Utrata zdolności ostrego widzenia z bliska, zwana prezbiopią, wynika ze zmniejszenia elastyczności soczewki oka i pogorszenia funkcji akomodacyjnych.
Komfort widzenia
Objawy te mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjentów i pogarszać jakość ich życia: utrudniać czytanie, korzystanie z urządzeń elektronicznych czy nawet wykonywanie podstawowych czynności zawodowych. Nieostre widzenie, konieczność odsuwania czytanego tekstu od oczu lub częste zmęczenie wzroku to tylko niektóre z objawów, które dotykają miliony ludzi na całym świecie. Na szczęście współczesna optyka oferuje skuteczne rozwiązania, które pozwalają odzyskać pełen komfort widzenia.
Dla specjalistów z branży optycznej jest to wyraźny sygnał, aby edukować pacjentów i oferować im nowoczesne rozwiązania poprawiające jakość życia.
Prezbiopia i korekcja
Prezbiopia nie jest chorobą, lecz naturalnym zjawiskiem związanym z wiekiem. Nieprawidłowo skorygowana prezbiopia może prowadzić do pogorszenia efektywności pracy oraz dolegliwości takich jak bóle głowy czy światłowstręt.
Tradycyjne okulary jednoogniskowe są skuteczne, ale mają pewne ograniczenia: wymagają zmiany w zależności od odległości, na którą patrzy pacjent. Drugie popularne przez wiele lat w Polsce rozwiązanie, czyli soczewki dwuogniskowe, dla większości dzisiejszych 40-latków także nie będzie odpowiednie, gdyż nie jest ono w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu estetyki. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem są okulary progresywne, będące połączeniem funkcjonalności i wygody.
Soczewki progresywne – ewolucja technologiczna
Soczewki progresywne, stworzone z myślą o prezbiopach, to owoc wieloletnich badań i innowacji w optyce. Pierwsze tego typu soczewki pojawiły się w latach 50. XX wieku. Od tego czasu soczewki progresywne przeszły ogromną ewolucję. Wystarczy wspomnieć, że pierwsze soczewki wieloogniskowe nie posiadały tak podstawowych z dzisiejszej perspektywy cech, jak np. zmienny inset, czyli przesunięcie środka optycznego do bliży względem środka optycznego do dali.
Współczesne konstrukcje oferują płynne przejście między strefami widzenia – do dali, do odległości pośrednich i do bliży. Duża liczba dostępnych na dzisiejszym rynku konstrukcji sprawia, że każdy użytkownik okularów może znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie, oczywiście przy wsparciu doświadczonego optyka.
Zaawansowane technologie, takie jak cyfrowe projektowanie powierzchni soczewek, umożliwiają precyzyjne dopasowanie ich do kształtu twarzy i stylu życia użytkownika. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z niestandardowymi potrzebami wzrokowymi, np. asymetrią w rozstawie źrenic.
Tradycyjne z dzisiejszego punktu widzenia soczewki progresywne wykonywane były z półfabrykatów. Na ich zewnętrznej stronie umieszczone były strefa progresji i pole do czytania z określoną wartością addycji. W laboratoriach optycznych wykonywano wewnętrzną powierzchnię soczewki, na którą składała się moc sferyczna lub sferocylindryczna.
Dzisiaj dominującą metodą produkcji soczewek progresywnych jest technologia FreeForm. Umożliwia ona dowolne i bardzo precyzyjne kształtowanie ich powierzchni (z dokładnością do 0,001 mm) bez konieczności stosowania z jednej strony specjalnego, uprzednio przygotowanego półfabrykatu. FreeForm to nie tylko rewolucja w zakresie precyzji wykonania szkieł, ale także połączenie na jednej powierzchni czynnej wszystkich komponentów odpowiedzialnych za jakość widzenia. Dzięki tej technologii można uzyskać doskonałą geometrię soczewek i ich optymalną wydajność optyczną, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania. W technologii FreeForm wykonywane są nie tylko soczewki progresywne, ale także wszystkie rodzaje produktów wieloogniskowych oraz soczewki jednoogniskowe wewnętrznie asferyczne i dwuogniskowe. Pierwszą polską firmą, która rozpoczęła produkcję soczewek FreeForm, jest SZAJNA Laboratorium Optyczne (2008 r.).
Całość do przeczytania na https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/82/42/