Jakość szkieł ma znaczenie

Wybór odpowiednich okularów to nie lada wyzwanie dla klientów. Zwracają oni ogromną uwagę z jednej strony na komfort użytkowania, z drugiej na design. Zapominają jednak o najważniejszym – o szkłach. 

Warto uświadomić klientów, że to one odgrywają najważniejszą rolę w okularach.

Przez wzgląd na wzrastające znaczenie okularów jako modnego dodatku, na dalszy plan spadła ich najważniejsza funkcja – poprawa zdrowia oczu. Klienci najwięcej uwagi, wybierając okulary, zwracają na ich wygląd. Muszą czuć się modnie, ale i komfortowo. Dlatego to oprawki mają dla nich największe znaczenie. Pracownicy salonów optycznych powinni przypominać jednak o najważniejszym – jakości szkieł. To one mają do spełnienia najważniejszą rolę – muszą zapewniać komfort widzenia i poprawić zdrowie oczu. Ich wybór nie może być przypadkowy.

Jakość widzenia

Producenci szkieł wychodzą naprzeciw oczekiwaniom różnych grup klientów. Przygotowują propozycje dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem, za kierownicą czy uprawiających sport. Warto zapytać klientów, w jakich warunkach będą nosić okulary i pod tym kątem wybrać dla nich szkła. Dlaczego jest to tak ważne? Im lepiej dobrane szkła, tym lepsza jakość widzenia.

Dla skomputeryzowanych

Na rynku pojawia się wiele rozwiązań, mających wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób, które większość czasu (służbowo czy prywatnie) spędzają przed urządzeniami cyfrowymi. Jednym z nich są szkła ze zoptymalizowaną konstrukcją wspierającą widzenie z bliska, które uwzględniają typowe ruchy oczu oraz bliższą odległość niż czytanie gazet charakterystyczną dla takich urządzeń. Tak zaprojektowane soczewki odciążają mięsień rzęskowy, a tym samym umożliwiają użytkownikowi łatwe przenoszenie wzroku między bliżą a dalą. Może to pomóc zapobiec zmęczeniu oczu. Ale nie tylko. Użytkowanie urządzeń cyfrowych może być nie tylko męczące dla oczu, powodując niewyraźne widzenie, zmęczenie czy suchość oczu, ale także bóle głowy czy sztywność karku. Wszystko dlatego, że częste korzystanie z urządzeń cyfrowych wymusza ciągłe przenoszenie wzroku z dali na urządzenia cyfrowe. Jest to bardzo wymagające dla mięśnia rzęskowego oka. Odpowiednie pod względem jakości szkła pozwalają pozbyć się nie tylko zmęczenia oczu, ale i bóli kręgosłupa w odcinku szyjnym czy bólu głowy.

Bezpieczeństwo

Dobrej jakości szkła zapewniają też większe bezpieczeństwo. Mowa nie tylko o ich trwałej konstrukcji, odpornej na zniszczenia, ale przede wszystkim o powłokach, które producenci przygotowali na przykład dla kierowców. Nowoczesne soczewki pozwalają lepiej widzieć w trudnych warunkach, nocą lub o zmroku, chronią przed oślepieniem i rażącym światłem. Przede wszystkim jednak, dzięki powłokom antyrefleksyjnym, znacznie redukują takie rozpraszające czynniki jak światło słoneczne, światła samochodów oraz refleksy na okularach lub przedniej szybie, zapewniając lepsze, wyraźniejsze widzenie zarówno w dzień, jak i w nocy, i zapobiegając męczeniu się oczu. Tym samym wpływają na bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg.
Jakość szkieł ma także ogromne znaczenie w przypadku okularów przeciwsłonecznych, z których korzystają nie tylko klienci szukający ochrony przed słońcem, ale i sportowcy. Okulary przeciwsłoneczne muszą być wyposażone w fiiltry, chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Osoby uprawiające sport docenią jednak ich inne funkcje, jak: redukcja refleksów, lekkość przy jednocześnie dużej trwałości, odporność na wodę czy pył. Dobrej jakości soczewki wyposażone są także w filtry polaryzacyjne blokujące odbite światło np. światło odbijające się od powierzchni wody lub mokrej po deszczu jezdni.

Łatwość czyszczenia

Wysokiej jakości soczewki powinny gwarantować długą żywotność, dzięki rozwiązaniom zapobiegającym powstawaniu zarysowań. Nie powinny łatwo przyciągać kurzu, pyłu ani brudu, natomiast powinny być łatwe w czyszczeniu. Niektórzy producenci wyposażają szkła w specjalne powłoki hydrofobowe i oleofobowe. Dzięki nim można czyścić soczewki za pomocą dostępnych produktów lub po prostu pod bieżącą, letnią wodą. Wystarczy strząsnąć niewielką ilość pozostałych kropli wody, a resztę przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Niektóre rodzaje soczewek oferują dodatkową ochronę przed cząstkami pyłu lub małymi insektami. Ponadto najbardziej zaawansowane technologicznie powłoki na soczewkach, nie tylko odpychają wodę i kurz, lecz także zapewniają skuteczną ochronę przed zarysowaniami oraz innymi szkodliwymi wpływami środowiska. To nie tylko lepszy komfort, ale i bezpieczeństwo. Warto zwrócić na to uwagę klientom.

 

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.