CZYSTE OKULARY = komfortowe widzenie

Idealnie czyste soczewki to marzenie każdego okularnika – pozwalają na niezakłócone widzenie. Dużo przyjemniej jest patrzeć przez czyste szkła. Utrzymanie soczewek w czystości gwarantuje nie tylko lepsze widzenie, ale też wydłuża żywotność okularów. Nieprawidłowe czyszczenie może uszkodzić soczewki, nawet takie, które zostały utwardzone warstwą odporną na zarysowania. Podczas zakupu okularów optycy powinni uświadamiać klientów o tym, że czyste okulary to komfortowe widzenie.

 

Uczulajmy klientów, że soczewki okularowe należy czyścić często i delikatnie – w przeciwnym wypadku można doprowadzić do nieodwracalnych zarysowań, które po prostu będą przeszkadzać w patrzeniu.
Warto polecać klientom odpowiednie płyny do czyszczenia szkieł oraz miękkie ściereczki z mikrofibry. Próba zastąpienia płynu zwykłą wodą oraz ściereczek chusteczkami higienicznymi może odprowadzić do powstania uszkodzeń na powierzchni soczewki. Nigdy dość informowania osób noszących okulary, że do czyszczenia soczewek nie należy używać chusteczek higienicznych ani ręczników kuchennych, mimo że to najprostsze rozwiązanie.

Specjalne preparaty

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia soczewek okularowych, m.in. płyny pozwalające na uzyskanie efektu anti-fog, zapobiegające pozostawianiu smug, działające antystatycznie, ale też ograniczające przyciąganie kurzu i zabrudzeń do powierzchni soczewki poprzez tworzenie na jej powierzchni mikrowarstwy ochronnej.
Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w produkcji płynów można je również dostosować do konkretnego typu soczewek. Warto, by optycy uwzględnili w ofercie salonu również potrzeby alergików i osób o wrażliwej skórze. Dzięki właściwościom dezynfekującym wiele płynów likwiduje ryzyko podrażnień wynikających z noszenia okularów przede wszystkim w miejscu styku skóry z noskami i zausznikami. Doradzając wybór płynu do czyszczenia soczewek okularowych, optyk jako profesjonalista powinien także wiedzieć, czy składniki płynu nie będą wchodzić w interakcję z powłoką antyrefleksyjną.

Pielęgnacja dla komfortu widzenia

Właściwa pielęgnacja szkieł okularowych uszlachetnionych znacząco wpływa na ich trwałość. Powłoki nałożone na soczewkę okularową mają niezwykle cienką warstwę – grubość powłoki antyrefleksyjnej to ułamek grubości ludzkiego włosa. Prawidłowo czyszczone okulary będą zachowywać swoje właściwości korekcyjne, zapewniać większy komfort widzenia i dobrze służyć przez lata.
Optycy powinni uczulać klientów, by środki do czyszczenia soczewek kupowali w salonie optycznym, a nie w hipermarkecie czy drogerii, by uniknąć zniszczenia soczewek. Profesjonalne środki do czyszczenia soczewek oferują specjalistyczne punkty. Może się bowiem okazać, że przypadkowy produkt wywoła niepożądaną reakcję.

Można sporządzić wskazówki dla klientów, czego powinni unikać, czyszcząc soczewki okularowe:
– Chusteczek nawilżanych, ponieważ są twarde i mogą porysować soczewkę z tworzywa sztucznego.
– Silnych detergentów, ponieważ mogą uszkodzić soczewki lub oprawkę okularów.
– Chusteczek, ręczników papierowych, papieru toaletowego, a także… wycierania w koszule, czy swetry które również mogą uszkodzić soczewki.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,319
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.