Branża optyczna będzie się rozwijać – rozmowa z Janem Witkowskim, prezesem Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna działa od 1996 roku. Organizacja ta nie tylko reprezentuje optyków, ale i organizuje imprezy, na których spotyka się branża optyczna. W tym roku odbędzie się XI Ogólnopolski Kongres Optyków. O tym wydarzeniu i o rozwoju branży rozmawiamy z Janem Witkowskim, prezesem KRIO.

W tym roku odbędzie się XI Ogólnopolski Kongres Optyków. Z każdą edycją zainteresowanie kongresem jest coraz większe. Co decyduje o jego popularności?
KRIO każdego roku organizuje dużą imprezę optyczną – raz jest to Ogólnopolski Kongres Optyków w Wiśle, raz targi w Poznaniu. Obie imprezy są bardzo ważne dla środowiska i cieszą się dużą popularnością. Ogólnopolski Kongres Optyków odbywa się co dwa lata w Wiśle. Prezentowane są na nim nowości, informacje, urządzenia i technologie branży optycznej, które wcześniej pojawiły się już na największych europejskich targach. Do udziału w kongresie zapraszani są naukowcy oraz specjaliści. Dbamy o rozwój naszej branży pod kątem naukowym i marketingowym, co pozwala nam utrzymywać nasze firmy na światowym poziomie i rywalizować z dużymi sieciami optycznymi. Spotkania te są również formą integracji środowiska, wymiany doświadczeń i dobrych kontaktów. Uczestnictwo w tej imprezie daje także możliwość skorzystania z bogatej oferty rekreacyjnej Hotelu Gołębiewski i udziału w ciekawych wydarzeniach artystycznych. Myślę, że to wszystko składa się na jego popularność.

Co czeka na uczestników XI Kongresu?
Bardzo ważną częścią Kongresu będzie blok poświęcony przyszłości optyki i optometrii. To zagadnienie zostanie poruszone w wykładzie prof. Ryszarda Naskręckiego pt. „Optyk okularowy i optometrysta w Krajowym Systemie Kwalifikacji”. Drugi ważny temat to „Kształcenie optyków okularowych w Polsce – stan obecny, możliwości i potrzeby”. Omówi go prof. Marek Zając. W ramach prelekcji poruszane będą także tematy bezpośrednio związane z widzeniem, jak na przykład „Myopia epidermy, czyli jak postępować z pacjentem/klientem krótkowzrocznym”, a także współczesnych możliwości laserowej korekcji wzroku. W drugim dniu kongresu omówione zostaną m.in. kwestie sukcesji w zakładzie optycznym, czyli jak przekazać firmę następcom. Wśród poruszanych tematów pojawią się także: jak zrozumieć klienta i być przez niego zrozumianym, komunikacja i psychologiczne aspekty zachowań nowego typu e-klienta, techniki doboru okularów i opraw. Uczestnicy dowiedzą się również, jak unowocześnić sprzedaż oraz jak konkurować z sieciami optycznymi. Nie zabraknie też wydarzeń artystycznych: wieczór wieńczący pierwszy dzień kongresu poprowadzi Marek Sierocki, odbędzie się także koncert zespołu SINGIN’BIRDS oraz występ kabaretu OT.TO. Drugi dzień zakończy się koncertem zespołu Elektryczne Gitary.

Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi KRIO jest wystawa optyczna „OPTYKA ”. Jakie nowości optyczne będzie można na niej zobaczyć?
Towarzysząca XI Kongresowi wystawa optyczna przerosła wszelkie moje oczekiwania pod względem ilości zgłoszonych firm. Po raz pierwszy odbędzie się ona aż na trzech poziomach. Na wystawie zobaczymy wszystko to, co było wcześniej pokazane na europejskich targach. Zaprezentowane zostaną nowości w soczewkach okularowych oraz kontaktowych, w modzie okularowej, wyposażeniu gabinetów optometrycznych i okulistycznych, urządzeń warsztatowych. Wystawcy, jak zwykle, pozytywnie nas zaskoczą. Będą prezentowali nowe produkty, oferowali atrakcyjne rabaty i oferty konkursowe.

KRIO zrzesza obecnie 7 cechów optycznych. Co daje cechom przynależność do KRIO?
Jednym z najważniejszych zadań KRIO jest reprezentowanie branży optycznej w kontaktach z różnego rodzaju instytucjami, m.in. z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Finansów, Narodowym Funduszem Zdrowia. Współpracujemy ściśle z zarządami i starszymi cechów, starając się nadzorować i realizować wszystkie inicjatywy, które dotyczą branży optycznej. Obecnie współpracujemy z resortem finansów w kwestii stawki podatku VAT. Unia Europejska jest przeciwna obniżonym stawkom podatku VAT i wymusza na nas, aby tę stawkę podnieść. Ten temat ciągle wraca. Walczymy, by nie doszło do podniesienia stawki podatku VAT. Cały czas współpracujemy także z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tym roku wystąpiliśmy do prezesa NFZ, gdyż bez uzgodnienia z branżą pozbawił on optyków – czeladników możliwości przyjmowania zleceń okularowych. Koordynujemy i współpracujemy ze zrzeszonymi w KRIO cechami, czyniąc starania o powstanie nowych organizacji w innych regionach.

Jakie są, Pana zdaniem, perspektywy rozwoju branży optycznej?
Pierwsze nasze działania związane były z podnoszeniem kwalifikacji. Polskie uczelnie nie prowadziły wówczas w Polsce kierunków optycznych. Postanowiliśmy to zmienić i obecnie kształcenie optyków realizowane jest w trzech ośrodkach akademickich – w Poznaniu, we Wrocławiu i w Warszawie. Kształcenie odbywa się w nich na bardzo wysokim poziomie, a do wprowadzenia kierunków optycznych przygotowują się także kolejne miasta w Polsce. Optyka okularowa bardzo się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat. Kiedyś optyk dużo czasu poświęcał na wykonanie okularów, teraz musi jedynie umiejętnie wykorzystać dostępne na rynku urządzenia, dzięki czemu więcej czasu może poświęcić klientowi. Potrzeba ogromnej wiedzy, aby zaoferować klientowi okulary najlepiej do niego dobrane, poprawiające jego komfort życia. Dalszy rozwój branży optycznej jest ściśle związany ze stałym podnoszeniem tych umiejętności. Odpowiedź na pytanie o perspektywy rozwoju branży optycznej może dać też Forum Dyskusyjne Optyków, które odbędzie się w ramach XI Ogólnopolskiego Kongresu Optyków, na który serdecznie zapraszam.

Rozmawiała Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,278
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów, najnowsze trendy, sprzęt, teksty ekspertów, relacje z wydarzeń branżowych