„Kontakty” do zadań specjalnych

Emitowane przez monitory komputerów, smartfony i ekrany telewizorów światło niebieskie może trwale uszkadzać siatkówkę oraz odpowiada m.in. za powstawanie zwyrodnienia plamki żółtej, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia warstw komórek receptorowych oka.

Rolą, a nawet misją optyka optyka jest ciągłe uświadamianie klientów o zagrożeniach dla narządu wzroku, jakie stanowi światło niebieskie, na którego emisję jesteśmy narażeni w coraz większym stopniu. Ponieważ obraz cyfrowy składa się z pikseli, ma on zdecydowanie mniejszy kontrast niż tekst drukowany, przez co narząd wzroku musi pracować zdecydowanie ciężej, by uzyskać odpowiednią ostrość. Oznacza to nieustanną pracę mięśni odpowiadających za dostosowywanie się soczewki oka do oglądanego obrazu.

Oczy nie lubią komputera

Do najczęstszych problemów ze wzrokiem towarzyszących pracy przy komputerze należy zaliczyć: ból i zmęczenie oczu, łzawienie, uczucie suchości i pieczenia, zaczerwienie spojówek, rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, a nawet pogłębianie się wad wzroku.
– Jedną z przyczyn wywołujących powyższe objawy, zwłaszcza ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu, czyli tzw. zespół suchego oka spowodowany wysuszeniem rogówki i spojówki, jest m.in. zmniejszona częstotliwość mrugania – tłumaczy
dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Jest to czynność odpowiedzialna za prawidłowe nawilżanie i dotlenienie oka. Prawidłowo powinniśmy mrugać około 20 razy na minutę, natomiast w trakcie pracy przy komputerze robimy to nawet 2–3 razy rzadziej.
Do pojawienia się nieprzyjemnych objawów może się też przyczynić zbyt suche powietrze, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Co więcej, używanie soczewek kontaktowych często wiąże się również z przesuszaniem oczu. Dlatego też połączenie tych dwóch czynników – noszenie „kontaktów” i pracy przed komputerem – nasila tego typu objawy.

Żeby zatem uniknąć wysuszania się powierzchni oka, dobrze jest zadbać o jego dodatkowe nawilżenie za pomocą odpowiednich kropli lub tzw. sztucznych łez, przeznaczonych specjalnie dla użytkowników soczewek.

Dobrze dobrać soczewki

Polecajmy osobom dużo pracującym przy komputerze soczewki wykonane z materiału, który długo utrzyma nawilżenie. Wielu okulistów i optometrystów zaleca soczewki z hydrożelu. Cechą charakterystyczną tego materiału jest wysoki parametr uwodnienia oraz doskonała przepuszczalność tlenu. W ten sposób rogówka jest odpowiednio dotleniona, a powierzchnia soczewki wysycha wolniej nawet w klimatyzowanym biurze i podczas wielu godzin spędzonych przez monitorem.

Jeszcze lepsze parametry wykazują soczewki silikonowo-hydrożelowe. Taka soczewka ma zdolność przepuszczania do rogówki zdecydowanie większej ilości tlenu, niż w przypadku soczewek z hydrożelu. Ponieważ silikon cechuje większa przepuszczalność tlenu
(co pozwala na większy przepływ tlenu niż wody), więc przepuszczalność tlenu nie jest już zależna od zawartości wody w soczewce, jak w przypadku soczewki hydrożelowej.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.