Co optyk okularowy i optometrysta powinNI wiedzieć o witrektomii? Zapowiedź CYKLu ARTYKUŁóW

W poniższym tekście przedstawiamy Czytelnikom wprowadzenie do krótkiej serii dwóch artykułów, które będą opublikowane w kolejnych numerach magazynu „Optyk Polski”.

Zadaniem tego cyklu jest przybliżenie optykom okularowym i optometrystom złożonej problematyki witrektomii – niezwykle dynamicznie rozwijającej się technologii chirurgii okulistycznej. Wierzymy, że nasze opracowanie zainteresuje również innych Czytelników, niezwiązanych bezpośrednio z wyżej wymienionymi profesjami.
Witrektomia jest stosunkowo młodym działem chirurgii oka. Została wdrożona do praktyki medycznej w roku 1970, początkowo w ograniczonym zakresie. Obecnie ta technologia umożliwia dokonywanie skomplikowanych operacji wewnątrz gałki ocznej, zarówno w jej przednim (anterior), jak i tylnym (posterior) segmencie. Najczęściej celem takiej interwencji chirurgicznej jest usuwanie nieprawidłowości w obrębie ciała szklistego i/lub siatkówki. Witrektomia jest czasem nazywana operacją, która ratuje wzrok, albo operacją „ostatniej szansy”.
W pierwszym z dwóch opracowań autorzy omówią podstawy witrektomii, m.in. pokrótce zapoznają Czytelnika z jej historią. Przedstawią stosowaną terminologię, rodzaje i techniki używane w tej dziedzinie chirurgii okulistycznej, w tym również aparaturę. Zostaną wyjaśnione wskazania i przeciwskazania do operacji oraz ewentualne powikłania i zalecane sposoby ich uniknięcia.

Druga część cyklu będzie poświęcona nowoczesnym, bardziej skomplikowanym technologiom witrektomii. Autorzy skupią się na prezentacji zaawansowanych systemów, które są używane na bloku operacyjnym II Kliniki Okulistyki PUM w Szczecinie. Są to głównie urządzenia znanej firmy ALCON. System Nguenity, 3-dimentional heads-up display (3D HUD), umożliwia przeprowadzanie operacji wewnątrz gałki ocznej bez konieczności męczącego pochylania się nad okularami mikroskopu operacyjnego.

Trójwymiarowy, przetworzony cyfrowo obraz pola operacyjnego jest wyświetlany na dużym ekranie, który umieszcza się na takiej wysokości, aby mógł być obserwowany przez personel medyczny (w celach dydaktycznych również przez studentów) w wygodnej pozycji, „z podniesioną głową”. Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że to jest kosmiczna technologia! Zapraszamy do lektury artykułów w kolejnych wydaniach magazynu „Optyk Polski”.

Autorzy prac zawartych w cyklu to nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na PUM (Krzysztof Penkala również na kierunku optyka okularowa, prowadzonym w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego). Są oni specjalistami z dużym doświadczeniem zawodowym, dydaktycznym i badawczym.

dr Krzysztof Penkala
Instytut Fizyki, Uniwersytet Szczeciński,
Zakład Fizyki Medycznej, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) w Szczecinie,
Pracownia Elektrofizjologii Siatkówki, Dróg Wzrokowych i Perymetrii,
II Katedra i Klinika Okulistyki PUM

prof. Wojciech Lubiński
II Katedra i Klinika Okulistyki, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2,
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – PUM (prof. dr hab. n. med., FEBO,
kierownik II Katedry i Kliniki Okulistyki PUM)

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,387
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.