Korekcja wzroku dla sportowców

Dywersyfikacja oferty handlowej salonu optycznego daje możliwość dotarcia do szerszej grupy klientów, a tym samym zwiększenia liczby osób korzystających z jego usług.

Jednym z narzędzi służących temu celowi jest przygotowanie propozycji produktów dedykowanych stale zwiększającej się grupie docelowej, jaką są osoby aktywnie uprawiające sport.

Z badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez TNS Polska na zlecenie Grupy LUX MED wynika, że niemal połowa naszych rodaków (44%) jest aktywnych fizycznie. Polacy najczęściej decydują się na jazdę na rowerze (45%), bieganie (25%), grę w piłkę nożną (17%), trening siłowy (16%) oraz pływanie (14%). Wspomniane badanie dowodzi także, że mimo iż coraz więcej Polaków decyduje się na regularne uprawianie sportu, aktywności tej nie towarzyszy gwarantujący wyższe bezpieczeństwo i lepsze efekty treningowe monitoring medyczny oraz odpowiednie przygotowanie (większość osób informacje na ten temat czerpie z internetu). Tym samym w dużo większym stopniu aktywni fizycznie Polacy narażeni są na kontuzje, w tym dotyczące narządu wzroku. Specjalne soczewki okularowe czy kontaktowe, odporne na urazy oprawki, maski do nurkowania z korekcją, sportowe gadżety do okularów, dedykowane płyny higieniczne to tylko niektóre z produktów, które salon optyczny oferować może osobom lubiącym aktywnie spędzać czas w trosce o ich bezpieczeństwo.

Okulary i soczewki dla sportowców

Produktem, którego w salonie optycznym osoby aktywne fizycznie poszukują najczęściej, są specjalistyczne okulary, które osobom z wadą wzroku pozwolą na bezpieczne uprawianie sportów. Chodzi zwłaszcza o tzw. sporty kontaktowe tj. takie, w przypadku których co najmniej dwóch zawodników pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze sobą i w których nietrudno o kolizje czy urazy. Korzystanie podczas uprawiania sportu z klasycznych okularów z soczewkami szklanymi czy plastikowymi wiąże się z ryzykiem ich złamania, pęknięcia lub zbicia i tym samym uszkodzenia narządu wzroku. Dlatego, przygotowując ofertę, warto uwzględnić w niej specjalistyczne okulary dedykowane sportowcom, które posiadają soczewki o podwyższonej odporności na złamanie (wykonywane są z poliwęglanu, NXT bądź trivexu) oraz wygięte są w łuk, dzięki czemu dopasowują się do kształtu głowy sportowca. Tego typu soczewki są nawet kilkanaście razy bardziej odporne niż zwykłe soczewki okularowe. Okulary sportowe charakteryzują się też bardziej od standardowych wytrzymałymi, dopasowanymi i elastycznymi oprawami (wykonywanymi z grilamidu, optylu bądź włókien węglowych), które pozwalają na uprawianie dynamicznych sportów, wymagających nagłych zmian pozycji bez ryzyka przemieszczania się okularów. W przypadku najbardziej wymagających sportów klientom zaoferować można oprawę w formie przymocowanej do zauszników gumki.

Segmenty do bliży

W obszarze specjalistycznego asortymentu dedykowanego sportowcom warto także rozważyć wprowadzenie do oferty produktów z obszaru segmentów do bliży. Segmenty te wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego i służą do wielokrotnego naklejania na powierzchnię okularów. Stosowane mogą być przy wszelkiego rodzaju typach okularów: sportowych, korekcyjnych, przeciwsłonecznych, ochronnych, a także w przypadku okularów do pływania, gogli narciarskich oraz masek do nurkowania. Do ich zalet zaliczyć można łatwość, z jaką uzyskać można dzięki nim korekcję wzroku, możliwość samodzielnej, wielokrotnej aplikacji segmentu przez klienta oraz szeroki zakres mocy, jaki oferują producenci.

