Firma HOYA Vision Care ogłosiła wyniki 8-letniego badania klinicznego, którego celem była ocena długoterminowego efektu kontroli krótkowzroczności oraz doświadczeń użytkowników noszących soczewki okularowe z technologią Defocus Incorporated Multiple Segments (D.I.M.S.)1. Jest to najdłużej trwające badanie kliniczne dotyczące soczewek okularowych
MiYOSMART. Informacja ta została ogłoszona na prestiżowym spotkaniu IMC w Sanya w Chinach we wrześniu 2024 roku.
Znacząca część uczestników 2-letniego randomizowanego badania klinicznego kontynuowała noszenie okularów z soczewkami D.I.M.S. przez 8 lat. Ogółem 60% uczestników, którzy nosili okulary z soczewkami z D.I.M.S. przez 6 lat, kontynuowało ich użytkowanie aż do wizyt kontrolnych po 8 latach. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z korzyści płynących z soczewek okularowych D.I.M.S. Zwiększyło to również świadomość tych osób w zakresie postępowania z krótkowzrocznością.
– W obliczu rosnącej liczby przypadków krótkowzroczności ważne jest, aby specjaliści ochrony wzroku wybierali metody spowalniające postęp wady u dzieci w oparciu o najlepsze dostępne dowody. Wcześniejsze badania wykazały, że soczewki okularowe D.I.M.S. wydają się bezpieczną i skuteczną metodą postępowania z krótkowzrocznością w badanej populacji. Z niecierpliwością czekamy na ocenę długoterminowego wpływu stosowania metod kontroli krótkowzroczności w tej populacji pediatrycznej – powiedziała prof. Carly Lam, główny naukowiec w tym badaniu.
Tak zwane rozogniskowanie obwodowe jest obecnie powszechnie akceptowaną teorią wyjaśniającą indukowaną progresję krótkowzroczności spowodowaną klasycznymi soczewkami okularowymi jednoogniskowymi. Technologia wielosegmentowego rozogniskowania (D.I.M.S.) stanowi podstawę spowalniania progresji krótkowzroczności w soczewkach okularowych MiYOSMART. Dzięki tej wyjątkowej, nieinwazyjnej technologii soczewka koryguje wadę wzroku na całej swojej powierzchni, a obszar terapeutyczny w kształcie plastra miodu spowalnia postęp krótkowzroczności. Naprzemienne ogniskowanie i rozogniskowanie zapewnia wyraźne widzenie i jednocześnie pozwala kontrolować postęp krótkowzroczności2.
– Krótkowzroczność u dzieci jest powszechnym problemem i jesteśmy zobowiązani do kontynuowania walki z tym problemem dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak soczewki okularowe MiYOSMART. Z niecierpliwością czekamy na publikację tego ważnego badania, ponieważ kontynuujemy prace nad spowolnieniem postępu krótkowzroczności u dzieci oraz zachowaniem ich dobrego widzenia i zdrowia oczu w przyszłości – powiedziała dr Natalia Vlasak, Global Head of Medical and Scientific Affairs at HOYA Vision Care.
Krótkowzroczność postępuje szybciej u dzieci poniżej 12. roku życia3. Niekontrolowany postęp krótkowzroczności może prowadzić do poważnych powikłań w przyszłości, takich jak: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki lub krótkowzroczne zwyrodnienie plamki4.
Na całym świecie sprzedano już ponad osiem milionów soczewek okularowych MiYOSMART w ponad 35 krajach5 – od momentu wprowadzenia tego produktu na rynek w 2018 roku. HOYA Vision Care nadal będzie dostarczać nowych dowodów na temat bezpieczeństwa i skuteczności MiYOSMART oraz dzielić się wiedzą na temat postępowania w krótkowzroczności, aby pomóc w kontrolowaniu rosnącego problemu krótkowzroczności na całym świecie.
Zastrzeżenie dotyczące produktu
Soczewki okularowe MiYOSMART nie zostały zatwierdzone do postępowania w krótkowzroczności we wszystkich krajach (w tym w USA) i nie są obecnie dostępne w sprzedaży we wszystkich krajach (w tym w USA).
1 Lam, CSY et al., Osiem lat noszenia soczewek okularowych z funkcją Defocus Incorporating Multiple Segments (DIMS): wyniki w zakresie doświadczeń użytkownika i kontroli krótkowzroczności. Plakat numer B32. Zaprezentowano 27 września, IMC 2024.
2 Lam CSY i wsp., Soczewki okularowe Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spowalniają postęp krótkowzroczności: 2-letnie randomizowane badanie kliniczne, Brit Jour firmy Ophthalmol. Opublikowano najpierw online: 29 maja 2019 r. DOI: 10.1136/ bjophthalmol-2018-313739.
3 Tricard D i wsp., Progresja krótkowzroczności u dzieci i młodzieży: ogólnokrajowe badanie podłużne, Br J Ophthalmol. 2022; 106(8):1104-9.
4 Haarman AEG i wsp., Powikłania krótkowzroczności: przegląd i metaanaliza. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2020; 61(4):49.
5 Na podstawie liczby sprzedanych soczewek okularowych MiYOSMART – zgodnie z danymi sprzedaży HOYA dostępnymi w lipcu 2024 r