Dobre widzenie w złych warunkach

Zimowa aura dla kierowców, szczególnie tych z wadą wzroku, oznacza konieczność zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa w trakcie jazdy. 

Jak dostosować ofertę salonu optycznego, by spełnić oczekiwania klientów podróżujących w trudnych warunkach?

Wśród wyzwań, jakie czekają kierowców w okresie zimowym, szczególne miejsce zajmuje jazda po zmroku. Dlaczego jest ona trudniejsza i bardziej stresująca niż jazda w ciągu dnia? Podstawowym powodem jest ograniczona widoczność – około 90% reakcji kierowcy zależy od widzenia. Mało światła słonecznego oznacza, że kierowcy muszą być ostrożniejsi, co wymaga dużej koncentracji, a to z kolei przyczynia się do szybszego zmęczenia narządu wzroku.

Jak pomóc kierowcom?

Podróżowanie po zmroku to szczególne wyzwanie dla osób noszących okulary, ponieważ światła jadących samochodów, latarni, sygnalizacji świetlnej oraz neonów reklamowych odbijają się od powierzchni soczewki, powodując rozmazanie obrazu i tym samym dekoncentrując kierowcę. Dlatego niezbędnikiem każdego kierowcy noszącego soczewki okularowe, który podróżuje po zmroku, powinny stać się specjalne okulary rozjaśniające, które służą poprawie widzialności nocą i ochronie narządu wzroku w trudnych warunkach atmosferycznych. Okulary takie produkowane są obecnie w kilku nowoczesnych modelach. Są one wytrzymałe (odporne na złamanie czy zarysowanie) i lekkie, posiadają wygodne silikonowe noski oraz elastyczne zauszniki. Soczewki zawierają filtr UV chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są żółte szkła rozjaśniające, które redukują efekt odbicia światła, a także poprawiają jakość oraz komfort widzenia. Soczewka w kolorze żółtym bądź pomarańczowym blokuje docieranie do oka krótkich fal świetlnych (niebieskich, fioletowych i zielonych), jednocześnie pozwalając na przepuszczenie promieni żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Dzięki temu obiekty mijane na drodze stają się dla kierowcy jaśniejsze. Różnica w jakości widzenia przez osoby stosujące tego typu okulary podczas nocnej jazdy jest ogromna – dzięki nim obraz jest ostry i wyraźny, zaś kierowca może dłużej prowadzić auto w sposób bezpieczny i komfortowy.

Specjalna oferta salonu

Z pewnością warto przygotować ofertę w zakresie soczewek okularowych ze specjalnymi powłokami, sprawdzającymi się podczas prowadzenia samochodu po zmroku. Wymienić tu można przede wszystkim soczewki z warstwą antyrefleksyjną, dzięki której można zmniejszyć straty odbić promieni świetlnych od przedniej i tylnej powierzchni soczewki. Antyrefleks znacznie zwiększa transparencję soczewki i eliminuje odblaski (osłabiając natężenie świateł reflektorów samochodów nadjeżdżających z przeciwka). Dla użytkownika soczewek z antyrefleksem obraz widziany przez szybę samochodu jest bardziej kontrastowy, zaś kolory bardziej nasycone, a jednocześnie pozbawione utrudniających widoczność i koncentrację odblasków. Innym rodzajem powłoki, która sprawdza się przy widzeniu w trudnych warunkach, jest tzw. Blue Blocker. Ten specjalny rodzaj powłoki nakładać można na soczewkę organiczną lub mineralną. Działanie Blue Blockera polega na poprawie kontrastu poprzez rozjaśnienie obrazu oraz wyeliminowanie promieniowania z zakresu niebiesko-fioletowo-zielonego. W efekcie powłoka ta sprawia, że kierowca jest w stanie efektywniej ocenić odległość, jaka dzieli go od innych pojazdów znajdujących się w jego otoczeniu. Soczewki z tego typu powłoką stanowią także zabezpieczenie przed promieniowaniem UV.

Postaw na jakość

Warto zwracać klientom uwagę na fakt, że wybór odpowiednich soczewek okularowych ma wpływ nie tylko na wygląd i komfort widzenia, ale przede wszystkim na poziom widoczności i bezpieczeństwo. Wybór soczewek wysokiej klasy, które powstają dzięki wykorzystaniu innowacyjnych i opatentowanych technik, mimo wyższego kosztu, pozwala na dłuższe cieszenie się przez użytkownika okularami oraz niweluje potrzebę częstego ich czyszczenia. Klienci powinni mieć świadomość, iż soczewki niższej klasy często nie wytrzymują próby czasu – ulegają zarysowaniom, przyciągają zanieczyszczenia takie jak pył czy kurz, co powoduje dyskomfort widzenia i zaburza jego jakość.
Podsumowując, niezbędnym elementem asortymentu salonu optycznego w czasie zimy powinny być przede wszystkim soczewki okularowe wyostrzające widzenie nocą, umożliwiające bezpieczniejsze prowadzenie samochodu, a także zapewniające lepsze postrzeganie kolorów i kontrastu.

 

Tekst: Beata Pałac

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.