Wakacje to czas beztroski. Czekamy na nie przez cały rok, a w tym roku szczególnie. Marzymy o powrocie do normalności, złapaniu oddechu od codzienności. Możemy być pewni, że klienci chętnie będą wyjeżdżać: w góry, nad morze, do zagranicznych kurortów. Będą wypoczywać nad wodą, zwiedzać miasta, uprawiać różne aktywności. A to oznacza, że będą szukać różnych rozwiązań, które pozwolą im bezpiecznie i wygodnie spędzić czas, nawet jeśli posiadają wady wzroku. Co warto im polecać w tym czasie?
Bez okularów przeciwsłonecznych ani rusz
Latem oczywiście obowiązkowe są okulary przeciwsłoneczne. Należy dobierać je klientom zgodnie z przeznaczeniem. Na zausznikach, oprócz informacji o normach unijnych, widnieje także informacja o kategorii przyciemnienia soczewek. Skala przyciemnienia szkieł wynosi od 0 do 4, gdzie 4 oznacza najwyższe przyciemnienie. Na co dzień warto klientom polecać soczewki o 2. stopniu przyciemnienia. Sprawdzą się doskonale w naszych polskich warunkach, zwłaszcza w mieście, przy średnim nasłonecznieniu. Jeśli jednak klienci planują wyjazd w regiony o dużym nasłonecznieniu, wtedy warto polecić im okulary o 3. i 4. stopniu przyciemnienia. W normalnych warunkach obraz w takich okularach jest zbyt ciemny, przez co spada ostrość wzroku, ale takie okulary doskonale sprawdzą się na wakacjach, zwłaszcza nad morzem.
Dla aktywnych
Aktywnym klientom warto rekomendować okulary sportowe. Producenci zarówno opraw, jak i soczewek od lat opracowują technologie, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom sportowców. Przede wszystkim dbają o komfort, a więc pracują nad takimi rozwiązaniami, które uczynią oprawy jak najlżejszymi, a przy tym wytrzymałymi. Dla klientów najważniejsza jest ergonomia. Niezależnie od tego, jaki rodzaj sportu uprawiają, szukają oprawek dopasowanych, ale i wygodnych, które nie będą uciskały głowy, nie będą zsuwały się z nosa i będą bezpieczne. Warto polecać im oprawki z antypoślizgowymi zausznikami sportowymi gwarantującymi stabilnie przyleganie. Jeśli klienci zamierzają nosić kask, trzeba dobrać im takie oprawy, które zapewnią wygodę i które będzie można umieścić pod kaskiem. W przypadku sportów bardzo dynamicznych warto polecić klientom oprawy wykonane z pasków gumowych. Takie paski oplatają całą głowę, dzięki czemu utrzymują okulary na miejscu nawet przy bardzo energicznych ruchach. Okulary sportowe powinny być jak najbliżej oczu. Koniecznie powinny zasłaniać całą powierzchnię oka, dlatego warto dopierać okulary z odpowiednią krzywizną, by i boki oczu były chronione przed słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi.
Niezwykle ważny jest sam dobór soczewek. Obecnie mamy dwa rodzaje soczewek dla sportowców: poliwęglanowe i trivex. Są one lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Warto, by takie soczewki miały rozwiązania zapobiegające parowaniu. Spływający pot, różnice temperatur, to wszystko może powodować parowanie szkieł i nie tylko utrudniać uprawianie aktywności, ale i stwarzać niebezpieczeństwo.
Warto, by okulary posiadały wzmocniony system wentylacji w okolicach nosa i czoła oraz by posiadały specjalne powłoki, zapobiegające parowaniu. Istotny jest także kolor szkieł. W słabym świetle czy we mgle doskonale sprawdzą się szkła w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym lub czerwonym, natomiast w jasnym świetle odpowiednie będą szkła koloru ciemnego. Jeśli klienci mają wadę wzroku, dobór soczewki jest jeszcze ważniejszy. – W zależności od wielkości wady wzroku należy dobrać odpowiedni indeks soczewki, a także odpowiednie rozwiązanie optyczne, mam na myśli konstrukcję soczewki, która będzie umożliwiała montaż w oprawie o większej krzywiźnie, ale także zaspokoi potrzeby wzrokowe pacjenta, np. dla prezbiopa to będzie soczewka progresywna – mówi Katarzyna Krawczyk z Opticon Centrum Dobrego Widzenia w Lublinie.
Sporty wodne
Osobnego podejścia wymagają osoby uprawiające sporty wodne. Takim klientom warto polecać okulary przeciwsłoneczne charakteryzujące się wypornością. Zastosowana w nich technologia sprawia, że unoszą się na powierzchni wody. Także i do tego sportu przydadzą się okulary z polaryzacją oraz z powłoką przeciw powstawaniu pary. Dobrze, jeśli w ofercie będziemy mieli także okulary z powłoką hydrofobową, która ogranicza „przyczepianie się” kropli wody do szkieł. Niektóre oprawki do sportów wodnych są wyposażone w zdejmowaną wewnętrzną ramkę, zaprojektowaną do ochrony przed wiatrem, zazwyczaj wykonaną z wodoodpornej gumy piankowej. Być może takie rozwiązanie zainteresuje sportowców. Jeśli chodzi o kolory soczewek, najlepsze dla osób przebywających nad wodą, będą soczewki o zabarwieniu bursztynowym, brązowym i szarym.
Bądźmy otwarci na rozmowę z klientami. Posiadając wiedzę o rodzaju podejmowanych przez nich wakacyjnych aktywności, będziemy mogli najlepiej dobrać dla nich rozwiązania.
Justyna Sobolak