Jesienno-zimowe trendy okularowe

Klienci zainteresowani modą, będą zwracać coraz większą uwagę na okulary. Ten niepozorny dodatek, według niektórych stylistów, staje się już odrębną gałęzią mody. W tym sezonie wysunie się na pierwszy plan.

Właściciele i pracownicy salonów optycznych powinni bacznie śledzić pokazy mody. Nie tylko dlatego, że coraz odważniej goszczą tam okulary. Okazuje się, że trendy obowiązujące na światowych wybiegach, mają przełożenie na to, co pojawia się w ofercie producentów okularów. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Kiedy styliści przepowiedzieli modę na szarość, która ma w tym i przyszłym sezonie stać się nową czernią, na wybiegach pojawiły się szare oprawki, a obszernym swetrom i płaszczom, które królowały na tegorocznych pokazach, towarzyszyły duże, mocno zasłaniające i oczy, i znaczną część twarzy, okulary przeciwsłoneczne. Ten niepozorny i niegdyś tak wyśmiewany dodatek, zaczyna pełnić coraz większą rolę w branży mody. Niektórzy uważają nawet, że stanowi już jej odrębną gałąź.

Powrót mody sprzed lat

Już od kilkunastu lat okulary goszczą na światowych wybiegach i podobnie, jak ubrania czy inne dodatki, także i one zmieniają się wraz z nadchodzącym sezonem. Trzeba pamiętać, że zagorzali fani mody, śledzą pojawiające się trendy, by tworzyć za pomocą dodatków najmodniejsze stylizacje. Dlatego już teraz trzeba być gotowym na liczne zapytania dotyczące nowości. Tym bardziej, że jesienne trendy ogłoszono już kilka miesięcy temu. W tym sezonie będzie trzeba oswoić się dwoma nowymi słowami. Z ust klientów będą padać najczęściej słowa: „ombre” oraz „oversize”. Pierwsze oznacza soczewki barwione gradalnie, drugie: bardzo duże, kończące w połowie policzka, okulary. To jedne z wiodących jesiennych trendów. Innym, gorącym trendem, będzie powrót mody sprzed lat, tym razem na topie będą okulary stylizowane na lata 50. Najmodniejsze oprawki będą przybierać kształt kocich oczu, ale cały czas modne będą także tzw. lenonki, czyli okrągłe soczewki, ale nie, jak dotąd, w otoczeniu cienkich, metalowych oprawek, a grubych i plastikowych. – W sezonie jesienno-zimowym 2014/15 możemy spodziewać się powrotu trendów z lat 50. i 60. Najmodniejsze oprawki będą przybierać kształt kocich oczu. Prócz tego trendu królować będą grube, rzucające się w oczy oprawki noszone często jako element stylizacji tzw. zerówki – mówi Dorkas Krzemińska, dyplomowana stylistka, projektantka oraz personal shopper.

Totalne szaleństwo

Oferta największych domów mody jeszcze nigdy nie była tak śmiała. Oprawki będą przybierać kształt kwadratów, trójkątów lub owali. Będą grały pierwsze skrzypce i mocno rzucały się w oczy. Warto zainteresować nimi klientów, którzy szukają istotnego i oryginalnego dodatku, który doda ich wizerunkowi czy garderobie charakteru oraz tym, którzy lubią bawić się modą. Tych ostatnich zainteresuje również jesienno-zimowa gama kolorystyczna. Dominującymi kolorami w tym sezonie będą szarości i czernie. Ten pierwszy odcień, szczególnie w ubraniach, uznaje się za nową czerń. Klasyka zawsze się sprawdzi. Ale jesień przyniesie też nowe, szalone kolory. – Jesienno-zimową szarugę rozjaśnią żywe kolory oprawek. Zdecydowana barwa oprawek nada charakteru stonowanej kolorystycznie stylizacji, tworząc ciekawy look – przypomina stylistka Dorkas Krzemińska. Kolorowe oprawki dobierajmy klientom, którzy szukają nietuzinkowego dodatku i chcą nadać swojej urodzie wyrazistości i uwydatnić szaloną osobowość. Nie polecajmy ich jednak osobom o zimnym typie urody. Dla nich sprawdzi się klasyka: czerń lub srebro. Osobom o takim typie urody warto natomiast polecić oprawki zdobione. W tym sezonie będą bardzo modne. Królować będzie nadruk w formie koronki, ale modne będą także melanżowe wzory, cieniowane kolory, a nawet motywy zwierzęce, jak cętki. Tymi ostatnimi warto zainteresować szczególnie klientki o jasnej cerze i blond włosach. Dodadzą ich urodzie nieco drapieżności.

