Nowoczesny salon – szybszy zwrot z inwestycji

Salony optyczne działają w bardzo specyficznym segmencie rynku. Ich podstawową działalnością jest wykonywanie i sprzedaż okularów i szkieł kontaktowych. 

Większość zleceń wykonuje się jednak na podstawie zaleceń lekarza okulisty lub optometrysty.

Przedsiębiorcy łączą działalność handlową z diagnostyczną, urządzają gabinet okulistyczny i zatrudniają specjalistów. Jest to ekonomicznie uzasadnione, ponieważ zwiększa sprzedaż, gdyż pacjenci wiedzą, że mogą liczyć na załatwienie dwóch spraw w jednym miejscu i czasie. Jeśli zapada decyzja o uruchomieniu w salonie gabinetu, trzeba go urządzić tak, żeby jak najlepiej służył pacjentom i dobrze świadczył o salonie.Przedsiębiorcy łączą działalność handlową z diagnostyczną, urządzają gabinet okulistyczny i zatrudniają specjalistów. Jest to ekonomicznie uzasadnione, ponieważ zwiększa sprzedaż, gdyż pacjenci wiedzą, że mogą liczyć na załatwienie dwóch spraw w jednym miejscu i czasie. Jeśli zapada decyzja o uruchomieniu w salonie gabinetu, trzeba go urządzić tak, żeby jak najlepiej służył pacjentom i dobrze świadczył o salonie.
W zależności od przewidywanej liczby pacjentów i warunków lokalowych można wyposażyć gabinet na wiele sposobów. Jedna z pierwszych decyzji powinna dotyczyć sposobu rozmieszczenia przyrządów diagnostycznych. Dwa często spotykane podejścia to umieszczenie każdego przyrządu na osobnym stoliku, albo zintegrowanie ich w jednym unicie okulistycznym. Drugie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ kilka badań można wykonać w jednym miejscu, oszczędzając przestrzeń.

Badania podstawowe czy w szerokim zakresie?

Rodzaj kupowanych przyrządów diagnostycznych i drobnego sprzętu zależy od planowanego zakresu badań. Można zastosować dwa podejścia. W wersji „minimalistycznej” wyposażyć gabinet wyłącznie w urządzenia niezbędne do podstawowego badania wzroku w zakresie przewidywanym przez standardy medyczne. W ten sposób ogranicza się wydatki do koniecznego minimum.Drugie podejście uwzględnia fakt, że raz wyposażony specjalistyczny gabinet okulistyczny może pracować nie tylko na potrzeby salonu. Owszem, w pierwszej kolejności powinien obsługiwać jego klientów, ale dobrze wyposażony gabinet będzie chętnie dzierżawiony przez lekarzy specjalistów przyjmujących własnych pacjentów, którzy potrzebują dokładniejszej diagnostyki.  Przyniesie to dodatkowy dochód z wynajmu gabinetu oraz ze sprzedaży okularów (soczewek) pacjentom, którzy w innym przypadku prawdopodobnie trafiliby do konkurencyjnego salonu.
Wybierając wyposażenie, trzeba wziąć pod uwagę poziom technologiczny nawet najprostszych urządzeń, na przykład lampy szczelinowej. Starsze lampy wykorzystują żarówki halogenowe, w nowszych montuje się źródła światła oparte na diodach LED. W rezultacie uzyskuje się mniejsze zużycie energii, a przede wszystkim unika się nagrzewania przyrządu, co poprawia komfort i lekarza i pacjenta.

Okulistyczne USG

Precyzyjne diagnozowanie chorób oczu ułatwia ultrasonografia: proste, nieinwazyjne i bezpieczne badanie, dzięki któremu można ocenić wielkość i wzajemne położenie struktur w obrębie oczodołu i gałki ocznej. Szczególnie cenna jest możliwość oceny czynnościowej naczyń krwionośnych. W sprzedaży znajduje się wiele modeli ultrasonografów okulistycznych, w tym bardzo interesujące urządzenia przenośne. W warunkach szpitalnych umożliwiają one badanie przy łóżku pacjenta, w przypadku sieci salonów optycznych można je bez trudu przemieszczać pomiędzy punktami, w zależności od potrzeb pacjentów, którzy akurat umówili wizytę.

Badanie kształtu rogówki

Topograf rogówki umożliwia precyzyjne odwzorowanie kształtu i grubości rogówki. Wyniki badania można wykorzystać np. do wykonania indywidualnie dopasowanych twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych. Nowoczesne topografy rogówkowe wykonują następujące pomiary:

  • elewację i krzywiznę przedniej i tylnej powierzchni rogówki,
  • grubość rogówki (pachymetria),
  • głębokość komory przedniej,
  • średnicę źrenicy,
  • kąt kappa,
  • keratometrię.

Wybierając tak zaawansowane urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę dokładność pomiarów, czas badania, ale także dostępność nowych wersji oprogramowania i łatwość aktualizacji. W diagnostyce okulistycznej zmiany następują bardzo szybko. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane urządzenie diagnostyczne dysponuje bardzo dużym potencjałem, ale o jego wykorzystaniu decyduje w znacznej mierze właśnie oprogramowanie zainstalowane przez producenta. Aktualizacja może znacznie poprawić działanie urządzenia, udostępnić nowe opcje, zwiększyć dokładność pomiaru. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na ceny i procedurę aktualizacji. Najlepiej, jeśli można ją wykonać samodzielnie w gabinecie, bez konieczności wzywania serwisu.

Oprogramowanie do zarządzania salonem

Ważnym składnikiem wyposażenia gabinetu jest oprogramowanie wspierające pracę lekarza i optyków. Najlepiej, jeśli obie funkcjonalności łączy w sobie jeden produkt. Można wtedy znacznie uprościć obieg dokumentów, kalendarz przyjęć lekarza (rezerwację wizyt) i tworzenie harmonogramu pracy pracowni optycznej. Dobry program ułatwia terminową realizację zamówień, kontrolę magazynu i planowanie zakupów. Można uniknąć przestojów w pracy gabinetu, niepotrzebnego składowania zbędnych rezerw (soczewek, opraw). W rezultacie wzrasta poziom zadowolenia klientów i liczba realizowanych zleceń. Na polskim rynku oprogramowania specjalistycznego działa kilka firm, których doświadczenie gwarantuje sprawną współpracę z salonem i dostarczanie nowych, zaktualizowanych wersji oprogramowania przez wiele lat.

 

Tekst: Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.