Nie zastępują one wprawdzie opraw uniwersalnych i kaset z soczewkami próbnymi, ale ułatwiają i przyspieszają wykonanie badania ostrości widzenia.
Wielu optometrystów uważa, że najlepsze efekty osiąga się, dysponując pełnym zestawem przyrządów diagnostycznych, czyli:
- autorefraktometrem/keratometrem, dzięki któremu można bardzo szybko wykonać badanie przesiewowe i wstępnie zidentyfikować wadę wzroku,
- foropterem, który umożliwia szybkie i wygodne ustalenie potrzebnej korekcji,
- oprawami uniwersalnymi z zestawem soczewek, które pozwalają klientowi ocenić skuteczność korekcji i subiektywne odczucia nie tylko w miejscu badania, ale także podczas poruszania się po gabinecie, wyglądania przez okno, czytania itp.
Foroptery manualne
Głowica foroptera zawiera zestaw soczewek (sferycznych i torycznych) oraz filtrów i pryzmatów, które mogą być w bardzo prosty i szybki sposób wprowadzone
w oś optyczną oka. Prosta konstrukcja sprawia, że raz kupiony foropter może służyć przez wiele lat. Aby tak było, przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:
1). Jakość wykorzystanych materiałów oraz precyzja wykonania i montażu – wszystkie przełączniki powinny pracować pewnie, bez zbędnych luzów, ale też bez potrzeby używania nadmiernej siły. Po ustawieniu foroptera przed pacjentem każde przesunięcie spowodowane koniecznością pokonania zbyt dużego oporu ruchomych elementów trzeba korygować. Wydłuża to czas badania i irytuje zarówno pacjenta, jak i osobę przeprowadzającą badanie. Na jakość montażu i regulacji należy zwracać uwagę także przy odbiorze foroptera z serwisu,
np. po naprawie lub regulacji.
2).Jakość zabezpieczenia powierzchni polerowanych i pokrywanych powłoką (oksydą, lakierem) – powłoki powinny być gładkie, bez śladów otarć, odprysków czy wżerów.
3). Jakość soczewek i filtrów ważna jest także ergonomia. Dobrze zaprojektowany foropter ułatwia manipulację soczewkami i innymi elementami po obu stronach i nie wymusza przysłaniania ręką pola widzenia pacjenta.
Andrzej Domka
Cały artykuł dostępny w e-wydaniu na https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/83/96/