Nowe technologie optyczne

Rozwój branży optycznej jest ściśle związany z postępami chemii i inżynierii materiałowej, mechaniki precyzyjnej i automatyki, elektroniki i informatyki. W każdej z tych dziedzin dzieje się bardzo dużo.

Co roku pojawiają się nowe materiały i technologie a wiele z nich znajduje zastosowanie w optyce. Co roku zaawansowane i początkowo bardzo drogie rozwiązania, stają się dostępne za rozsądne pieniądze. Dlatego śledzenie kosztownych nowinek z najwyższej półki ma sens. One wyznaczają kierunek rozwoju i pokazują jak prawdopodobnie będzie wyglądała oferta dla „zwykłych” profesjonalistów za kilka lat.

Diagnostyka

Badanie ma być obiektywne, szybkie i nie może powodować u pacjenta dyskomfortu. Te wymagania nabierają specjalnego znaczenia w przypadku dzieci: z natury niecierpliwych, wrażliwych na bodźce, mających problemy z obiektywną oceną ostrości widzenia. Producenci dążą do łączenia wielu funkcji w jednym urządzeniu. Dzięki temu skraca się czas badania, wzrasta komfort pacjenta, można również lepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń w gabinecie. Urządzenia diagnostyczne mogą współpracować z oprogramowaniem wystawiającym receptę i składającym zamówienie w szlifierni. To znacznie przyspiesza proces obsługi klienta i zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów realizacji zamówienia. Nowoczesne, zintegrowane urządzenia umożliwiają w pełni zautomatyzowany, obiektywny pomiar najważniejszych parametrów oka w zaledwie 30 sekund.

Wytwarzanie soczewek

Coraz większą rolę odgrywa przekazywanie danych pomiędzy urządzeniami za pośrednictwem sieci komputerowej. Dobrym przykładem jest przykładowe rozwiązanie jednej z firm (celowo nie podajemy jej nazwy, a jedynie możliwości urządzenia). Salon optyczny wyposażony w skaner do opraw może zautomatyzować i uprościć proces składania zamówień w szlifierni. Dane pomiarowe ze skanera można przesłać za pośrednictwem specjalnego programu do serwera, który gromadzi je i rozdziela pomiędzy maszyny do krawędziowania. Dzięki temu nie trzeba czekać ze złożeniem zamówienia. Jeśli wszystkie maszyny są w danej chwili zajęte, zlecenie zostanie przyjęte i umieszczone w kolejce.

Pomiary

Kontrola jakości soczewek wymaga precyzyjnych diopriomierzy o szerokim zakresie pomiarowym i krótkim czasie pomiaru. Niewielkie salony wykonują nieporównywalnie mniej pomiarów, niż duże szlifiernie, ale również dla nich ważna jest wygoda i automatyzacja. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu, skraca czas obsługi klienta i ułatwia badanie soczewek korygujących złożone wady. Przykładowo badanie parametrów soczewki za pomocą jednego z najbardziej zaawansowanych dioptriomierzy dostępnych na polskim rynku trwa około 50 milisekund, urządzenie gwarantuje wysoką dokładność i powtarzalność pomiarów. Jego możliwości są bardzo duże, standardowo przyrząd oferuje:

• pomiar przepuszczalności promieni UV z dokładnością do 1%
• automatyczny pomiar mocy dodatku
• wykrywanie zmian w sile refrakcji soczewki progresywnej,
• automatyczna zmiana trybu pomiaru po wykryciu soczewki progresywnej,
• automatyczny odczyt, wybór stron Prawa/Lewa i automatyczny dodatkowy pomiar,
• szeroki zakres pomiaru pryzmy (do 20∆ we wszystkich kierunkach)
• graficzne prezentacja pozycji pryzmy (Prism Layout) – wprowadzenie wcześniej przepisanej wartości pryzmy pozwala na łatwe blokowanie soczewki wg znacznika na monitorze
• pisaki do soczewek z powłokami śliskimi,
• kompensata dla soczewek wysoko-indeksowych (zmiana liczby Abbego w zakresie od 20 do 60)
• interfejs RS-232C, oraz dodatkowe porty LAN i USB2.0 umożliwiające komunikację z komputerem PC i innymi urządzeniami do badania refrakcji
• szybka drukarka z automatycznym odcinaniem papieru

Zarządzanie kontaktami z klientem i zasobami (CRM i ERP)

