Jak pomóc klientowi w doborze odpowiednich oprawek

Choć z punktu widzenia optometrysty najważniejszy w kontekście obsługi klienta jest dobór odpowiednich szkieł, dla samych klientów kluczowym aspektem wizyty w salonie optycznym jest wybór opraw okularowych, w których będą czuć się atrakcyjnie i komfortowo. Jak skutecznie pomagać klientom w ich doborze?

W wielu salonach optycznych klienci mają możliwość samodzielnego przymierzania opraw okularowych, ale często pozostawiani są samym sobie. Tymczasem wielu z nich nie jest świadomych, że dobór odpowiednich opraw ma wpływ nie tylko na wygląd, ale i na codzienny komfort noszenia okularów. Źle dobrane oprawy (np. opierające się na policzkach, za duże, za małe) nie będą spełniać podstawowej funkcji okularów, tj. poprawy jakości widzenia. W tym kontekście rola optyka w doborze okularów jest bardzo ważna, choć niełatwa. Musi on umieć znaleźć złoty środek między tym, jak doradzić klientowi w zakresie estetycznej funkcji opraw, a jednocześnie uwzględnić kwestie techniczne i praktyczne. – Ważne, aby optyk potrafił zaimponować klientowi doświadczeniem w profesjonalnym doborze opraw, doradził, jakie oprawy będą pasować do kształtu twarzy – zwraca uwagę Katarzyna Gwizdała, stylistka i autorka bloga innooka.pl.

Kluczowe czynniki

Doradzając klientowi, pracownik obsługi klienta w salonie optycznym powinien brać pod uwagę zarówno aspekt estetyczny, jak i funkcjonalny opraw okularowych. – Wybór oprawek to dla wielu osób poważny dylemat, ponieważ okulary to element, który towarzyszy nam na co dzień i powinien pasować do całościowego stylu danej osoby. Najtrudniej jest przy wyborze pierwszych oprawek, kiedy klient nie jest zdecydowany na konkretny model czy kształt oprawek, a dodatkowo obawia się, że w okularach nie będzie wyglądać tak atrakcyjnie jak bez nich – zauważa Katarzyna Gwizdała. Dlatego optyk, próbując pomóc klientowi w doborze opraw, powinien dysponować wiedzą z zakresu zasad doboru opraw do kształtu twarzy (patrz ramka). Równie istotne są funkcje techniczne, które spełniać mają docelowo okulary. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć rodzaj pracy wykonywanej przez klienta (biurowa przy komputerze czy praca w terenie), poziom jego aktywności oraz dzienny czas korzystania z okularów (cały dzień, tylko do czytania, do pracy przy komputerze, celem prowadzenia auta itd.).

Pomoc w wyborze

Choć większość klientów do salonu przychodzi ze sprecyzowanymi preferencjami w zakresie opraw okularowych, wielość kształtów, funkcji oraz materiałów, z jakich oprawy okularowe są wykonywane, może niektórych z nich przytłaczać. Dlatego warto obserwować reakcje klientów i w razie zauważalnego zagubienia pospieszyć z pomocą. – Dobrym pomysłem na początek jest pokazanie klientowi dostępnych rodzajów oprawek. Gdy klient wskaże swoje preferencje, warto zweryfikować, czy nie cierpi na alergię na materiały, z których oprawy mogą być wykonane.

Uwaga i profesjonalizm okazane klientowi w kontekście doboru opraw znacząco zwiększają poziom satysfakcji konsumentów z usług salonu optycznego oraz wpływają na większą ilość pozytywnych rekomendacji wśród kolejnych osób z otoczenia klienta.

 


Jak dobrać styl opraw okularowych do kształtu twarzy?

Twarz okrągła – oprawy optycznie wyszczuplające i wydłużające twarz, np. kwadratowe lub prostokątne o grubych, wyraźnych oprawkach.

Twarz owalna – oprawy mogą mieć dowolny kształt, warto pamiętać, by były proporcjonalnie dobrane do wielkości twarzy.

Twarz kwadratowa – oprawy łagodzące, wysmuklające ostre rysy twarzy, warto rozważyć kształty typu pilotki czy lenonki, okrągłe bądź owalne).

Twarz trójkątna – oprawy optycznie zmniejszające szerokość górnej części twarzy, polecane są okulary o kształtach zaokrąglonych i delikatnych, np. patentki (bezramkowe) lub półpatentki.

Twarz prostokątna – oprawy, które optycznie skrócą twarz, korzystnie wyglądać będą te o kształcie owalnym, kocim lub szerokie oprawy prostokątne.


 

Beata Pałac

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.