Nowoczesne rozwiązania w branży optycznej

Branża optyczna nie spowalnia. Goni trendy, zwłaszcza technologiczne. Targi optyczne to idealna okazja, aby zapoznać się z nowinkami w branży.

Soczewki kontaktowe, które mierzą poziom glukozy we łzach i te wyposażone w specjalną powłokę antybakteryjną, chroniącą oczy przed zakażeniami wywołanymi przez bakterie i grzyby. M.in. nad tym pracują obecnie naukowcy.

W branży optycznej sporo się ostatnio dzieje, zwłaszcza na rynku soczewek kontaktowych. Już nie tylko udoskonala się materiały, z których są tworzone, by poprawić komfort ich noszenia, ale coraz częściej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, cierpiących na różnego rodzaju schorzenia. W tym roku ruszyły prace nad powstaniem soczewki, mierzącej poziom glukozy we łzach. To rozwiązanie miałoby zastąpić glukometry i ułatwić życie diabetykom. Osoby chore na cukrzycę muszą skrupulatnie kontrolować poziom cukru we krwi. Dotychczas służyły temu glukometry, które poddawały analizie kroplę krwi pobraną z palca. Takie testy są uciążliwe i bolesne, zwłaszcza dla dzieci. Stąd pomysł na soczewkę, która, dzięki specjalnemu chipowi, miałaby mierzyć poziom glukozy we łzach.

Powłoka antybakteryjna

Naukowcy pracują również nad soczewkami kontaktowymi, które pozwalałyby na całodobowe kontrolowanie ciśnienia u osób chorujących na jaskrę. W roku ubiegłym ruszyły natomiast prace nad rozwiązaniem, które skierowane byłoby do wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych. Australijscy naukowcy opracowują antybakteryjną powłokę, która pozwalałaby zmniejszać ryzyko powstania stanu zapalnego i zakażenia w wyniku noszenia soczewek kontaktowych. Choć ryzyko zakażeń wywołanych przez soczewki kontaktowe jest niewielkie, to jeśli już powstanie, może poważnie zagrażać narządowi wzroku. Powłoka miałaby powstawać z melaminy, która okazała się skuteczna w walce z bakteriami i grzybami. Jest odporna na temperaturę, nie zmienia też fizycznych rozmiarów soczewek kontaktowych. Co ważne, jest podatna na zwilżenie. Badania zakończyły się w maju tego roku. Wyniki są obiecujące, ale potrzeba dalszych i szerszych badań klinicznych, zanim soczewki wyposażone w antybakteryjną powłokę wejdą do masowej produkcji. Na rynku pojawiły się już natomiast soczewki progresywne, których binokularna konstrukcja uwzględnia różnice w wartościach korekcyjnych pomiędzy prawym a lewym okiem, są też soczewki dostosowane do postawy osób praworęcznych i leworęcznych, a także fotochromowe, które zapewniają stałą efektywność procesów przyciemniania i rozjaśniania soczewek, w każdych warunkach klimatycznych i o każdej porze roku.

Tradycja i nowoczesność

Sporo dzieje się na rynku oprawek. Nikt chyba nie przypuszczał, że okulary staną się modnym akcesorium i będą je nosić nawet klienci bez wad wzroku. Okulary na stałe weszły już do świata mody. Zmieniają się wraz z nadchodzącymi trendami. Do łask wracają oprawki wykonywane ręcznie, a nawet rzeźbione. Eksperymentuje się z materiałami. Oprócz plastiku czy metalu, popularne staje się drewno, a nawet rogi bawole. Cały czas pracuje się nad komfortem ich noszenia. Na rynku pojawiają się coraz lżejsze oprawki, za to idealnie dopasowane do twarzy, nieuciskające skroni i okolic za uszami. Z drugiej strony, da się zauważyć pęd ku nowoczesności. Już w 2012 roku wydrukowano pierwsze oprawki za pomocą drukarki 3D. Powstał też system pomiarowy na iPada. Umożliwia wykonywanie pomiarów: kąt krzywizny oprawy, kąt pantoskopowy, Vertex i odległość czytania, PD oraz wysokość źrenic. W branży optycznej cały czas dużo się dzieje. Aby być na bieżąco z nowościami, warto brać udział w targach branżowych. Są one okazją do spotkań, wymiany doświadczeń, ale i możliwością do zapoznania się z najważniejszymi trendami. Najbliższe targi już 7-8 listopada w Poznaniu.

