Forum ekspertów. Prezbiopia

O tym, czym jest starczowzroczność, jakie objawy ze strony narządu wzroku powinny skłonić do wizyty u specjalisty – okulisty-optometrysty i jaką rolę mają do spełnienia optycy, by zadbać o swoich klientów i zapewnić im dobre widzenie, mówią eksperci.

Dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej:

Prezbiopia jest bardzo często mylona z dalekowzrocznością (inaczej nazywaną nadwzrocznością). Objawy obu przypadłości mogą wydawać się podobne, jednak u ich podstaw leżą inne przyczyny. Dalekowzroczność jest zwykle spowodowana nieco krótszą długością osi gałki ocznej.

Jeśli pacjent nie jest pewny swojej wady, na pewno w jej rozpoznaniu pomoże mu okulista lub optometrysta. Warto zachęcać klientów salonów optycznych, by zgłaszali się do kompetentnego specjalisty, który przeprowadzi kompleksowe badanie i przedstawi zindywidualizowane wytyczne korekcji. Coraz popularniejsze stają się punkty badań wzroku, które traktują temat bardzo pobieżnie – po wykonaniu badania komputerowego stawiają wstępną diagnozę, na bazie której proponowane są okulary. Uświadamiajmy klientów, że 100 procent skuteczności korekcji uzyskamy tylko na drodze szczegółowej konsultacji ze specjalistą, weryfikującej potrzeby pacjenta.

Profesjonalnego optyka musi cechować indywidualne podejście do każdej osoby odwiedzającej salon. Dobrze przygotowany, czyli wykształcony, optyk potrafi zadać właściwe pytania potencjalnemu pacjentowi i współpracując z optometrystą lub lekarzem okulistą, doradzić, jakie należy podjąć kroki, aby rozwiązać dany problem.

Dr Anna Przekoracka-Krawczyk, adiunkt i optometrysta na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:

Optycy powinni uświadamiać swoich klientów, że do okulisty-optometrysty należy zgłosić się wtedy, gdy widzenie przestaje być czynnością automatyczną, czyli kiedy wykonując tę czynność, trzeba podejmować dodatkowy wysiłek – mrużyć oczy, czekać aż obraz się wyostrzy, a do tego pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak: bóle i zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie, łzawienie, uczucie suchości i pieczenia, rozmywanie się obrazu czy podwójne widzenie. Często dotyczy to osób, które codziennie przez kilka godzin korzystają z komputera czy z telefonu komórkowego.

O prawidłowym widzeniu możemy mówić, gdy jesteśmy w stanie korzystać z komputera bez zastanawiania się, czy obraz zaraz się zamaże. Gdy jesteśmy w stanie czytać książkę dłużej niż pół godziny bez bólu głowy czy oczu. Gdy jesteśmy w stanie prowadzić samochód nawet wieczorem i po 2-3 godzinach jazdy nadal widzimy pojedynczo, a obraz nie zamazuje się. Również wtedy, gdy aktywnie uprawiamy sport.

Nasze życie codzienne i zawodowe może być mocno utrudnione w przypadku wystąpienia problemów wzrokowych. Dlatego, gdy tylko pojawią się niepokojące symptomy, takie jak choćby pogorszenie ostrości widzenia, tak ważna jest wizyta w specjalistycznym salonie optycznym oraz przeprowadzenie badań wzroku.

Paweł Szczerbiński, dyplomowany optometrysta, optyk i szkoleniowiec, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej:

Okulary progresywne poleca się przy prezbiopii, ale każde szkło da się spersonalizować tak, by dodatkowo korygowało krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Personalizować progresy można zresztą na różne sposoby, także wzbogacając je o specjalne powłoki, np. z filtrami UV. Każda soczewka w okularach progresywnych dostosowywana jest do naszych indywidualnych potrzeb: aktualnego stanu wzroku, ewentualnych wad, różnic pomiędzy lewym i prawym okiem, sposobu, w jaki nosimy okulary, naszych predyspozycji, aktywności, wykonywanego zawodu. Osoba, która te szkła dobiera, musi uwzględnić wiele czynników, ale najpierw wykona pogłębione badanie wzroku pod kątem doboru okularów. Progresy wymagają adaptacji. Zazwyczaj trwa ona krótko, kilka dni, ale czasami przedłuża się do 2-3 tygodni. Do nowego sposobu widzenia, jaki zapewniają okulary progresywne, trzeba dostosować zarówno oko, jak i mózg, zatem ważne jest też nastawienie. Klient musi być przygotowany na to, że będzie widzieć trochę inaczej niż wcześniej i nie może się zrażać po jednym dniu. Zapewniam, że początkowy dyskomfort, który miewają niektórzy użytkownicy szkieł progresywnych, mija szybko i gdy oswoimy się z okularami, nie będziemy chcieli zamienić ich na żadne inne.

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.