Narzędzia w salonie optycznym

Salon optyczny to firma oferująca kompleksowe usługi związane z korekcją wzroku. Ponieważ wady wzroku ma ponad połowa Polaków, prowadzenie salonu optycznego to przyszłościowa inwestycja wymagająca nakładów i odpowiedniego wyposażenia.

Trudno sobie wyobrazić, by salon optyczny był tylko miejscem sprzedaży opraw, soczewek i okularów przeciwsłonecznych. Na wyposażeniu powinny znaleźć się także narzędzia do dopasowania okularów oraz różnego rodzaju napraw. By zapewnić odpowiednią obsługę, salon musi być wyposażony w takie podstawowe narzędzia, jak: urządzenie do obróbki i szlifowania szkieł, dioptriomierz, centroskop, nagrzewnica, rowkarka, wiertarka, polaryskop, polerki, szczypce, uchwyty. Ponadto niezbędne są: autorefraktometr, foropter, frontofokometr, oftalmoskop, ciśnieniomierz, lampa szczelinowa, wziernik, tonometr, rzutnik, optotypy. Bardzo ważnym narzędziem w pracy optyka jest też pupilometr.

Kompleksowo

Producenci sprzętu optycznego oferują coraz to nowe urządzenia, dzięki którym praca optyka będzie nie tylko łatwiejsza, ale dających niemal nieograniczone możliwości obróbki okularów. Automaty szlifierskie czołowych wytwórców mają wiele funkcji ułatwiających pracę i pozwalających na dowolne kształtowanie soczewek, wykonywanie otworów o najróżniejszych kształtach, jak nacięcia, również w środku soczewki, żłobienia, rowkowanie, otwory z pogłębieniem stożkowym czy otwory biżuteryjne, a nawet frezowanie artystyczne. Dotykowy ekran pomaga w wyborze typu otworów. Zaawansowana technologia daje możliwość swobodnego kształtowania soczewki. Dzięki takim funkcjonalnościom soczewka może zyskać niepowtarzalny, atrakcyjny wygląd. Opcja wizualizacji umożliwia podgląd i sprawdzenie wyglądu soczewki. Zaawansowana technologia umożliwia połączenie z innymi urządzeniami oraz przesyłanie danych. Najnowsze modele dioptromierzy gwarantują szybki pomiar różnych rodzajów soczewek, w tym soczewek progresywnych. Zastosowane rozwiązania zapewniają dokładność i wiarygodność pomiaru. Wśród funkcjonalności ułatwiających pracę są m.in. wykrywanie zmian w sile refrakcji soczewki progresywnej, automatyczna zmiana trybu pomiaru po wykryciu soczewki progresywnej, automatyczny odczyt, wybór stron prawa/lewa i automatyczny dodatkowy pomiar, port USB, jako dodatek do interfejsu RS-232C, umożliwiający podłączenie dioptromierza do komputera oraz innych urządzeń do badania refrakcji. Nie można nie wspomnieć o niezwykle ważnej zalecie najnowocześniejszych urządzeń, jaką jest trwałość podzespołów, która przekłada się na ich długą żywotność, wydajność i oszczędność w eksploatacji. Warto, by salon był w takie urządzenia wyposażony i nie był zmuszony do korzystania z usług podwykonawców zewnętrznych, mogących w razie opóźnień w realizacji zleceń narazić na szwank opinię o naszym salonie.
Na rynku coraz mniej jest salonów, w których tylko można kupić okulary. Zdecydowanie więcej klientów przyciągnie salon, w którym można liczyć na fachową, kompleksową diagnozę. Często bowiem klienci mający kłopoty ze wzrokiem zaczynają od wizyty w salonie optycznym. To dostateczny powód, dla którego warto zatrudnić okulistę i zainwestować w sprzęt diagnostyczny. W takiej sytuacji niezbędne będą: oftalmoskop – podstawowe narzędzie używane przez okulistów, badające różne struktury oka, w tym siatkówkę i rogówkę, projektor – do oceny wzroku, keratometr (oftalmometr) – do pomiaru krzywizny przedniej powierzchni rogówki, najczęściej używany do diagnozy i określania stopnia astygmatyzmu, foropter – służący do ustalenia wady wzroku. Do kompleksowej diagnostyki okulistycznej przydatny będzie unit okulistyczny, urządzenie cechujące się ergonomią i zapewniające możliwość wykonania jak największej liczby badań na jak najmniejszej przestrzeni – to niebagatelna zaleta przy ograniczonej powierzchni salonu. Nowoczesne unity zawierają m.in. dotykowy panel sterowania, elektrycznie unoszony fotel, przesuwny blat z elektryczną regulacją.

Programowe wsparcie

Do prawidłowego funkcjonowania salonu optycznego konieczny jest także komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, które ułatwi prowadzenie firmy. Postęp i oferowane coraz nowocześniejsze rozwiązania informatyczne nie tylko ułatwiają przedsiębiorcom pracę, ale przede wszystkim znacznie ją przyspieszają i zapewniają oszczędności. Komputeryzacja obejmuje wszystkie dziedziny, również optyków. Na rynku pojawiają się coraz to doskonalsze narzędzia, umożliwiające obsługę salonu. Jednym z takich programów jest DAPP Optic SQL – nowoczesny, rozbudowany program magazynowy dla optyków, obejmujący kompleksową obsługę pracy salonu optycznego. Program DAPP Optic SQL porządkuje całość prac zakładu – od zleceń optycznych, kartotek klientów, ich historii zakupów, wizyt w gabinecie, poprzez sprzedaż detaliczną, tworzenie wyrobu medycznego – okulary 8%, zaliczkowanie, fakturowanie, a kończąc na operacjach magazynowych (faktury zakupu, przyjęcia, przesunięcia, wydania, rozchody i przychody) oraz finansowych. DAPP Optic SQL zapewnia możliwość eksportu wybranych danych do Excel lub Open Office. Program posiada także możliwość raportowania i kontroli pracowników, a także kontroli magazynu towarów. Program oferuje też moduł programu lojalnościowego klienta (karta klienta, zbieranie punktów), bardzo przydatny przy klientach soczewkowych.

Zakup narzędzi i programów do obsługi klienta w salonie optycznym to konieczność, jeśli chcemy przyciągnąć i utrzymać klientów.

Oprac. IKA

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.