Geometria nadaje ton

Moda na okulary zmienia się jak w kalejdoskopie i jest niezwykle różnorodna: oprawki duże lub małe, bezramkowe czy też z efektowną ramą, okrągłe, owalne bądź kwadratowe. Osoby noszące okulary mają ogromny wybór, aby zawsze być trendy i znaleźć idealne oprawy dla siebie, pasujące do osobistego stylu, ale także kształtu twarzy.

Okulary mogą również przyciągać wzrok, zwłaszcza gdy są kolorowe i w wyszukanych kształtach. A od kilku sezonów moda okularowa oferuje miks kolorów i kształtów, zarówno w oprawach korekcyjnych, jak i okularach przeciwsłonecznych, które dla ochrony wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV nosimy przez cały rok, i nie tylko w słoneczne dni.

Jak z Matrixa

Superefektowne i ukochane przez fashionistki: mikrookulary w futurystycznych kształtach. Okulary mini-matrix są nie tylko superstylowe, ale błyskawicznie nadadzą charakteru każdej prostej stylizacji. A jeśli wybierzemy modele z kolorowymi soczewkami, efekt wow gwarantowany. Wąskie okulary nosił Neo w pierwszej części Matrixa w 1999 roku. Szczególnie efektownie wyglądają takie mikrookulary ułożone możliwie nisko na czubku nosa. Te futurystyczne formy pasują szczególnie osobom o małych i okrągłych twarzach, ponieważ kanciasta forma zapewnia ładny kontrast.

Na okrągło

Okrągłe oprawki panto w stylu retro to obecnie jeden z najważniejszych trendów w modzie okularowej. Modele nostalgicznie przywodzą na myśl modny styl lat 70. ze zwiewnymi bluzkami, rozkloszowanymi spodniami lub rozkloszowanymi długimi sukienkami. Okrągłe ramki są bardzo filigranowe i jeszcze cieńsze niż w zeszłym roku.
Paradoksalnie okrągłe oprawy nie pasują do każdego kształtu twarzy. Świetnie wyglądają na kwadratowej twarzy, ponieważ nadają ostrym rysom więcej miękkości i sprawiają, że twarz wygląda bardziej subtelnie. Sprawdzą się nawet na owalnej twarzy, ale w przypadku okrągłej ten fason nie jest dobrym wyborem, bowiem okrągłe okulary jeszcze bardziej podkreślają jej okrągłość i sprawiają, że wygląda płasko, jak bez konturów. Dla osób o okrągłych twarzach lepsze będą okulary kwadratowe czy prostokątne.

Kocie oczy

Nieśmiertelne kocie oko trzyma się mocno! Tak zwane okulary typu cateye, popularne już w latach 50. XX wieku, od kilku sezonów powracają. Typowy dla tego trendu w okularach zwężający się kształt, przypominający kocie oczy, w każdym sezonie jest odświeżany i reinterpretowany, dzięki czemu nigdy nie jest nudny i powinien się znajdować na liście must have w każdym salonie optycznym. Ten kształt okularów jest idealny dla kobiet o wydatnym podbródku, ponieważ zwężająca się rama optycznie harmonizuje z mocną żuchwą. W rezultacie rysy twarzy wyglądają bardziej łagodnie.

Frameless eyewear, czyli bezramkowe

Jeden z najważniejszych obecnie trendów to okulary bezramkowe. Zgodnie z zasadą: im mniej, tym lepiej, w tym sezonie koncentrujemy się na minimalizmie i wyraźnych liniach. Ale wcale nie są one nudne. Projektanci znaleźli sposób, by ożywić modele bezramkowe: okulary z przyciemnionymi krawędziami lub fasetowanym nacięciem, sześcio- lub ośmiokątne, które przyciągają wzrok samym tylko efektownym kształtem.
Dyskretne bezramkowe okulary są szczególnie odpowiednie dla wąskich twarzy, a także dla osób, które nie mogą znaleźć odpowiednich okularów z powodu kształtu brwi. Dzięki temu, że bezramkowe okulary nie mają krawędzi i łączą się bezpośrednio z twarzą, nie dochodzi do ich pęknięcia optycznego, a okulary dopasowują się do niemal każdego kształtu brwi. Fasony bezramkowe co prawda nie przyciągają wzroku tak bardzo jak okulary w ciemnych kolorach, ale mają niewątpliwy atut: minimalistyczne modele pasują do każdego stroju i okazji.

Efektowny podwójny most to jest to!

Okulary z podwójnym mostem zaznaczyły swoją obecność już w zeszłym roku, ale teraz święcą triumfy, pojawiając się w nowym sezonie z efektownie ukształtowanymi mostkami nosowymi i ekstrawaganckimi kombinacjami materiałów i kolorów. Nie sposób obok nich przejść obojętnie, polecajmy więc ich wybór klientom, bo wyjątkowo stylowo stawiają kropkę nad i dowolnej kreacji.

Okulary nie tylko dla zdrowia, ale i piękna

Obecnie noszenie okularów coraz mocniej wiążą się z atrakcyjnością. Ludzie zrozumieli, że okulary mogą poprawić ich wygląd, chcą je nosić, nawet kiedy nie mają wady. Dzięki okularom mogą nie tylko widzieć lepiej, ale też wyglądać lepiej. Dość powiedzieć, że wizerunek intelektualisty w okularach stał się seksowny. Zatem dla optyków kluczowe jest to, żeby oprócz zdrowia działać także w obszarze piękna. A jak wiadomo, w świecie piękna nie obowiązuje logika nauki, lecz mody.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.