Funduskamera. Niedocenione narzędzie w gabinetach optometrycznych

Rozwój technologii ostatnich latach wpłynął na wiele gałęzi przemysłu nauki, tym medycyny. Wykrywanie identyfikacja chorób jest teraz prostsza, ich leczenie często jest także bardziej skuteczne. każdym szpitalu są urządzenia, które ratują życie ludzkie. Nie brakuje również takich, które zwiększają jego komfort, pomagając eliminacji wad schorzeń, także wzrokowych. Jednym nich jest funduskamera, która jest niezwykle zaawansowanym technicznie urządzeniem, służącym optykom ich pacjentom.

Funduskamera jest urządzeniem idealnym diagnostyce przesiewowej wszędzie tam, gdzie badanie przeprowadza personel pomocniczy, np. pielęgniarka czy technik. Nowoczesne funduskamery są pełni zautomatyzowane proste obsłudze. Posiadają automatyczne śledzenie oka 3D, automatyczne ogniskowanie, ponadto cechuje je automatyczne szybkie wykonywanie obrazu nawet przypadku zaburzeń siatkówkowych wysokiej krótkowzroczności.

Wg dr Fingeret – profesora klinicznego College of Optometry na Uniwersytecie Stanowym Nowym Jorku, funduskamera jest cennym narzędziem diagnostycznym przesiewowym, które jest jednak niedostatecznie wykorzystywane większości praktyk optometrystycznych.

Głębia nie jest tajemnicą

Dzięki funduskamerze można zrobić bardzo dokładną fotografię dna oka wysokiej rozdzielczości, sposób nieingerujący gałkę oczną. Dzięki analizie takiej fotografii, która może być kolorowa bądź bezczerwienna, możliwe jest pozyskanie wielu informacji na temat narządu wzroku pacjenta oraz postępujących chorobach. To bardzo duże ułatwienie diagnozowaniu pacjentów, którzy często zmuszeni są pukać od drzwi do drzwi poszukiwaniu pomocy. Dzięki coraz bardziej powszechnemu zastosowaniu funduskamer gabinetach optycznych możliwe jest zaoszczędzenie czasu, czego konsekwencją może być pozbycie się niechcianych przez nikogo kolejek.

Skorzystać może każdy

Specjaliści alarmują, mówiąc pogarszającej się jakości wzroku społeczeństwie. Jest to konsekwencją pracy biurowej, wszechobecnych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, laptopy tablety, które narażają oczy na dużą ilość szkodliwego światła niebieskiego. To jeden wielu negatywnych czynników, który jest dużym ryzykiem dla osób korzystających dobrodziejstw technicznych udogodnień XXI wieku. By przeciwdziałać chorobom wzroku, warto regularnie się badać. Optycy mają tu szczególną misję do spełnienia – przypominać tym klientom nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się najlepszym porządku. Pewne negatywne zmiany nie dają sobie znać natychmiastowo, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Jedno badanie rocznie za pomocą funduskamery to wystarczająco, by wyjść niespodziewanej chorobie naprzeciw zacząć zwalczać jej skutki zawczasu. Dno oka skrywa naprawdę wiele tajemnic, jednakże spostrzegawczy lekarz jego fotografii może wywnioskować naprawdę dużo, opracowując przy tym indywidualny tok leczenia.

Ratunek dla cukrzyków

Dno oka to kopalnia wielu informacji na temat zdrowia organizmu. Ich analiza jest niezwykle przydatna także dla diabetyków, których choroba może mieć różnorakie objawy. Jedną konsekwencji może być nawet utrata wzroku lub znaczne jego pogorszenie. Duża ilość cukru może spowodować bowiem uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówce oka, czego konsekwencją mogą być zaburzenia widzenia, jak m.in. gorsza ostrość. Dobrze wykonane zdjęcie pozwala sprawdzić stan naczyń krwionośnych, które mogą cechować się znacznym obrzękiem. takim przypadku antidotum mogą być specjalne zastrzyki, które są stanie zredukować go znaczący sposób. Przepisać może je lekarz, który jednak musi mieć informacje problemie ukrwieniem. Do tego przydaje się właśnie funduskamera, która potrafi zajrzeć tam, gdzie dotąd nie było to łatwe. Przypominajmy tym swoim klientom, będą nam za to wdzięczni. Coraz częściej rozpoznanie cukrzycy typu 2 zaczyna się od badania oka. przypadku gdy osoba, która nie jest świadoma swojej cukrzycy, zobaczy krwawienie swoim oku, przejmie się tym dużo bardziej, niż gdy tym usłyszy. Posiadanie wizualnej pomocy dla pacjenta naprawdę motywuje do zadbania swoje zdrowie.

To dziecinnie proste

Mimo skomplikowanych mechanizmów, które znajdują się wewnątrz funduskamery, jej użytkowanie jest naprawdę proste. Sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku, który uruchamia magiczny proces fotografii jednego najbardziej skrytych miejsc organizmu. Funduskamera potrafi samodzielnie zlokalizować oko oraz wykonać fotografie, po uprzednim ustawieniu odpowiednich parametrów wpływających na jakość zdjęcia, takich jak ostrość czy jasność. Wszystko to czasie nie dłuższym niż 1–2 minuty. Wykonane zdjęcie od razu trafia na serwer za pomocą sieci internetowej, dzięki czemu lekarz ma do niej dostęp niemalże natychmiastowo. Nie trzeba czekać na wydruk oraz testować cierpliwości. Wszystko od razu jest dostępne na ekranie gotowe do analizy. By to uzyskać, konieczne było naciśnięcie tylko jednego przycisku. Całą pracę samodzielnie realizuje funduskamera dzięki ciężkiej pracy wielu programistów pracujących nad dopracowaniem oprogramowania pod każdym możliwym aspektem.

Polecajmy badanie

Uświadamiajmy klientów, że badanie funduskamerą szybko da odpowiedź zwrotną informacjami na temat narządu wzroku oraz ewentualnych zagrożeń, którym warto przeciwdziałać bez presji czasu. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę tego, jak ważne jest posiadanie udokumentowanie obrazu siatkówki dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku czy historii medycznej.

Zdjęcia dna oka powinny stanowić nieodzowny element rutynowego badania wzroku u każdego pacjenta, ponieważ wczesne objawy choroby oczu można wykryć w każdym wieku. Doskonałym narzędziem do tego jest funduskamera Nidek AFC 330. Dzięki temu, że jest przyjazna dla użytkownika i pacjenta, łatwo zrobić zdjęcie siatkówki nawet 2-letnim dzieciom. Jest to ważne, ponieważ niektóre problemy mogą towarzyszyć człowiekowi już od urodzenia, np. wrodzony barwnik siatkówki. Funduskamera jest także pomocna w wykrywaniu we wczesnym stadium chorób, które mogą powodować uszkodzenie oka prowadzące do upośledzenia wzroku, jak retinopatia cukrzycowa powodowana cukrzycą.
Edukacja pacjenta, wczesne rozpoznanie zmian, retinopatia cukrzycowa, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej to wystarczające powody do potraktowania funduskamery jako podstawowego narzędzia w gabinetach optometrystycznych. Jeśli kamera siatkówkowa może uratować wzrok przynajmniej jednej osoby, oznacza to, że jest to dobra inwestycja. Inwestycja w funduskamerę taką jak Nidek AFC 330 da możliwość zachowania wzroku, który jest bezcenny.

Poland Optical, Dystrybutor sprzętu marki NIDEK

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.