Kocie oko

Wśród najgorętszych trendów tego sezonu wymienia się nawiązujące do lat 50. okulary stylizowane na „kocie oko”. Ten trend jest już widoczny od kilku sezonów, w tym mocno się nasili. To efekt jego ponadczasowości. Okulary pasują do twarzy o różnym kształcie, a szczególnie warto polecić je klientom o owalnych i trójkątnych rysach. Wysmuklą twarz. Okulary nie tylko dostępne będą w różnych rozmiarach: mniej lub bardziej wysunięte w stronę skroni, będą też różnorodnie zdobione. Dzięki temu będzie można je dobrać do indywidualnych potrzeb klienta. Osoby odwiedzające salony optyczne warto również zainteresować okularami typu „boyfriend”. Spopularyzował je w latach 50. Buddy Holly, amerykański piosenkarz, pionier rockandrolla. Grube, czarne oprawki, stały się jego znakiem rozpoznawczym. Do mody wróciły 30 lat później, teraz znów będą cieszyć się rosnącym powodzeniem. Warto mieć na uwadze, że pytać o nie będą nie tylko klienci z wadami wzroku. Tzw. kujonki, to najpopularniejszy model okularów zerowych, wybierany przez klientów, chcących dodać swojemu wizerunkowi nieco więcej powagi. Warto polecić je zwłaszcza osobom z ciemnymi włosami, tym o subtelnych rysach i mocno zarysowanych kościach policzkowych.

Całoroczna ochrona

W ofertach światowych marek na jesień/zimę nie zabrakło okularów przeciwsłonecznych. Warto przypominać klientom o konieczności zapewnienia odpowiedniej ochrony oczom również jesienią i zimą. Słońce w tym okresie jest nawet groźniejsze niż latem. Śnieg bowiem działa jak lustro, odbijając aż 85 proc. szkodliwych promieni UV. Podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, także i tutaj trzeba być przygotowanym na odważne propozycje. W soczewkach dominować będą dwa trendy: jednolite, ciemne szkła lub cieniowane, tzw. ombre. Ciemnym szkłom towarzyszyć będą oprawki o bardzo nowoczesnych kształtach. Również w tym wypadku silnie zarysowuje się trend łączenia ich z grubymi, kolorowymi oprawkami. Cały czas modne będą także tzw. lenonki, jednak na nowo zinterpretowane. Okrągłe soczewki osadzone zostaną w bardzo masywne, plastikowe oprawki, dostępne w najróżniejszych kolorach. Ten modny dodatek należy polecić szczególnie osobom, które nie boją się eksperymentować i szukają mocnych dodatków. Panie warto zainteresować soczewkami barwionymi gradalnie, tzw. ombre: jaśniejsze na dole, ciemniejsze na górze. Trend ombre widoczny jest również w innych aspektach świata mody. Kobiety stosują go na paznokciach i włosach, noszą również gradalnie barwione ubrania. Cieniowane okulary pozwolą im dopełnić całej stylizacji.

Nadchodzi duże

Okulary z soczewkami zabarwianymi gradalnie w tym sezonie będą szczególnie modne w towarzystwie dużych oprawek, tzw. overizowych, kończących się nawet w połowie policzka. Będą hitem sezonu, pamiętać jednak należy, by nie polecać ich klientom o małej i wąskiej twarzy. Duże, oversizowe okulary optycznie ją zmniejszą. Nie sprawdzą się też o osób z okrągłymi buziami, ale warto je polecić klientom o wydłużonych rysach twarzy. Owalne, duże oprawki, zrównoważą zbyt wąską twarz. Bardzo modne będą także grube oprawki. Nie powinno to dziwić. Okulary w tym sezonie wychodzą na pierwszy plan. Będzie to najmodniejszy dodatek, który ma rzucać się w oczy. Dlatego najwięksi kreatorzy postawili na duże i grube oprawki, o ciekawych kształtach i graficznych zdobieniach. Do ich użycia wybrali dwa materiały: plastik i metal. Będą cieszyć się powodzeniem szczególnie wśród klientów, którzy cenią sobie klasykę i umiar w ubiorze. Okulary pozwolą im przełamać monotonny strój i dodadzą nieco szaleństwa. Klientom o bardzo silnej osobowości, szukającym okularów, które zrobią wrażenie, można polecić okulary o szalonych kształtach, np. w formie serc czy trójkątów lub zdobione miękkimi i ciekawymi tkaninami.

Justyna Sobolak

 

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.