Nowości w soczewkach okularowych

Choć wydawałoby się, że przez wzgląd na tak długą obecność na rynku w soczewkach okularowych powiedziano już wszystko, rynek każdego roku udowadnia, że wciąż jest wiele do zrobienia, bo wymagania klientów stale rosną.

Dobrze wiedzieć, jak producenci na nie odpowiadają, byśmy i my mogli wyjść naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów.

Wszelkie działania koncentrują się wokół tego, by zapewnić użytkownikom okularów jak największy komfort w różnych, często wymagających warunkach, jak np. jazda samochodem. Kierowcy muszą doskonale widzieć nocą, o zmroku, w dzień, przy dużym nasłonecznieniu czy przy deszczowej pogodzie. Okulary muszą chronić oczy przed oślepieniem i rażącym światłem. Przy tym zapewniać komfort oczom, tak, by te szybko się nie męczyły. Producenci wciąż nad tym pracują, ale już teraz dostępne są soczewki okularowe z technologiami, które poprawiają ostrość widzenia podczas jazdy, dzięki zapewnieniu kierowcom lepszego kontrastu widzenia. Innymi udogodnieniami są powłoki antyrefleksyjne, które redukują męczące odblaski świateł samochodów jadących z naprzeciwka.

Ochrona przed słońcem

Sporo dzieje się także w kwestii soczewek samościemniających się. Producenci dbają, by jak najlepiej chroniły przed słońcem, nie powodując dyskomfortu podczas zmiany miejsc o różnym natężeniu światła. Nowym rozwiązaniem są innowacyjne technologie światłoczułe. Dzięki nim soczewki przyciemniają się na zewnątrz i rozjaśniają bardzo szybko w pomieszczeniach. Tak szybko, że jest to niemal niezauważalne. Podczas tych szybkich zmian przez cały czas zachowana jest pełna ochrona przed promieniowaniem UV. Co ciekawe, na rynku dostępne są także różne kolory soczewek samościemniających się: brązowe, szare i zielone. To pozwoli wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych klientów, którzy szukają nie tylko skutecznej ochrony, ale i akcesorium modowego.

Dla skomputeryzowanych

Pojawiają się także rozwiązania przeznaczone dla osób, które bardzo często korzystają z komputerów oraz urządzeń mobilnych. Na telefon lub inne urządzenia mobilne patrzymy średnio 80 razy dziennie. Szybkie przenoszenie wzroku z dali do bliży jest wyjątkowo męczące dla oczu. Pojawia się dyskomfort w postaci zmęczenia oczu, napięcia mięśni czy nawet bólu głowy. Producenci opracowali więc technologie, które redukują zmęczenie oczu, dają poczucie zrelaksowania i świeżości. Warto zainteresować się takimi rozwiązaniami. Problem zmęczenia oczu spowodowany przenoszeniem wzrok pomiędzy bliżą a dalą, związany z częstym korzystaniem z urządzeń mobilnych, staje się coraz bardziej powszechny. Warto też wspomnieć, że na rynku dostępne są także soczewki okularowe odcinające światło niebieskie, emitowane przez urządzenia mobilne.

Dla aktywnych

Cały czas opracowywane są także technologie, mające udoskonalić soczewki przeznaczone dla sportowców i osób aktywnych. W tym temacie stawia się przede wszystkim na bezpieczeństwo. Przykłada się dużą uwagę do tego, by soczewki były lekkie i by idealnie pasowały do mocno zakrzywionych oprawek, zapewniając ochronę dla całego oka. Co ważne, bardzo duży nacisk kładzie się na materiały, z których tworzone są soczewki. Chodzi o takie stosowanie technologii, by soczewki były i komfortowe, i bardzo wytrzymałe. Pamiętajmy też, że soczewki sportowe dostępne są już także w wersji samościemniającej się i polaryzacyjnej.

Potrzeby klientów ulegają ciągłym zmianom, bo zmianom ulega też ich tryb życia. Można się więc spodziewać, że producenci soczewek okularowych nadal będą zaskakiwać stosowanymi technologiami. Sporo może dziać się przede wszystkim w rozwiązaniach, mających wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi młodych, a więc na pewno czekają nas takie nowości, które dotyczyć będą dużej aktywności oraz ułatwią korzystanie z urządzeń mobilnych.

 

Wiktoria Osenkowska

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.