O własnym automacie warto pomyśleć wtedy, gdy posiadamy odpowiednie doświadczenie lub zatrudniamy optyka, który je posiada, liczba zleceń jest stabilna i są perspektywy na jej zwiększenie, a także gdy chcemy mieć pełną kontrolę nad jakością i szybkością realizacji zleceń.
Na rynku znajdziemy wielu producentów automatów szlifierskich. Każdy z nich ma swój styl projektowania urządzeń, kładzie nacisk na nieco inne cechy, ma inne podejście do ergonomii, wydajności oraz polityki cenowej. Także sieci dystrybucji i serwisy poszczególnych producentów różnią się znacząco i ten czynnik również należy wziąć pod uwagę, wybierając automat szlifierski do salonu optycznego.
Zakup automatu najlepiej rozpocząć od odpowiedzi na kilka pytań dotyczących własnej działalności: jakie mamy potrzeby, jakie potrzeby będziemy mieli za rok i za kilka lat, jakim budżetem dysponujemy oraz jakie metody finansowania bierzemy pod uwagę. Jeśli decyzja ma być trafna, to musi się opierać na rzetelnych przesłankach i realistycznych planach, m.in. dlatego, że kupując bardzo wydajny, precyzyjny i drogi automat, wybieramy jednocześnie wyższe koszty eksploatacji materiałów, narzędzi, przeglądów etc.
Jeśli zapewnimy sobie liczbę zleceń zbliżoną do optymalnej dla danego automatu, to wygenerujemy przychód, z którego najpewniej pokryjemy wszystkie wydatki, a wypracowana nadwyżka stanowić będzie dodatkowy zysk. Jeśli jednak będziemy w stanie wykorzystywać zakupione urządzenie tylko w 30%, to koszty eksploatacji mogą postawić pod znakiem zapytania sens takiej inwestycji.
Podstawowym zadaniem automatu szlifierskiego jest obrobienie „surowej” soczewki okularowej w taki sposób, aby umożliwić jej montaż w oprawie. To pozornie proste zadanie w rzeczywistości jest dość skomplikowane i składa się z kilku etapów: od zablokowania nieobrobionej soczewki, pomiaru jej siły, przez oszlifowanie krawędzi, po fasetowanie, polerowanie, wiercenie i frezowanie. Każdy etap ma swoją specyfikę i można go wykonać na kilka sposobów.
Piotr Kołaczek
Cały artykuł na https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/80/82/