Oprogramowanie CRM i ERP, kiedyś spotykane w dużych firmach, jest coraz tańsze a więc i bardziej dostępne. Polskie firmy produkują dobrej klasy programy dla salonów optycznych. Zakres zastosowania jest bardzo szeroki: rejestrowanie i drukowanie recept, zleceń dla szlifierni, dostęp do rozbudowanych baz danych soczewek, możliwość tworzenia własnych baz, prowadzenie rejestru klientów z historią ich aktywności. Ciekawą opcją jest automatyzacja powiadamiania klienta o statusie zamówienia za pośrednictwem poczty elektronicznej i sms-ów. Analiza historii zakupów ułatwia planowanie akcji promocyjnych i umożliwia automatyczne przygotowanie indywidualnych ofert dla dużej grupy klientów. Z kolei połączenie bazy danych z systemem zarządzania treścią strony internetowej ułatwia klientom zamawianie towarów za pośrednictwem strony internetowej salonu.
Możliwe są dwa modele korzystania z oprogramowania: jednorazowy zakup i instalacja na komputerze przedsiębiorcy albo dostęp za pośrednictwem Internetu. W drugim przypadku oprogramowanie pracuje na serwerze firmy informatycznej, co ma kilka zalet: stałe aktualizacje, zabezpieczenie danych przed utratą, niższy miesięczny koszt użytkowania. Wadą tego rozwiązania jest konieczność utrzymywania stałego połączenia z internetem. Chwilowy brak dostępu do sieci uniemożliwia albo bardzo utrudnia pracę salonu.

Lepsze, czy inaczej oprogramowane?

Do niedawna o przydatności urządzenia decydowała jakość wykonania, odporność na zużycie, parametry związane z konstrukcją mechaniczną i elektroniką. Dzisiaj co raz większe znaczenie ma wersja zainstalowanego oprogramowania. Aktualizując je można uzyskać istotną poprawę ergonomii i wydajności w przypadku maszyn albo nowe możliwości pomiaru, tworzenia raportów jeśli chodzi o sprzęt diagnostyczny. Większość nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, pomiarowych i obrabiarek jest obsługiwana za pomocą wyświetlacza LCD z panelem dotykowym. Sposób prezentacji danych, lokalizacja wyświetlanych przycisków zależy od konfiguracji oprogramowania. Niektóre urządzenia umożliwiają indywidualizację ustawień i dopasowanie interfejsu do potrzeb i przyzwyczajeń obsługującego je pracownika. Domyślna konfiguracja interfejsu może nie być optymalna, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z instrukcją obsługi i dopasowanie ustawień: jasności, kontrastu, zestawu wyświetlanych opcji, definiowalnych przycisków ułatwiających dostęp do często używanych funkcji.

Dotknąć, wypróbować

Z drugiej strony zdarza się, że to samo urządzenie jest sprzedawane w kilku wersjach, znacznie różniących się ceną w zależności od opcji udostępnianych przez program. W takim przypadku wybór tańszego produktu oznacza ograniczoną funkcjonalność, ale nie niższą jakość i ma sens, jeśli rozbudowane opcje droższego modelu nie są koniecznie potrzebne. Prawdopodobnie najlepszym źródłem informacji o nowościach są targi. Przed nami jesienna runda wielkich, międzynarodowych targów branżowych:

26.09–29.09 SILMO Paryż, Francja, www.silmoparis.com
03.10–05.10 International Vision Expo West, Las Vegas, USA, www.visionexpowest.com
09.10–11.10 IOFT International Optical Fair Tokyo, Tokio, Japonia, www.ioft.jp
06.11–08.11 Hong Kong Optical Fair, Hongkong, Chiny, www.hktdc.com

Dobrze być na miejscu, obejrzeć, dotknąć, wypróbować, porozmawiać z przedstawicielami producentów. Jeśli podróż do Chin, Japonii czy USA nie wchodzi w rachubę, pozostaje Internet. Organizatorzy targów dbają o promocję wystawców i publikują szczegółowe informacje o ofercie i nowościach. Niektórzy producenci wysyłają próbki pocztą albo (w przypadku urządzeń i droższych materiałów) po targach organizują akcje promocyjne i prezentacje u lokalnych partnerów lub w siedzibach zainteresowanych przedsiębiorców.

Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,278
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów, najnowsze trendy, sprzęt, teksty ekspertów, relacje z wydarzeń branżowych