Dziecko w salonie optycznym

Jak wynika z badań, jedna trzecia dzieci pomiędzy szóstym a piętnastym rokiem życia ma wady wzroku, zaś wśród uczniów szkół średnich odsetek ten sięga 46%.

Rosnąca liczba problemów z narządem wzroku w tej grupie wiekowej sprawia, że szkła i oprawy dla najmłodszych stają się niezbędnym elementem asortymentu każdego dobrze prosperującego zakładu optycznego.

Powszechność występowania wad wzroku u dzieci i młodzieży okuliści tłumaczą rosnącym znaczeniem mediów elektronicznych w procesie wychowania i edukacji tej grupy wiekowej. Rewolucja cyfrowa, która dokonała się w ostatnich latach, sprawiła, że obecnie liczba godzin, które młode osoby spędzają przed monitorem komputera, tabletu i smartfona, znacząco wzrosła w porównaniu do okresu sprzed dekady, co odbija się negatywnie na narządzie wzroku. W przypadku wad wzroku u najmłodszych szczególnego znaczenia nabierają wysokie normy oferowanych produktów, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa użytkowania, wygody oraz funkcjonalności okularów. Warto ofertę salonu skierować do dzieci w różnym wieku – od niemowląt do nastolatków. W przypadku najmłodszych klientów należy także zadbać o odpowiednią atmosferę oraz podejście personelu do dzieci, jako że pierwszy kontakt z okularami najczęściej determinuje postawę małoletniego co do ich noszenia, zatem przykre doświadczenia w salonie optycznym mogą przełożyć się na niechęć  dziecka do korzystania z okularów na co dzień.

Dywersyfikacja oferty

Różnorodność asortymentu dla najmłodszych klientów zakładu optycznego to niezwykle ważny aspekt podejścia marketingowego. – Ważne, aby posiadać oprawki dla dzieci w różnym wieku, przeznaczone dla dziewczynek i chłopców. Dla mniejszych dzieci dodatkową zachętą do noszenia okularów mogą być oprawki z postaciami z bajek. Starsze dzieci często sugerują się modą i dla nich optyk powinien przygotować oprawki zgodne z aktualnymi trendami modowymi i popkulturowymi – sugeruje Magdalena Trusz, optyk, właścicielka salonu stacjonarnego i autorka bloga trendyokulary-blog.pl. Ze względu na fakt, że wiele dzieci negatywnie reaguje na konieczność noszenia okularów, oprawy dla nich muszą spełniać ich wymagania estetyczne i praktyczne, i oczywiście najmłodsi muszą je w pełni zaakceptować. Dlatego oferta salonu optycznego powinna obejmować pełen przekrój rozmiarów, zarówno dla kilkumiesięcznych niemowląt, jak i dzieci w wieku szkolnym. Oferowane kolekcje powinny być też przygotowane w co najmniej kilku modnych fasonach oraz w różnorodnej kolorystyce. Tworząc kolekcję dla najmłodszych klientów warto wziąć pod uwagę fakt, że bardzo dobrze sprzedają się oprawy nawiązujące do popularnych seriali czy filmów dla najmłodszych.

Okulary do zadań specjalnych

Wady wzroku, które wymagają noszenia okularów przez dziecko, stanowią często podstawę zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Warto uświadamiać rodziców, że istnieje możliwość wykonania specjalistycznych okularów sportowych z korekcją, które nie tylko pozwolą młodej osobie wspólnie z rówieśnikami brać udział w zajęciach szkolnych czy pozalekcyjnych, lecz także znacząco poprawić jej wyniki sportowe – badania dowodzą, że dobrze dobrana korekcja wzroku, nawet niewielka, jak 0,25 dioptrii, może pozytywnie wpłynąć na rezultaty osiągane przez dziecko.

