Lato jak z wybiegu

 

Trudno o lepszy sposób, aby nadać stylizacji modny look, niż okulary przeciwsłoneczne na twarzy. Prawie żaden dodatek nie jest w stanie tak zmienić całego stroju tak małym wysiłkiem. To, czy chcemy osiągnąć efekt bardziej klasyczny, czy ekstrawagancki, zależy wyłącznie od nas. Które modele, kształty i kolory sprawią, że tego lata będziemy trendy?

Obecnie już mało kto ma tylko jedną parę okularów. Stosownie do okazji i stylizacji dobieramy buty czy torebki oraz właśnie okulary. A przy wyborze okularów przeciwsłonecznych decydującą rolę odgrywa nastrój. Bo okulary to modny dodatek, który – widocznie umieszczony na twarzy – ma decydujący wpływ na stylizację. Niezależnie od tego, czy są to nietypowe kształty, czy nowe interpretacje klasycznych okularów – tego lata panuje pełna różnorodność. Generalnie w tym sezonie można mówić o dwóch kontrastowych trendach, które pojawiały się na modowych wybiegach: klasyka i prostota lub ekstrawagancja.

Klasyka na topie

Choć za zmieniającymi się jak w kalejdoskopie trendami trudno nadążyć, to w historii mody ukształtowało się kilka ponadczasowych klasyków, które sprawdzą się zawsze, niezależnie od sezonowych fantazji projektantów. Z pewnością należą do nich tzw. lenonki, wylansowane przez brytyjską legendę muzyki, której zawdzięczają zresztą swoją nazwę. Dziś okrągłe okulary – zarówno przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne – noszą nie tylko fani Johna Lennona, ale okularnicy na całym świecie.

Wzory i kolory

Oprawki w paski, kropki, wzory tie-dye. Tak zdobione oprawki okularów warto mieć w sezonie letnim, bo dają mnóstwo możliwości stylizacji. Projektanci nie znają ograniczeń i latem możemy patrzeć na świat już nie tylko nie przez różowe, lecz również przez czerwone okulary. Oprawy w takim odważnym kolorze można zobaczyć w wielu kolekcjach. Ale nie zapominajmy zupełnie o szylkretowych oprawkach czy złotych, biżuteryjnych elementach. Klasyka w nowoczesnym wydaniu – przełamana niebanalnymi detalami – zawsze będzie na czasie.

Reinterpretacja szlagierów 

Klasyczne kocie oko to okularowy szlagier, który co sezon pojawia się w propozycjach topowych projektantów i kolekcjach popularnych sieciówek. W 2019 roku model cateye jest reinterpretowany, jego kształt staje się jeszcze ostrzejszy, a same okulary węższe. Tegoroczne propozycje projektantów wyraźnie inspirowane są estetyką przełomu lat 50. i 60. Ten model okularów uwielbiała między innymi Marilyn Monroe. Niezwykle wyrafinowana i elegancka prosta wersja kociego oka w kolorze czarnym dołącza do ponadczasowych klasyków, takich jak wayfarer, awiator czy  clubmaster. Tego lata znajdą się one wśród najbardziej pożądanych trendów sezonu.

Muchy zawsze modne

Podobno w modzie wszystko już było. Duch retro coraz częściej pojawia się na wybiegach, ale zawsze wzbogacony a to o nowe wzory, kolory bądź materiały. W tym sezonie do gry wracają wielkie okulary muchy. Warto też zwrócić uwagę na oversize’owe formy okularów w kwadratowych lub nieregularnych oprawkach. Nie zapominajmy, że okulary mają postawić kropkę nad i, zatem tak wyrazisty element stylizacji wymaga dopasowania do osobowości i odpowiedniej bazy.

Ekscentrycznie

Projektanci postanowili pobawić się formą i klasyczny kształt szkieł przeciąć na pół, zostawiając jedynie ich dolną część. Okulary przeciwsłoneczne płaskie na górze to zdecydowanie jeden z najgorętszych trendów sezonu lato 2019. Zestawione z kolarskimi spodenkami i bluzą farbowaną metodą tie-dye lub oversize’ową marynarką o męskim kroju sprawią, że nie przejdziemy niezauważeni.

Dobrać do kształtu twarzy

Moda i aktualne trendy rządzą się swoimi prawami. Wybierając wśród gorących must have sezonu, zawsze należy dopasować je do kształtu twarzy. To kluczowy element i to optyk jest tą osobą, która najlepiej jest w stanie doradzić, by klient wyszedł zadowolony. Generalna zasada jest taka, że kształt okularów nie powinien być taki sam jak kształt twarzy. Oznacza to, że do twarzy o kwadratowym kształcie zalecany jest okrągły lub owalny model okularów. Przy okrągłej twarzy należy raczej nosić kwadratowe okulary. Tych zasad rygorystycznie nie muszą trzymać się osoby o owalnym kształcie twarzy. Do tego typu urody bowiem pasuje prawie każdy kształt okularów, pod warunkiem zachowania prawidłowych proporcji.

Pamiętajmy o ochronie oczu

Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko akcesorium, ale przede wszystkim mają chronić przed promieniowaniem UV. Klienci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na modę, ale także na wysoką jakość. Soczewki przeciwsłoneczne powinny filtrować jak najwięcej długości fali światła poniżej 400 nanometrów, chroniąc w ten sposób oczy.

Zainspiruj się

Inspiracje z największych pokazów mody mogą stanowić świetną wskazówkę, ale najważniejszy jest własny styl, niezależnie od sezonu, i noszenie tego, w czym się dobrze czujemy i pasuje do osobowości. Efektowne warianty kolorystyczne i wyważone proporcje sprawiają, że okulary przyciągają wzrok, jednocześnie zapewniając ochronę.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.