Diagnostyka i korekcja układu wzrokowego

Targi Optyka 2014 organizowane są przez Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Podczas targów organizowane są konferencje, na których przedstawiane są najnowsze wyniki badań i trendy w branży. – W tym roku konferencja będzie poświęcona zawiłościom diagnostyki i korekcji układu wzrokowego – informuje Natalia Tarachowicz, dyrektor targów Optyka 2014. – Po raz kolejny partnerem merytorycznym konferencji jest Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konferencja prezentować będzie dorobek naukowy oraz rozwój ośrodków akademickich, które prowadzą kształcenie optyków okularowych i optometry stów – dodaje. W programie konferencji między innymi wykład na temat zaćmy, zaburzeń akomodacji (korekcja okularowa, trening wzrokowy), wieloogniskowych soczewek kontaktowych. Planowane jest również wystąpienie na temat nowoczesnej tomografii optycznej ssOCT w diagnostyce przedniego odcinka oka oraz referat pt. „Optyk okularowy i optometrysta w Polskiej Ramie Kwalifikacji i w Krajowym Systemie Kwalifikacji”.

Z Monachium do Mediolanu

Świetną platformą do wymiany doświadczeń są też Międzynarodowe Targi Optyka & Design – opti 2015, odbywające się każdego roku w styczniu w Monachium. – Podczas trwania targów odbywa się wiele ciekawych inicjatyw. Na kolejną edycję planowane jest m.in.: Opti-Forum. To profesjonalne forum branżowe, które oferuje zarówno odwiedzającym, jak i wystawcom możliwość wzięcia udziału w wielu wykładach, a co za tym idzie, zdobycie dodatkowej branżowej wiedzy. Pojawi się też Strefa „Walk of Frame” w hali C1. To tutaj zaprezentują się wystawcy, których modele wyróżniają się szeroko rozumianą innowacyjnością – zdradza Agnieszka Lenartowicz z Biura Targów Monachijskich w Polsce. W lutym warto wybrać się do Mediolanu na targi MIDO. – Targi MIDO to coraz bardziej pogłębiona podróż w świat optyki. Kolejna edycja, planowana na przełom lutego i marca 2015 roku, odbędzie się w nieco zmienionej formule. Zmieniamy przede wszystkim plan przestrzenny, dając wystawcom możliwość lepszej ekspozycji, a odwiedzającym ułatwiając poruszanie się po działach i tematach. Planujemy jasny podział na sektory: Design, Moda, Soczewki, Technologia. Po raz pierwszy rusza też akademia LabAcademy dla wschodzących projektantów – informuje Antonella Ortalli z biura prasowego targów MIDO. Co dwa lata branża optyczna spotyka się także w Berlinie, na targach laser optics. – Podczas trzech dni trwania targów laser optics 2014 gościł dwa międzynarodowe kongresy i fora, na których wystąpili mówcy z całego świata, omawiając najważniejsze wyniki badań. Łącznie w targach udział wzięło 150 firm i instytutów naukowych z 11 krajów świata, prezentując najnowsze trendy w branży optycznej w trzech halach wystawienniczych – informuje Wolfgang Wagner z biura prasowego Messe Berlin. Kolejne targi laser optics odbędą się w marcu 2016 roku.


GDZIE WARTO BYĆ?

7–8.11.2014, Targi OPTYKA, Poznań
Targi organizowane przez Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną KRIO oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Skierowane do optyków, optometrystów, przedstawicieli środowiska naukowego oraz osób zawodowo związanych z branżą optyczną. Targi są doskonałym miejscem na:

  • poznanie oczekiwań klientów,
  • uzyskanie natychmiastowych opinii o produktach firmy,
  • znalezienie lokalnych przedstawicieli i dystrybutorów produktów,
  • prezentację produktów w oparciu o wszystkie pięć zmysłów.

9–11.01.2015, Międzynarodowe Targi Optyka & Design – opti 2015, Monachium
Międzynarodowe targi dla optyki są platformą premier produktów oraz wymiany doświadczeń. Towarzyszy im bogaty plan imprez. Najbliższa edycja będzie obfitować w ciekawe wykłady, konferencje i dyskusje dotyczące najbardziej aktualnych zagadnień w branży.

28.02-2.03. 2015, MIDO, Mediolan
Największe targi dla optyków i optometrystów na świecie.

8–9.04.2015, Targi OPTONexpo, Warszawa, Centrum EXPO XXI
Targi organizowane w cyklu dwuletnim. To platforma wymiany myśli, edukacji i prezentacji najnowszych rozwiązań w dziedzinie optoelektroniki i fotoniki oraz techniki laserowej.

Marzec 2016, Międzynarodowe Targi i Kongres Technologii Optycznych i Mikrosystemów – Laser Optics, Berlin
Laser Optics Berlin to impreza składająca się z trzech elementów: międzynarodowego kongresu (The OSA Optics and Photonics Congress, Optical Sensor Technology and CPS), targów branżowych oraz forum ekspertów.

Tekst: Wiktoria Osenkowska
Foto: Archiwum MTP

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,319
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.