Modna jesień i zima 2018/2019

Salony optyczne myślą już o ofercie na jesień i zimę. Warto w tym okresie zaopatrzyć się nie tylko w najnowsze oprawy do soczewek korekcyjnych, ale i okulary przeciwsłoneczne. W tym roku pogoda nas rozpieszcza. Jeśli dalej się utrzyma, możemy spodziewać się zwiększonej sprzedaży okularów przeciwsłonecznych.

Trendy na jesień i zimę znane są od kilku miesięcy, pokazy zapowiadające to, co będzie hitem nadchodzącego sezonu, przedstawiono bowiem już wiosną. Klienci śledzący trendy nie mogą doczekać się, aż półki salonów optycznych zostaną wypełnione nowościami. Warto wiedzieć, co w tym okresie szczególnie im polecać.

Niczym gogle

Jesienią i zimą bardzo modne będą okulary wzorowane na goglach narciarskich i okularach do pływania. Takie propozycje pojawiły się w ofercie kilku projektantów. Na wybiegach można było podziwiać okulary z pomarańczowymi szkłami w otoczeniu białej oprawki, przypominające z jednej strony gogle narciarskie, z drugiej – okulary ochronne do pracy. Można było też zobaczyć okulary z szarymi, nieco wypukłymi szkłami, wyglądające niczym okulary do pływania. To odważne propozycje, które zainteresują klientów lubiących wyróżniające się i niebanalne dodatki. Klientom lubiącym eksperymentować warto polecać też ciekawe kształty okularów. Tych jesienią i zimą nie brakuje. Na pokazach pojawiły się na przykład okulary ze szkłami w kształcie torebki, można było też zobaczyć szkła w kształcie czworoboków, bardzo cienkich trójkątów czy ciekawie nadbudowanych szkieł prostokątnych. Wszystko nawiązuje stylem do futuryzmu, ale dzieje się w otoczeniu znanych trendów: ciekawe kształty są na przykład obudowane w cienkie metalowe oprawki, bardzo popularne od kilku sezonów. Odważnych klientów można też zainteresować okularami przeciwsłonecznymi z kolorowymi szkłami: orange, kolor żółty, niebieski czy błękitny będą bardzo popularne w tym sezonie.

Powiew kolorów

Warto zwrócić uwagę na nowe kolory, jakie pojawią się na oprawach. Mowa na przykład o zgniłej zieleni. Ten kolor to nowość na wybiegach, mówi się, że może zostać symbolem tegorocznej jesieni. Będzie pasował do wielu stylizacji, świetnie skomponuje się z brązowymi włosami. Bardzo popularne będą też zestawienia czerni z bielą. Białe oprawki będą się komponowały z czarnymi soczewkami i odwrotnie: białe szkła będą umieszczone w czarnej oprawie. Takie połączenia również będą nabierały nieco futurystycznego charakteru. Na wybiegach zagościły też oprawy w kolorze pudrowego różu i fuksji. Bardzo modne będą też jesienią i zimą oprawki czarne. W przypadku okularów przeciwsłonecznych prawdziwym must have będzie połączenie czarnej oprawy z mocno czarnymi szkłami, przez które nie sposób dostrzec oczy. Będą one przybierały różną formę: kształtu kociego oka, prostokąta, owalu czy kwadratowego. Wszystkie one będą bardzo modne w tym sezonie. W modzie wciąż pozostaje także oversize. I tu, podobnie, panuje prawdziwe szaleństwo, jeśli chodzi o kształty. W oczy rzucać się będą ogromne okulary w kształcie trójkątów, mocno wychodzących poza twarz, czy też okrągłe.

Mocne zdobienia

Z mody nie wychodzą też oprawki metalowe, wykonane z cienkiej stali w kolorze srebrnym i złotym. Jesienią, szczególnie na oprawkach okularów przeciwsłonecznych, nie zabraknie mocnych zdobień. Im więcej kryształów i brokatu – tym lepiej. Ten trend docenią kobiety, dla których okulary są ważnym akcesorium modowym, o wiele ważniejszym niż biżuteria. Wystarczy do stylizacji dobrać bogato zdobione oprawy i nie trzeba martwić się o inne dodatki. Choć, trzeba podkreślić, takie oprawki były na wybiegach zestawiane także z dużymi, rzucającymi się w oczy kolczykami i naszyjnikami. Jesienią można więc będzie pozwolić sobie na dużo blichtru.

Jak dobrać właściwie?

Dobierając oprawki klientom, należy nie tylko kierować się aktualnymi trendami. Aby oprawki spełniały oczekiwania ich użytkowników, muszą świetnie leżeć i współgrać z urodą klientów. Po pierwsze, zawsze należy oprawki dobrać do kształtu twarzy klienta. Oprawki dobiera się na zasadzie kontrastu. Do twarzy okrągłej najlepiej pasować będą oprawki o kanciastych kształtach. Osoby o tym kształcie twarzy powinny zrezygnować z modnych jesienią zdobionych oprawek. Wszystko dlatego, że kryształki dodatkowo poszerzą optycznie twarz. Do twarzy okrągłej sprawdzą się natomiast oprawki w kształcie prostokąta. Klientom o twarzy kwadratowej warto z kolei polecać oprawki owalne i okrągłe, a także te w kształcie kociego oka. Odradza się natomiast oprawki o kanciastych kształtach, które dodatkowo podkreślą mocno zarysowaną linię szczęki. Jeśli klient ma twarz w kształcie serca, warto polecić mu oprawki kwadratowe lub aviatorki. Raczej unikajmy polecania zbyt dużych oprawek czy też bardzo zdobionych. Najłatwiej jest sprostać wymaganiom klientów o twarzy owalnej. Do tego typu urody pasują niemal wszystkie kształty oprawek.

Bardzo dużą wagę trzeba przywiązać do doboru odpowiedniego koloru oprawy. Dobiera się go do typu urody klientów. Osobom o oliwkowej karnacji i ciemnych włosach pasują oprawki w kolorach: czarnym, białym, szarym i niebieskim. Klientom o brzoskwiniowej karnacji i włosach jasny blond lub blond miedziany (typ wiosna) warto polecić oprawy w kolorze złotym, beżowym, czerwonym, koralowym lub jasnego brązu. Osobom o jasnej karnacji i włosach blond (typ lato) najlepiej będzie w oprawach w chłodnych kolorach: czerwieni, różu, srebrno-szarym i białym, natomiast osobom o jasnej karnacji i włosach w kolorze lekko złotym (typ jesień) pasować będą oprawy w kolorze pomarańczowym, wanilii, odcieniach brązu i zieleni. Klasyfikacje typów urody dają ogólną orientację, ale do każdego klienta należy podchodzić indywidualnie.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,319
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.