Chronisz skórę dziecka przed UV? Nie zapomnij o jego wrażliwych oczach!

Kilka słów na temat właściwej ochrony dzieci przed UV w odpowiedziach od ekspertów ZEISS.

Czy oko dziecka jest bardziej wrażliwe na działanie promieni UV?  
W ciągu całego życia zdolność absorbcyjna soczewki znajdującej się wewnątrz oka ulega zmianie. Wraz z wiekiem dochodzi do powstawania zmian fotochemicznych oraz chemicznych, w wyniku czego transmisja promieni UV jest redukowana. Oko młodej osoby cechuje się większą wrażliwością ze względu na soczewkę, która przepuszcza więcej promieni UV aniżeli soczewka osoby dorosłej. W przypadku dzieci promieniowanie UV trafia też do głębszych obszarów oka. Badania pokazują, że aż 75% promieniowania bliskiego (zakres między 300-400 nm) trafia do oka dziecka, podczas gdy ta sama ilość promieni jest mniejsza o 10% w przypadku osób, które ukończyły 25. rok życia.

Od jakiego momentu ludzka soczewka przepuszcza mniej promieni UV do wnętrza oka?
Ogólnie rzecz biorąc, starzenie się soczewki to stały proces. W ciągu pierwszych lat życia zdolność soczewki (znajdującej się w ludzkim oku) do przepuszczania promieni UV stale się obniża. Następnie proces ten zaczyna zwalniać, jednak nie zatrzymuje się w jakimś konkretnym momencie.

Czy promieniowanie UV zawsze jest szkodliwe?
Powszechnie wiadomo, że promieniowanie UV jest potrzebne do produkcji witaminy D. To przykład dobrego działania UV, gdyż, jak wiadomo, witamina ta jest szczególnie potrzebna młodym organizmom w trakcie ich wzrostu. Jakkolwiek wiemy również, że nadmierna (zarówno krótko-, jak i długotrwała) ekspozycja na promieniowanie UV ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, w szczególności na zdrowie skóry i oczu.

Dlaczego oczy dzieci wymagają szczególnej ochrony?
Naturalne jest, że dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz niż dorośli. Dlatego w przypadku, gdy nie są stosowane żadne środki ochronne, średnia ekspozycja na promieniowanie UV jest również wyższa, jeśli chodzi o dzieci. Badania pokazują, że aż ok. 50% spośród całej ekspozycji, z jaką mamy do czynienia w trakcie naszego życia, przypada na okres do 20. r.ż.. Oczy dzieci należy zatem chronić w sposób szczególny, gdyż nie dość, że są one częściej eksponowane na promienie UV, to dodatkowo są na nie bardziej wrażliwe. Ochrona jest konieczna, ponieważ, podobnie jak skóra, oczy również ulegają uszkodzeniom na skutek promieniowania UV. Ważne jest zrozumienie, że skutki promieniowania UV kumulują się w organizmie podczas całego naszego życia.

Czy dorośli są zatem bezpieczni?
Nie, dorośli również powinni chronić swój wzrok przed UV. W przeciwnym razie narażają się zarówno na długotrwałe, jak również nagłe uszkodzenie wzroku, jakim jest zapalenie fotokatalityczne, które może wystąpić w każdym wieku.
Jak wspomniano, negatywne skutki promieniowania UV kumulują się w naszym organizmie przez całe życie, dlatego podejmowanie środków ochronnych jest ważne na każdym jego etapie.

W jaki sposób chronić dzieci przed promieniowaniem UV?
Aby chronić dziecko przed tym szkodliwym czynnikiem, należy:
– wkładać odzież chroniącą przed słońcem i promieniowaniem,
– zakładać kapelusz,
– stosować kremy z filtrem UV,
– unikać, sytuacji w której dziecko przebywa w pełnym słońcu (zalecane jest pozostawanie w cieniu),
– zakładać zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne (z soczewką przezroczystą), która zapewni pełną ochronę przed UV – do 400 nm.
Ochrona przed UV jest bardzo istotna również w przypadku przezroczystych soczewek w okularach korekcyjnych, ponieważ promieniowanie UV jest obecne wszędzie tam, gdzie występuje naturalne światło słoneczne, czyli niemal wszędzie i każdego dnia – również przy dużym zachmurzeniu oraz w cieniu. Nie każdy jednak ma tego świadomość. Widzimy, że ponad 80% przezroczystych soczewek dostępnych na rynku nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed UV. Zatem ogromna liczba osób jak dotąd nie zadbała jeszcze o właściwą ochronę wzroku przed UV.