Technika wykonania

W zakresie opraw okularowych dla dzieci najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym obecnie w branży są elastyczne oprawy plastikowe, gwarantujące komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz modny wygląd. Wykonywane są one z wyjątkowo plastycznego tworzywa, charakteryzującego się wysoką zdolnością odkształcania się pod wpływem naprężeń, bez sztywnych elementów, mogących stanowić niebezpieczeństwo dla najmłodszych. To szczególnie ważne, ponieważ dzieci charakteryzuje duża i naturalna potrzeba ruchu, która nie powinna być ograniczana przez okulary. – Młodszym dzieciom warto polecać giętkie oprawy z tworzyw z elastyczną gumką, która zastępuje zausznik. Dzięki temu okulary nie spadają, są też trwalsze. Starsze dzieci zwykle wybierają plastikowe oprawki, w kształtach zbliżonych do takich, jakie noszą dorośli, najczęściej w czarnym kolorze – mówi Magdalena Trusz. Nie każdemu dziecku odpowiada jednak taki styl, co więcej, część z nich może być uczulona na materiały, z których są wykonane. – Dlatego warto salon optyczny zaopatrzyć w oprawki dla najmłodszych wykonane z różnych materiałów (tworzywa, metalu lub tytanu), w różnych kształtach, z różnego rodzaju zausznikami czy gumkami – radzi Magdalena Trusz.

Akcesoria i dodatki

Najmłodszym klientom niezwykłą przyjemność sprawia możliwość doboru odpowiednich (najlepiej kolorowych) dodatków do okularów. – Dlatego warto oferować ładne, dziecięce futerały, smycze, chusteczki do czyszczenia i wszelkiego rodzaju inne akcesoria, na przykład obturatory – podkreśla Magdalena Trusz. Poza oprawkami do okularów korekcyjnych dobry optyk powinien mieć w ofercie również okulary przeciwsłoneczne, z filtrem UV i polaryzacją, dedykowane dzieciom i młodzieży. Warto także szczegółowo informować klientów o możliwościach uszlachetnień na soczewkach okularowych, takich jak powłoki zwiększające twardość czy antyrefleksyjne (szczególnie istotne ze względu na ilość czasu, spędzanego przez dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych).
W przypadku dzieci dużego znaczenia nabierają także usługi dodatkowe – warto proponować rodzicom np. profesjonalne czyszczenie okularów w kąpieli ultradźwiękowej i ponowne, regularnie wykonywanie dopasowania okularów, co powinno być obligatoryjne w kontekście szybkiego wzrostu dzieci i zmieniających się proporcji ich twarzy.

Świeże trendy

Obecnie dla dzieci rekomendowane są soczewki okularowe wykonane z plastiku, poliwęglanu lub trivexu – wszystkie te tworzywa te cechuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Podyktowane jest to oczywiście bezpieczeństwem najmłodszych, gdyż stłuczona soczewka szklana mogłaby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla gałki ocznej dziecka. Technologia szkieł dla dzieci nie różni się od technologii dla dorosłych. – Rozwój tego sektora to kwestia ulepszania istniejących technologii – oprawki dla dzieci obecnie są coraz bardziej trwałe, a jednocześnie coraz lżejsze. Coraz częściej wykonywane z bardzo lekkiego materiału TR-90. Producenci dopasowują się także do tego, co aktualnie interesuje dzieci, zamieszczając na zausznikach postacie z popularnych bajek, filmów czy seriali – podsumowuje Magdalena Trusz.
Dane statystyczne wskazują, że około 8% dzieci ma niewykrytą wadę wzroku, która wymaga korekcji. Nieuświadomiona i nieleczona wada wzroku może powodować u dziecka kłopoty z koncentracją, a w efekcie problemy w nauce. Warto zatem zachęcać rodziców, którzy przychodzą kupić okulary dla siebie, do skorzystania z okazji i zbadania narządu wzroku u ich dzieci, a następnie służyć im profesjonalną pomocą w doborze odpowiednich soczewek oraz opraw okularowych.

Beata Pałac

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.