Różnorodność dostępnego wyposażenia jest tak duża, że niekiedy utrudnia podejmowanie właściwych decyzji. Jak wybrać rozsądnie? Na początku warto ustalić, na jakim etapie rozwoju biznesowego znajduje się nasz salon i jaki jest plan jego rozwoju. Ważne jest zestawienie możliwości finansowych z oczekiwaniami oraz faktycznymi potrzebami.
Piotr Kołaczek
W zależności od doświadczenia i spodziewanego ruchu w gabinecie do badania ostrości widzenia można wykorzystywać refraktometr lub wieloczynnościowy przyrząd diagnostyczny, spełniający m.in. funkcję refraktometru albo mniej kosztowne rozwiązania tradycyjne. Jeżeli przestrzeń w gabinecie będziemy organizować wokół unitu okulistycznego, dobrym rozwiązaniem będzie foropter. W przeciwnym wypadku być może lepiej zdecydować się na wygodny, dobrej jakości zestaw z oprawą uniwersalną i soczewkami próbnymi. Zapewne wielu optometrystów stwierdzi, że zestaw soczewek powinien się znaleźć w każdym gabinecie jako podstawowe narzędzie pracy – odporne na uszkodzenie i bardzo precyzyjne.
Ważne decyzje
Na rynku można znaleźć wiele przyrządów do pomiaru refrakcji o oryginalnej konstrukcji, pacjentami (np. z osobami trudno współpracującymi lub z dziećmi). Czy takie przyrządy są potrzebne optometryście pracującemu w salonie – to już kwestia indywidualnej decyzji. Bez względu na rodzaj wybranego przyrządu nie należy zapominać o sprawdzeniu oferty pod kątem dostępności i ceny serwisu (nie tylko napraw, ale i przeglądów okresowych, kalibracji itp.).
Niektóre przyrządy są bardzo rozbudowane i posiadają funkcje pomiarowe wykraczające poza standardowy zakres czynności optometrysty. Inwestycja w taki sprzęt może mieć sens, jeśli w grę wchodzi przyszła współpraca z lekarzem w bardzo dobrym stanie, proponowany do sprzedaży na rynku wtórnym przez autoryzowanego, renomowanego dystrybutora.
Cały artykuł dostępny na https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/79/72/