Jakość przede wszystkim

Odporne na kurz i zarysowanie, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV i umiejętnie selekcjonujące to, co dla oka niebezpieczne, a do tego wygodne do stosowania podczas korzystania z urządzeń cyfrowych. Jakość szkieł ma coraz większe znaczenie dla klientów. Wiedzą o tym doskonale ich producenci.

Dla klientów okulary są akcesorium codziennego użytku. Chodzą w nich do pracy, użytkują w domu i w czasie wolnym. Oczekują, by wyróżniały się z jednej strony komfortem, z drugiej jakością. Trzeba bowiem pamiętać, że jedna para okularów bywa przez klientów noszona, w zależności od postępowania wady wzroku czy jej zminimalizowania, nawet kilka lat. Jakość ma więc dla nich pierwszorzędne znaczenie. Tym bardziej że obecne tempo życia sprawia, że łatwo uszkodzić okulary, łatwo też o ich zarysowania. Wiedzą o tym doskonale producenci szkieł, udoskonalając technologie w nich stosowane. Na rynku dostępne są szkła wyjątkowo odporne na zarysowania oraz przyleganie elektrostatycznych cząsteczek kurzu. Zapewniają nie tylko trwałość, ale i wygodę. Pozostają czyste dłużej i są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu.

 

 

Im lżejsze, tym lepiej

Dla klientów, kupujących soczewki o dużych mocach, znaczenia nabiera też waga szkieł. Im lżejsze szkła, tym wygodniejsze. Niestety, przy dużych mocach osiągnięcie niewielkiej wagi jest trudne. Ale nie niemożliwe. Producenci starają się łączyć wysokiej jakości materiały z zaawansowanymi technologiami, które umożliwiają wyprodukowanie bardzo cienkich i lekkich soczewek, warto więc, dobierając producentów, mieć ten aspekt na uwadze.
Znaczenie dla klientów ma też wygląd. Soczewki dodatnie mogą mocno powiększać oczy pacjentów (dalekowidzów). Nazywa się to syndromem wyłupiastych oczu, które sprawiają wrażenie, jakby wystawały na zewnątrz. Odwrotnie, soczewki ujemne – zmniejszają oczy pacjentów krótkowzrocznych i sprawiają, że kontury ich twarzy wydają się mniejsze w okularach. Oba te efekty są niepożądane. Warto więc polecać klientom szkła wyposażone w technologie, które zmniejszają lub całkowicie likwidują te efekty. Na rynku są już modele tego typu.

 

 

Dla nowej grupy klientów

Producenci szkieł nie ustają w staraniach, by uczynić swoje produkty jak najbardziej komfortowymi. Starania koncentrują się obecnie wokół trzech zagadnień: opracowywania szkieł, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom nowej grupy klientów, dopracowywania technologii przyciemniania szkieł oraz wdrażania ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV w każdym rodzaju szkieł.
Pierwsze działania koncentrują się na grupie coraz młodszych klientów, a więc takich, którzy często korzystają z nowoczesnych sprzętów. Urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety, stały się nieodłącznymi towarzyszami codziennego życia. Niestety, wymagają one ciągłego przenoszenia wzroku z dali do bliży. Powodują zmęczenie, podrażnienie oczu, a w efekcie prowadzą do krótkowzroczności. Producenci szkieł starają się stosować takie technologie, które mają sprawić, że codzienne korzystanie z nowych urządzeń przez osoby noszące okulary będzie wygodniejsze. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom takie szkła zapewniają komfortowe widzenie w bliży w połączeniu z wyjątkową ostrością widzenia w dali, redukują symptomy zmęczonego oka, zapewniając lepsze, bardziej komfortowe widzenie. Jeden z producentów wypuścił szkła z unikalną technologią filtrowania światła, która selekcjonuje uciążliwe i szkodliwe światło niebieskofioletowe emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych, jednocześnie przepuszczając niezbędne do prawidłowego funkcjonowania światło widzialne. Uzyskuje się dzięki temu lepszy kontrast widzenia, redukuje odblaski, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się oczu. Na rynku są też szkła, które wspierają wysiłek akomodacyjny oka podczas używania smartfonów i wprowadzają dodatkową moc w dolnej części soczewki lub poniżej obszaru do bliży.

Na słońce

Producenci starają się także, by ich okulary mogły służyć o każdej pogodzie. Dlatego coraz większy nacisk kładą na technologie, które powodują przyciemnianie się szkieł w słoneczną pogodę. Dopracowują przede wszystkim szybkość akomodacji – bo ta ma największe znaczenie. Soczewki szybciej przyciemniają się pod wpływem promieni UV i szybciej wracają do pełnej przejrzystości w pomieszczeniach. Niektórzy producenci gwarantują określoną ilość sekund akomodacji. Inni gwarantują umiarkowaną aktywację również za szybą samochodu.
Wszystkie okulary samoprzyciemniające się gwarantują 100 proc. ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ale ochrona UV pojawia się w szkłach nie tylko przyciemniających się, ale i w każdym innym rodzaju soczewki. Wszystko dlatego, by jak najlepiej chronić oczy. Pojawiają się technologie, które filtrują szkodliwe promieniowanie UV i niebiesko-fioletowe, dzięki czemu zmniejszają nawet o 25 proc. ryzyko zniszczenia komórek siatkówki oka, przy tym zapewniają maksymalną przepuszczalność dla światła widzialnego, w tym niebiesko-turkusowego, które korzystnie wpływa na wzrok i ogólne samopoczucie.

 

Producenci nie ustają w staraniach, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby klientów. Warto śledzić nowości, by umieć doradzić klientom najbardziej satysfakcjonujące rozwiązania.

 

Tekst: Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.