Dbamy o wiedzę

W przeddzień obchodów święta patrona optyków polskich św. Hieronima i jubileuszu 40-lecia Sekcji Optyków Małopolskich o znaczeniu dokształcania się i nieustannego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wyzwaniach stojących przed optykami i integracji środowiska rozmawiamy z Prezesem Zarządu, Starszym Małopolskiego Cechu Optyków Marianem Wójcikiem. Jubileusz zawsze jest okazją do pewnych podsumowań, ale też spojrzenia w przyszłość.

W ciągu 40 lat zmieniały się warunki pracy optyków i wymagania stawiane optykom. Jakie są największe wyzwania, przed którymi obecnie stoją optycy?

Stałym elementem zawodu optyka jest bycie na bieżąco z nowinkami z branży. To oznacza ciągłe uczenie się i podnoszenie kwalifikacji. Optyk jest zawodem paramedycznym – wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej, ale też ogólnej, choćby z dziedziny fizyki. By dobrze dobrać klientowi okulary, optyk musi być przede wszystkim profesjonalistą w swojej branży, ale też psychologiem, by dobrać oprawy do charakteru i stylu życia klienta. Optycy coraz częściej wykonują też badanie refrakcji. Dlatego dbając o systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych członków cechu, organizujemy kursy refrakcji, które prowadzi dla nas znakomity okulista dr n. med. Andrzej Styszyński. Stałą troską Małopolskiego Cechu jest dbałość o najwyższy poziom usług i właściwe wyposażenie zakładów optycznych. Cech dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych optyków, by jak najlepiej świadczyli usługi na rzecz dobrego widzenia społeczeństwa, uświadamiali klientów o znaczeniu dobrego widzenia i oczywiście by byli konkurencyjni na rynku.

Rozmawiamy z okazji jubileuszu Cechu, ale dla Pana prywatnie ten rok również jest wyjątkowy. Jak Pan postrzega przyszłość zawodu optyka z perspektywy niemal 60 lat pracy w branży i 50 lat prowadzenia własnej firmy?

Własną firmę prowadzę od 50 lat, ale w branży pracuję już 58 lat i w tym czasie zupełnie zmieniły się warunki prowadzenia działalności, pojawiły się nowe wyzwania. Podnosi się świadomość klientów w zakresie znaczenia widzenia, okulary stają się już nie tylko sposobem korekcji wzroku, ale coraz częściej pełnią rolę biżuterii i optycy muszą wychodzić naprzeciw tym wyzwaniom. I tu wracam do znaczenia podnoszenia kwalifikacji.
Z perspektywy ponad półwiecza pracy optyka mogę powiedzieć, że polscy optycy i polskie salony optyczne nie ustępują europejskim pod względem wiedzy zawodowej czy wyposażenia salonów.

Krakowska Wiosna Optyczna, działania na rzecz integracji środowiska optycznego to tylko niektóre inicjatywy Małopolskiego Cechu Optyków…

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Małopolski Cech Optyków jest Krakowska Wiosna Optyczna, która w krótkim czasie stała się imprezą międzynarodową, przyciągającą coraz więcej wystawców. Organizowane przez nasz cech liczne wycieczki, spotkania okolicznościowe, jak obchody święta patrona optyków polskich św. Hieronima, spotkania opłatkowe czy pożegnanie kolędy integrują środowisko, pozwalają się lepiej poznać, by pracować dla dobra społeczeństwa. Zapraszamy na nasze imprezy również kolegów z innych cechów. Takie działania mają też znaczenie dla współpracy w interesie społecznym.
Działalność cechu w tej materii ma długie tradycje, które staramy się kontynuować, m.in. organizując zbiórki darów dla domu dziecka.
Korzystając z okazji serdecznie zapraszam na wyjątkowe obchody święta patrona optyków polskich św. Hieronima, połączone z obchodami jubileuszu 40-lecia sekcji Optyków Małopolskich – jubileuszowa impreza będzie miała niezwykle uroczystą oprawę – program przewiduje mnóstwo atrakcji, m.in. podróż pociągiem retro w malowniczej górskiej scenerii i możliwość zwiedzania Muszyny, uczestnictwo w Międzynarodowym Jarmarku Muszyńskim i piknikach mijanych po drodze miast: Starego Sącza, Piwnicznej czy Krynicy.

Rozmawiała: Jolanta Witkowska

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,319
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.