Ale czy zna dostępne na rynku odmiany tej powłoki? Czy rozumie różnice między nimi i potrafi docenić płynące stąd korzyści?
Antyrefleks to rodzaj powłoki optycznej nakładanej na powierzchnię soczewek i innych elementów optycznych w celu zmniejszenia odbicia. Podstawowe korzyści, które uzyskujemy, stosując antyrefleks, to optymalna transmisja światła przez soczewkę, dobry kontrast oraz idealna przejrzystość. Powłoka antyrefleksyjna to warstwa lakieru nakładana na podstawową soczewkę, która może ją m.in. wzmacniać, uodparniać na uszkodzenia i chronić przed zabrudzeniami.
Niegdyś antyrefleks był traktowany jako dodatkowa funkcja, o którą mogliśmy wzbogacić nasze soczewki okularowe. Dzisiaj to już raczej standard. Podstawowy antyrefleks będzie odpowiedni tak naprawdę dla każdego użytkownika, ale czy wystarczający? Może warto rozważyć zakup szkieł z opcjami premium?
Rodzaje antyrefleksów
Standardowa powłoka antyrefleksyjna składa się przeważnie z dwóch warstw. Pierwszej, antyrefleksyjnej, zazwyczaj w kolorze zielonym, oraz drugiej, odpornej na zarysowania.
Powłoki antyrefleksyjne premium zwykle są jeszcze bardziej niewrażliwe na zarysowania i mają wiele dodatkowych warstw, takich jak:
- achromatyczna – praktycznie bezbarwna;
- hydrofobowa – sprawiająca, że soczewki są wodoodporne;
- oleofobiczna – redukująca odciski palców;
- antystatyczna – zmniejszająca osadzanie się kurzu;
- ochrona przed promieniowaniem UV – chroniąca oczy przed działaniem promieni słonecznych;
- Blue Control – chroniąca oczy przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego z urządzeń elektronicznych.
Zauważmy jednak, że na stronach producentów soczewek okularowych poszczególne funkcje premium mogą mieć różne nazwy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wymienionym dodatkowym warstwom antyrefleksyjnym.
Warstwa antyrefleksyjna achromatyczna
Standardowe powłoki antyrefleksyjne, choć dobrze radzą sobie z redukcją odbić, nadal mają zauważalny zielonkawy odcień. Powłoka achromatyczna rozwinęła się do punktu, w którym sama warstwa antyrefleksyjna jest praktycznie bezbarwna. Powłoka nie tylko zmniejsza odbicia na soczewce, ale także eliminuje zielonkawe rozbłyski światła, które mogą występować na powłokach ze standardowym antyrefleksem.
Warstwa hydrofobowa
Ta warstwa odpycha wodę, ułatwia czyszczenie soczewek, a także zapobiega parowaniu. To świetna funkcja dla osób, które mieszkają w naszej szerokości geograficznej, gdzie w okresie zimowym wejście do autobusu czy centrum handlowego bez zaparowanych okularów graniczy z cudem.
Warstwa oleofobowa
Chociaż bardzo się staramy, by nie dotykać okularów, i tak robimy to wiele razy w ciągu dnia, pozostawiając na nich odciski palców i smugi. Zaawansowana warstwa oleofobowa na najwyższej jakości powłokach antyrefleksyjnych ułatwia usuwanie tych zabrudzeń.
Warstwa antystatyczna
Podczas czyszczenia okularów ze standardową powłoką antyrefleksyjną pocieranie ściereczką o soczewkę tworzy ładunek elektrostatyczny, który przyciąga cząsteczki kurzu. Rozwiązaniem tego problemu jest warstwa antystatyczna, która odwraca ładunek statyczny za każdym razem, gdy soczewki są czyszczone ściereczką z mikrofibry.
Ochrona przed promieniami UV
Powłoki antyrefleksyjne z technologią UV chronią wzrok użytkownika okularów przed promieniowaniem UV padającym z przodu, tyłu i boku na wewnętrzną powierzchnię soczewki. W połączeniu z materiałem, z którego wykonane są soczewki, powłoka UV daje stuprocentową ochronę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych. Tak skuteczna ochrona zapobiega starzeniu się oczu i ich uszkodzeniom oraz chroni przed zaburzeniami wzroku i chorobami oczu spowodowanymi ekspozycją na UV.
Ochrona przed niebieskim światłem
Przeciętny dorosły spędza ponad 10 godzin dziennie, wpatrując się w różnego rodzaju ekrany urządzeń cyfrowych. Chociaż niebieskie światło samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym, nadmierna jego ilość może mieć negatywny wpływ na człowieka, powodując suchość, zmęczenie i podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, a nawet bezsenność.
Powłoka typu blue control neutralizuje niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, zapobiegając jednocześnie powstawaniu powyższych objawów i oferując bardziej komfortowe, zrelaksowane i kontrastowe widzenie oraz naturalniejszą percepcję kolorów. Antyrefleks eliminujący działanie światła niebieskiego możesz znaleźć u producentów pod różnymi nazwami, m.in.: Blue Control, Blue Care, Blue Protect, Prevenzia czy Digital Comfort.
Barbara Pakuła
optometrystka, kontaktolożka i terapeutka widzenia