O czym powinni pamiętać rodzice, którzy chcieliby chronić swoje dzieci przed UV?
O tym, że choć światło słoneczne jest ważne dla rozwoju ich dzieci, to jednocześnie stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Nadmierna i długotrwała ekspozycja na promienie UV szkodzi każdemu. Dlatego warto sprawdzać, jaki indeks UV (natężenie promieniowania wyrażone wskaźnikiem UV) występuje każdego dnia. Dzięki znajomości poziomu UV w danym dniu możemy lepiej dobrać odpowiednie środki ochrony (odzież, kapelusz czy krem z odpowiednim filtrem).
W przypadku ochrony oczu rodzice powinni zapewnić swoim dzieciom najlepszy poziom ochrony (do 400 nm). Mówimy tu zarówno o soczewkach przeciwsłonecznych, jak również bezbarwnych, korekcyjnych. Przebywanie w cieniu i wewnątrz pomieszczeń nie chroni nas bowiem przed szkodliwym działaniem promieni UV. Często nie zdajemy sobie też sprawy lub nie pamiętamy o tym, że otaczają nas różne powierzchnie, które dodatkowo odbijają promienie UV, takie jak woda, piasek czy beton. Promieniowanie UV może być też wzmocnione za sprawą cząsteczek występujących w powietrzu.

Skąd biorą się obawy przed niewłaściwym działaniem okularów przeciwsłonecznych?
Obawy wynikają z faktu, że przyciemniona soczewka w okularach przeciwsłonecznych powoduje rozszerzanie się źrenic. Przez to potencjalnie więcej szkodliwych promieni UV trafia w głąb oka. Jeśli jednak nosisz okulary z soczewkami wysokiej jakości (chroniącymi Twój wzrok do poziomu 400 nm), nie musisz dłużej się obawiać – dobra soczewka pochłonie wystarczającą ilość szkodliwych promieni i zapewni właściwą ochronę przed UV.
Warto też posiadać parę okularów przeciwsłonecznych, które zapewnią dodatkową ochronę po bokach, dzięki szerszym zausznikom. Dzięki temu oczy będą chronione przed promieniami padającymi nie tylko na wprost soczewki, ale również z boku, czyli w obszarze, gdzie soczewka nie występuje (nie filtruje promieni UV).

Co robi ZEISS, aby chronić nasz wzrok przed UV?
ZEISS dostarcza innowacyjną technologię UVProtect®, która zapewnia pełną ochronę przed UV – do 400 nm. Gorąco zachęcamy Państwa, abyście stali się ambasadorami ochrony wzroku przed UV. Dzięki Państwa wiedzy i kompetencji klienci mają szansę zyskać świadomość, jak istotna jest ochrona przed UV i mogą prawidłowo zadbać o swój wzrok oraz o wzrok swoich dzieci.

Zostań ambasadorem ZEISS UVProtect!

Do 400 nm – tyle wynosi rekomendowany poziom ochrony przed UV. Jednak obecnie ponad 80% przezroczystych soczewek dostępnych na rynku nie zapewnia takiej ochrony. ZEISS UVProtect zapewnia pełną ochronę przed UV – do 400 nm.
Bądź optykiem, który dostarcza swoim klientom najlepszą wiedzę i ochronę przed UV.
Informuj klientów o zagrożeniach wynikających z niewłaściwej ochrony wzroku i pomóż im lepiej go chronić! Zostań ambasadorem ZEISS UVProtect!

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.