Co do okularów

Aktywnym sportowo klientom poszukującym okularów można proponować dodatkowe funkcje, jakie (prócz ochrony narządu wzroku) mogą one spełniać. Klientom z wadą wzroku warto umożliwić zamówienie sportowych okularów z możliwością zamocowania w nich soczewek korekcyjnych z wymaganą wartością dioptrii. Uprawiającym sporty typu outdoor z kolei okulary sportowe z przeciwsłonecznymi nakładkami. Warto także mieć w asortymencie produkty z gotową korekcją wzroku o odpowiedniej wartości, jak np. maski do nurkowania czy okularki do pływania, które znakomicie sprzedają się w okresie wakacyjnym. Coraz więcej rodziców aktywnie uprawia sport ze swoimi dziećmi, dlatego w ofercie salonu optycznego nie wolno pomijać tej grupy klientów. Specjalne okularki dla najmłodszych charakteryzuje najczęściej brak metalowych części i zawiasów oraz kształt minimalizujący ryzyko urazów twarzy i uszkodzeń oka. Dopasowujący się do kształtu głowy mostek pozwala na rozłożenie ciężaru oprawki i soczewek korekcyjnych i zwiększenie komfortu noszenia okularów przez dziecko.

Sport a soczewki kontaktowe

Wszystkim tym klientom, którzy nie mają przeciwwskazań do stosowania soczewek kontaktowych, warto polecać ich stosowanie jako alternatywę względem klasycznych okularów. W przypadku uprawiania sportów soczewki kontaktowe pozwalają nie tylko na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, ale i polepszenie osiąganych wyników – z badań wynika, że zapewniają one znacznie większe pole widzenia niż okulary, wyraźniejszy obraz i lepsze widzenie peryferyjne. Choć soczewki kontaktowe to rozwiązanie świetnie sprawdzające się zwłaszcza w przypadku sportów uprawianych na świeżym powietrzu (większość z dostępnych na rynku soczewek posiada filtr UV chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem), warto pamiętać, że w przypadku sportów wodnych nie są one najkorzystniejszym wyborem, jako że ekspozycja soczewek na wodę może zwiększać ryzyko infekcji oczu. W przypadku sportów wodnych i wysokourazowych warto zatem proponować klientom zakup okularów sportowych, które pozwolą w większym stopniu chronić narząd wzroku.

Akcesoria

Sprzedaż specjalistycznych akcesoriów to jedna z lepszych metod na okazanie klientom salonu optycznego, iż ich potrzeby są analizowane i realizowane. W przypadku sportowców warto do oferty salonu włączyć takie produkty jak specjalne etui na okulary sportowe, specjalny płyn w sprayu zapobiegający parowaniu okularów pływackich (posiadający funkcję anti-fog) czy wygodne przeciwmgielne chusteczki czyszczące, usuwające nagromadzony na szkłach sportowych osad oraz zapobiegające ich parowaniu. Warto zadbać także o szeroką gamę kolorystyczną opraw sportowych (zwłaszcza w kontekście najmłodszych klientów) oraz gumek i pasków do okularów (w tym zastępczych).

Z danych amerykańskiej organizacji National Society to Prevent Blindness (Narodowe Stowarzyszenie przeciwko Ślepocie) wynika, że rocznie ponad 40 000 osób doznaje urazu oka podczas uprawiania sportów. 90% tych uszkodzeń można byłoby zapobiec, gdyby aktywne fizycznie osoby używały specjalnych okularów ochronnych. Ich promocja w ramach oferowanego asortymentu salonów optycznych pozwala z jednej strony na realizację misji, jaką stawia sobie za cel każdy optometrysta, i którą jest ochrona narządu wzroku, z drugiej zaś na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności dzięki zróżnicowaniu oferty handlowej i dopasowaniu jej do wymogów i oczekiwań klientów.

 

Beata Pałac

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.