracować przy komputerze. Dzięki temu będziemy mogli zaproponować im odpowiednie rozwiązania, które znacząco zwiększą komfort pracy przy komputerze czy korzystaniu z telefonów.

Tekst: Wiktoria Osenkowska

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.