Niezastąpiony w salonach optycznych

Prowadzenie salonu optycznego bez specjalistycznych programów komputerowych byłoby trudne i mało efektywne.

Księgowość, wystawianie recept, przyjmowanie zleceń, zarządzanie magazynem materiałów, kontakty z klientami można uprościć i przyspieszyć, stosując dobrze dobrane oprogramowanie. Dzięki niemu wzrasta wydajność i poziom obsługi oraz maleje liczba pomyłek, co przekłada się na wzrost zadowolenia klientów.

Programy wspomagają obsługę zleceń wystawionych przez lekarza, zarządzanie magazynem, wystawianie zamówień dla dostawców szkieł i opraw, gromadzenie danych klientów oraz rozliczanie transakcji. Coraz większą popularnością cieszą się narzędzia ułatwiające kontakt z klientami za pośrednictwem internetu: od przeglądania katalogów, przez składanie zleceń aż po wysyłanie informacji o stanie realizacji zamówień i promocjach.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań przygotowywanych z myślą o przedsiębiorstwach różnej wielkości. Małym salonom optycznym może wystarczyć pakiet biurowy z przygotowanymi szablonami dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prostą bazą danych. Duże salony i sieci sklepów mogą zamawiać programy „pod klucz”, doskonale dopasowane do specyficznych potrzeb.

Dla małych i średnich firm optymalnym rozwiązaniem jest zakup gotowego specjalistycznego programu. Za umiarkowaną cenę można otrzymać skuteczne i wygodne narzędzie doskonale ułatwiające pracę. Jeden program rozwiązuje większość problemów.

Przykładem takiego rozwiązania jest program DAPP Optic SQL i jego uproszczona wersja „light”. Firma DAPP Ecoservice tworzy oprogramowanie dla salonów optycznych od 2007 roku. Doświadczenie zdobyte podczas dziewięciu lat obecności na rynku zaowocowało stabilnym, wszechstronnym programem z wygodnym, intuicyjnym interfejsem, który może obsługiwać pojedynczy salon albo sieć złożoną z wielu oddziałów.

DAPP Optic SQL (następca DAPP Optic) został wydany w 2015 roku. W stosunku do poprzednika odświeżono interfejs, poprawiono współpracę z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego Windows, ale przede wszystkim wprowadzono centralną bazę danych. Dzięki temu można z jednego miejsca, za pośrednictwem internetu, sprawdzać stany magazynowe nie tylko lokalnie, ale w każdym oddziale firmy. To zdecydowanie upraszcza prowadzenie gospodarki magazynowej.

Program DAPP Optic SQL umożliwia prowadzenie bazy klientów wraz z historią zamówień, wykonywanie wydruków zleceń, wystawianie dokumentów sprzedaży: zleceń optycznych, paragonów, faktur z korektami, obsługę zwrotów detalicznych. Ze względu na specyfikę sprzedaży wyrobów medycznych ułatwieniem są funkcje sprzedaży z kwotą refundacji NFZ oraz sprzedaży wyrobu medycznego opodatkowanego 8% VAT ze składników zamówienia.

Zarządzanie salonem i analizę danych ułatwia pokaźny zestaw zdefiniowanych raportów, remanentu oraz możliwość eksportu danych do arkusza kalkulacyjnego. Program współpracuje z drukarkami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych, umożliwia wysyłanie sms-ów i wiadomości e-mail.

Program ma strukturę modułową, dzięki czemu można go dopasować do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy, optymalizując przy okazji cenę. W zależności od potrzeb można zainstalować moduł obsługi gabinetu okulistycznego oraz programu lojalnościowego dla klientów.

Uzupełnieniem oferty jest „lekka” wersja DAPP Optic SQL Light pozbawiona funkcji obsługi magazynu. To ukłon w stronę przedsiębiorców, którzy albo nie potrzebują magazynu, albo obsługują go przy pomocy innych programów, a potrzebują jedynie solidnego programu do obsługi sprzedaży.

Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.