Dodatki do okularów – ciekawe i praktyczne gadżety

Siłą napędową każdej branży na rynku są nowości. To one, prócz jakości oferowanych usług i produktów, przyciągają klientów.

W każdym salonie optycznym zakres proponowanych usług jest ograniczony, lecz można się wyróżnić, proponując klientom ciekawe i praktyczne gadżety okularowe, jak również śledząc i zaopatrując salon w oprawki odzwierciedlające najnowsze trendy w modzie.

Czasy, gdy okulary stanowiły synonim trudnej walki z wadą wzroku, dawno odeszły w niepamięć. Dziś okulary są, obok funkcji zdrowotnej, jednym z podstawowych akcesoriów służących podkreśleniu osobowości i stylu danej osoby. Coraz większą rolę odgrywają w związku z tym produkty, które służą przechowywaniu czy pielęgnowaniu okularów, a także wzrasta znaczenie oprawek, które stały się w ostatnich latach szczególnie wyrazistym dodatkiem do szkieł korekcyjnych.

Wyjątkowe etui

O funkcjonalności etui do okularów nie trzeba przekonywać żadnego optometrysty. Warto natomiast zwrócić klientom uwagę na istotę przechowywania okularów w odpowiednich warunkach. W innym wypadku salon jest w stanie odmówić reklamacji uszkodzonego produktu. Wybór etui to pod względem użyteczności kwestia drugorzędna, lecz dla klientów (szczególnie kobiet) kolor, faktura czy kształt futerału ma zwykle dość duże znaczenie. Warto w związku z tym zadbać o różnorodność oferty pod tym względem. Wybierać można spośród szerokiej gamy kolorystycznej twardych etui zamykanych i miękkich otwartych. Oba rodzaje można spersonalizować, czyli na zamówienie wykonać na nich dyskretny nadruk reklamujący nasz salon.

Ściereczki z nadrukiem

Świetną metodą pozwalającą związać klienta z salonem optycznym jest produkcja spersonalizowanych ściereczek do czyszczenia okularów. Warto dołączyć do zakupionych w salonie produktów tego typu praktyczny i miły gadżet. Ściereczki do okularów, które wykorzystywać można i szerzej np. do czyszczenia płyt DVD, Blu-ray, aparatów fotograficznych czy kamer, to praktyczny niezbędnik, doskonały na prezent lub promocję firmy, marki czy produktu. Widoczne logo, znak lub informacja w postaci nadruku bądź metki będą dyskretnie i skutecznie zapadać w pamięć obecnym i potencjalnym klientom, budując atrakcyjny wizerunek salonu optycznego.

Okulary zdobione biżuterią

Okulary to dla wielu klientów nie tylko kwestia dbałości o zdrowie oczu oraz wygody, ale i jedna z ikon stylu. Dobrze dobrane potrafią podkreślić wyczucie smaku danej osoby. Osoby ceniące sobie tradycję i klasykę chętnie sięgają po okulary, które sprawdziły się na nosach wielu gwiazd filmowych. Dlatego też warto śledzić najnowsze trendy w zakresie okularów przeciwsłonecznych. Klienci są bowiem w stanie wydać więcej na produkt, który znają z mediów. Przykładami mogą być zdobione biżuterią okulary najbardziej znanych na świecie marek modowych. Okulary te dostępne są w wersji ze szkłami polaryzacyjnymi i dopasowują się idealnie do każdego kształtu twarzy. Ciekawostką mogą być też, idealne zarówno na lato, jak i na zimę, okulary przeciwsłoneczne w oprawkach z drewna – modny gadżet wpisujący się w dominujący obecnie w wielu dziedzinach trend ekologiczny. W ostatnim okresie nietypowe okulary zaproponowała także jedna ze znanych firm produkyjących designerskie zegarki. Okulary te wyróżniają się tym, że nie tylko chronią oczy przed słońcem, ale również… świecą w ciemności, co z całą pewnością stanowi atrakcyjną ofertę dla młodych ludzi, spędzających czas w nocnych klubach. Na marginesie warto dodać, że kolorowe oprawki to zresztą trend, który dominuje w świecie optyki. W mijającym roku okulary przeciwsłoneczne i oprawy korekcyjne powinny być, wedle modowych kryteriów, jak najbardziej widoczne. Stąd w kolekcjach większości producentów znaleźć możemy coraz więcej dużych rozmiarowo, ekstrawaganckich i wyrazistych modeli oprawek.

