Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Zespół suchego oka jest powszechną chorobą, która wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie milionów ludzi na całym świecie.

Do jego głównych przyczyn należą dysfunkcja gruczołu tarczkowego (Meiboma) oraz niedostateczne wytwarzanie łez przez gruczoły łzowe. Nieleczony, w dłuższym okresie może powodować silny ból i doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenia i owrzodzenia rogówki. Warto zatem poznać jego wszystkie symptomy i dowiedzieć się, jak w porę ochronić przed nim nasze oczy.

Statystyki dotyczące zespołu suchego oka są alarmujące. Szacuje się, że cierpi na niego już ok. 20% dorosłych Polaków. Choroba ta jest związana z wysuszeniem wierzchniej warstwy rogówki i spojówki w wyniku niedostatecznego wydzielania łez. Film łzowy stanowi naturalną barierę ochronną zabezpieczającą przed przedostawaniem się do wnętrza gałki ocznej zanieczyszczeń i drobnoustrojów. To dzięki jego stabilności widzimy otaczający nas świat. Zmiany patologiczne na jego powierzchni mogą zaburzyć dobrostan naszych oczu, a nieleczone schorzenie może doprowadzić do poważnych powikłań.

OBJAWY ZESPOŁU SUCHEGO OKA

Do jednych z najczęstszych objawów zespołu suchego oka należą: uczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami, pieczenie oczu, przekrwienie spojówek, trudności przy ruchach powiek oraz nadwrażliwość na światło. Z pozoru nieznaczne dolegliwości z czasem przybierają na sile. Zazwyczaj objawy suchego oka nasilają się pod wieczór, ale mogą również występować rano, bezpośrednio po przebudzeniu. U pacjentów z bardziej zaawansowanym, przewlekłym schorzeniem mogą występować: zaburzenia ostrości widzenia, ból oczu i światłowstręt. Niestety dolegliwości te są bardzo często bagatelizowane i uznawane jako przejściowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choroba ta w ciężkich, nieleczonych przypadkach, może doprowadzić do uszkodzenia rogówki, powstania przymgleń, ubytków i owrzodzeń, dlatego tak ważna jest nasza czujność i dbałość o regularne konsultacje okulistyczne. Jednym z bardziej niezawodnych sprzętów diagnostycznych jest analizator powierzchni oka LacryDiag, dostępny w wielu placówkach medycznych w całej Polsce. Za jego pomocą lekarz jest w stanie dokonać analizy filmu łzowego oraz precyzyjnie ocenić, w czym dokładnie tkwi przyczyna problemu.

DIAGNOSTYKA

Jeśli dolegliwości, jakie odczuwa pacjent, nasuną podejrzenie o występowaniu zespołu suchego oka, specjalista za pomocą urządzenia LacryDiag jest w stanie właściwie rozpoznać etap schorzenia i jego przyczynę. Za pomocą odpowiednich testów możliwy jest m.in. pomiar ilości łez powstających na powierzchni oka, ocena odruchowego łzawienia, badanie różnych warstw filmu łzowego, ocena jego stabilności i składu. Ważnym aspektem jest właściwa diagnostyka schorzeń towarzyszących zespołowi suchego oka, takich jak dysfunkcja gruczołów Meiboma czy zapalenie brzegów powiek. Kluczowe jest pełne badanie okulistyczne i ocena powierzchni oka w biomikroskopie, także z wykorzystaniem dodatkowych barwników diagnostycznych. Badanie jest bezpieczne dla pacjenta, a także całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga szczególnych przygotowań ani zakrapiania oczu kroplami znieczulającymi czy poszerzającymi źrenicę. Podczas pomiaru pacjent spogląda w jasno oświetlony stożek aparatu, znajdujący się przed okiem. Tak kompleksowo przeprowadzone badanie ułatwia dobór i wdrożenie odpowiedniego dla pacjentów leczenia.


Fot. LacryDiag


JAK ZAPOBIEGAĆ SCHORZENIU

Oczy również potrzebują odpoczynku, dlatego warto zadbać o nie w trakcie wykonywania codziennych czynności. Ważna jest ergonomia stanowiska pracy i właściwe ustawienie monitora. Powinien on znajdować się nieco poniżej linii wzroku. Istotne jest również mruganie – pomocne może być kilkunastokrotne, pełne mruganie

z dociskaniem brzegów powiek. Warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywamy, a także wspomagać się odpowiednimi kroplami nawilżającymi. Istotna jest także higiena i dokładne codzienne oczyszczanie powiek. U osób noszących soczewki kontaktowe kluczowe jest ich stosowanie zgodnie

z zaleceniami specjalisty, właściwe czyszczenie i dezynfekcja, niedopuszczanie do spania w soczewkach, odpowiednio częsta wymiana i noszenie nie dłużej niż zalecona liczba godzin w ciągu dnia. Jak w wielu aspektach, także i w przypadku zespołu suchego oka istotna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Udowodniono wpływ ilości kwasów omega-3 w spożywanych produktach na występowanie zespołu suchego oka, więc w ramach profilaktyki warto naturalnie uzupełnić swoją dietę o produkty zawierające ten składnik. Jadąc na wakacje w ciepłe kraje, nie zapomnijmy o stosowaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem.

W ostatnich latach pojawiła się nowa nadzieja dla chorych cierpiących na to schorzenie, którą jest technologia generująca silny impuls światła (IPL). Intensywne Światło Impulsowe, zastosowane m.in. w urządzeniu LacryStim, pomaga stymulować i reaktywować gruczoł tarczkowy w celu leczenia ZSO. Została ona uznana za jedną z serii innowacyjnych technologii przedstawionych w raporcie DEWS II.

 


 

Fot. LacryDiag na dedykowanym stole


Szczegóły:

www.quantel-medical.pl

info@quantel-medical.pl

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.