Nakładki

Zarówno w sezonie letnim, jak i jesienno-zimowym, warto każdy salon optyczny wyposażyć w przeciwsłoneczne nakładki polaryzacyjne. Są one znakomitym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień noszą szkła korekcyjne, a nie chcą wyrabiać sobie dodatkowej pary specjalnych przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych. Oprawki nakładek wykonane są najczęściej z poliwęglanu i występują z metalowym klipsem, który w łatwy sposób umożliwia mocowanie nakładki na ramce okularów korekcyjnych. Nakładki spełniają funkcję szkieł przeciwsłonecznych, czyli ograniczają ilość światła docierającego do oczu, poprawiając komfort widzenia, blokują spolaryzowane światło odbite od płaszczyzn (np. śnieg, woda, piasek, jezdnia), a także w znaczący sposób ograniczają wpływ wszelkiego rodzaju uciążliwych odblasków. Naturalnie, nakładki stanowią również ochronę wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a w szczególności promieniowania ultrafioletowego (UV). Warto także dać klientom możliwość zakupu światłoszczelnych nakładek do solarium, które pozwolą chronić narząd wzroku podczas pobytu w gabinecie kosmetycznym.

Taśmy, gumki i sznurki

To osobna kategoria gadżetów, które każdy salon powinien mieć na swoim wyposażeniu. Ich rola jest różnorodna: wyróżnić można na przykład taśmy sportowe z kauczuku syntetycznego, które charakteryzują się tym, że uniemożliwiają spadanie okularów, są one przyjemne w użytkowaniu i łatwe w mocowaniu. Podobną rolę spełniają gumki do okularów – te renomowanych firm idealnie sprawdzają się do uprawiania sportów. Sznurki w barwnych kolorach oraz z dodatkiem elementów biżuteryjnych, jak również łańcuszki, spełniają przede wszystkim funkcję ozdobną, choć pomagają również nie zgubić okularów wszystkim, którzy często muszą je zdejmować.

Do celów specjalnych

Z pewnością warto także urozmaicić ofertę salonu optycznego o produkty o specjalnym przeznaczeniu. Ciekawym gadżetem są choćby specjalne okulary do makijażu. Produkt przeznaczony jest dla kobiet, które pragną mieć idealny makijaż pomimo wady wzroku. W tego typu okularach soczewka zwyczajowo zamontowana jest na ruchomym zawiasie, umożliwiającym zmianę oka. Okulary te wyposażone są też w elastyczne zauszniki, pozwalające dopasować się do kształtu głowy. Warto zachęcać do ich zakupu klientki, tym bardziej, że w wielu przypadkach okulary te mogą pełnić rolę tradycyjnych okularów do czytania. Inną propozycją, która szczególnie przypadnie do gustu osobom uprawiającym różnego rodzaju aktywności, są okulary do pływania z odpowiednią mocą soczewki. Można je konfigurować w dowolny sposób, aby jak najlepiej dobrać parametry do potrzeb klienta (zakres mocy to zwykle od -8.00 do +8,00 dioptrii). Warto dodać, że naturalnie okulary takie chronią również narząd wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Gadżety zza oceanu

Śledząc trendy praktycznych rozwiązań i gadżetów w przemyśle optycznym, warto zwrócić także uwagę na okulary przeciwsłoneczne producentów ze Stanów Zjednoczonych. Jeden z amerykańskich producentów proponuje swym klientom kolekcję o unikalnym wzornictwie i z opatentowanym systemem OverX, który został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić pełną ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz zredukować odbłyski. Zintegrowana przednia część oprawy i specyficzny kształt pozwala wyeliminować światło dochodzące do oczu od góry lub od dołu. Dodatkowe, boczne soczewki z poliwęglanu poszerzają pole widzenia. Okulary te cieszą się dużą popularnością wśród osób aktywnych, które mogą swobodnie z nich korzystać, używając jednocześnie własnych okularów. Innym sprawdzonym rozwiązaniem, bardzo popularnym za oceanem, są zauszniki wykonane ze szwajcarskiego, opatentowanego materiału TR90 – jest to rodzaj plastiku, który tworzy jednocześnie futerał na okulary. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu obrotowemu zawiasowi okulary składają się, tworząc jednocześnie futerał.

W dzisiejszych czasach wielu klientów salonów optycznych, oprócz tradycyjnych okularów, poszukuje także praktycznych, oryginalnych gadżetów, które z jednej strony ułatwiają codzienne ich użytkowanie, a z drugiej są ciekawym dodatkiem, pozwalającym się wyróżnić. Warto zatem zaopatrzyć salon w tego typu produkty i tym samym zainteresować naszą ofertą jeszcze szerszą grupę klientów.

Beata Pałac

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.